Atom Bombası Nedir? Etkileri Nelerdir?

Atom Bombası Nedir?

Dünyanın en etkili ve en ölümcü bombalarından birisi de Atom bombasıdır.Atom bombasının patlaması kontrolsüz çekirdek tepkimesi yoluyla gerçekleşen bir bomba türüdür. Atom bombası patlamasında çekirdek tepkimesi zincirleme ve çok hızlı gerçekleşir.Böylece ortaya inanılmaz bir enerji açığa çıkmaktadır.Ayrıca Atom bombası patlaması beraberinde şok dalgası yaratır.

Atom Bombası Etki Alanı

En basit bir atam bombası bile patlaması ile 10 kilometrelik bir alanda etkili olmaktadır.Atom Bombasının, radyasyon yayma özelliğinden dolayı etkili olduğu bu 10 km alan içerisinde her şeyi yok eder.Radyasyona dayanabildiklerini bildiğimiz hamam böcekleri bile patlamadan etkilenmektedirler.

Atom bombası, 20.000 TNT’den daha güçlüdür. Patlama kontrolsüzdür, atomlar kararsız hale gelmiştir. Zira amaç da budur: Bölünme. Yapımında uranyum veya plütonyum kullanılır. Tetikleme içinse fünye gerekir ve fünye genelde, dinamit benzeri bir patlayıcıdır. Atom bombası, nötron bombası kadar olmasa da, nötron aktivasyonu da üretir.

Atom Bombası Nedir? Etkileri Nelerdir?” İçin 22 Cevap

  1. asasdasddasdasdasdasd _____faceqolic______asdasdasdasdasdasddsaasssdassdsddsadsdas

    güzel beğendim sağolun

  2. yani hem ksa ve öz hemde benim istediğm bu değill benimistediğim araştrma çevreye verdiği ve canlılara verdiği zararlar

  3. aradıgımı pek kolaylıkla bulamıyorum güzel bir site açılmalı bizim için aradıgımız herşeyi bulmalıyız

Atom Bombası Nedir? Etkileri Nelerdir? İçin Yorum Yap