2012 En İyi 5 Tarayıcı – Karşılaştırma Tablosu

2012 En İyi 5 Tarayıcı – Karşılaştırma Tablosu

En iyi ve en popüler tarayıcı kullanım payı hakimiyeti için büyük bir savaş devam ediyor. İnternet Explorer’a rakip olarak en popüler tarayıcılardan Mozilla Firefox çıkmıştı ama artık Chrome devreye girmişti ve günde güne tarayıcılar arasında ki rekabet daha çok artmaya başlamıştı.  2012 yılı için en iyi 5 tarayıcı sıralaması ve karşılaştırılması aşağıda mevcuttur.

En İyi Tarayıcı Hangisi?

Doğru bir tarayıcı seçimi çok kişisel bir karardır ve tamamen size bağlıdır ve aslında ‘en iyi tarayıcı’ gibi bir şey yoktur. Windows için çeşitli alternatif tarayıcılar vardır, ancak mevcut en popüler web tarayıcılar arasında Internet Explorer, Firefox, Chrome, Opera ve Safari mevcuttur.

Kullanıcı dostu arayüzü, hızı, plug-in (eklenti) desteği, güvenlik özellikleri vs  iyi bir tarayıcı özelliklerinden bazılarıdır. En iyi 5 arasında tam bir karşılaştırma oldukça zor olsa da,aşağıdaki listede bu tarayıcıların özellikleri karşılaştırmak için bir grafik mevcuttur. Bu karşılaştırma grafiği bir çok kişisel deneyim sonucunda ortaya çıkmıştır.

Tarayıcılarının Karşılaştırılması

Kullanıcı deneyimlerine ve kullanım açısından bakıldığı zaman Firefox eski kullanıcıları sayesinde ön planda duruyor. Ama şu da bir gerçek ki her geçen gün Firefox kullanıcıların sayısı daha da düşüyor. Google Chrome’un hızını artık söylemeye gerek yok. Chrome kullanmaya başlayanlar artık Chrome dan vazgeçemiyor. Eklenti kullanımı açısından Firefox daha ön planda olsa da yığın kullanımının yüksek olması Firefox’un yavaş olmasına sebep oluyor bu da Firefox kullanmak istemeyenlerin en büyük ve geçerli sebeplerinden birisi.

İnternet Explorer Microsoft’un desteği ile hep daha çok fark oluşturuyordu ama artık Chrome tarayıcısı tüm dengeleri alt üst ediyor. Güvenlik açısından İnternet Explorer diğer tarayıcılara göre daha ön planda olsa da artık İnternet Explorer’ın da daha hızlı olmasını umuyoruz.

Internet Explorer‘ın önceki sürümlere göre çok gelişmiş olan 9. versiyonu ile hesaplaşmaya geri döndü. Birçok kullanıcı şimdi IE9’a geri döndü. IE9 bugün, en güvenli ve en hızlı tarayıcılardan biri.

Chrome çok hızlı ve güvenli olduğunu giderek daha çok hissettirmeye başlıyor. Biliyorsunuz, dünya çapında en popüler alternatif tarayıcı olarak kullanılan Firefox, Chrome çıktıktan sonra çok büyük bir düşüş yaşamaya başladı. Aslında, artık İnternet Explorer için de büyük bir tehdit oluşturmaya başladı.

Firefox bazı nedenlerden düşmüş gibi görünüyor. Belki bunun en büyük nedeni, yüksek bellek kullanımı …? Özellikle hızın kullanıcılar için önemli olması Firefox kullanımını düşürüyor. Artık Firefox’un bu sorununa çözüm bularak bu rekabette, tarayıcı piyasasında daha çok yer edinmesini umuyoruz.

Opera hala seçkin kullanıcılar tarafından çok sevilen olasa da karartıcı % 5 pazar payı ile ne yazık ki çok geride kaldı.

Safari Windows için iyi olsa da çok iyi olması pek beklenmiyor. Apple kullanıcılarının olmadığını düşündüğümüz de gerçekten tarayıcılar arasında bu kadar boy gösteremez.

2012 En İyi 5 Tarayıcı – Karşılaştırma Tablosu” İçin 2 Cevap

  1. ya arkadaşlar safari nasıl bi tarayıcı güzel mi ?
    ben krom kullanıyorum memnunum ama safariyi merak ettim opera ie var chrome de var firefoxda var ama safari yok.merak ettim size soruyum dedim nasıl bir tarayıcı?

2012 En İyi 5 Tarayıcı – Karşılaştırma Tablosu İçin Yorum Yap