Bilgisayarın Çok Yavaş Açılıp Kapanmasının Nedenleri

Hızlı Açma ve Kapatmak İçin

Bilgisayarınızın çok yavaş bir şekilde açıldığından yada kapandığından şikayetçi iseniz bunun bir kaç nedeni olabilir.İlk olarak bakmanız gereken şey Windows güç ayarlarını kontrol etmektir.Çünkü bir program veya aygıt sürücüsü bilgisayarınızın gücünü etkiliyor olabilir.

Şimdi öncelikle performansınızı nelerin etkilediğine göz atmak ve sorunları gidermek için Performans Bilgileri ve Araçları‘nı kullanalım.

Performans Bilgileri ve Araçları’nı Kontrol Edin

  • Denetim Masası\Tüm Denetim Masası Öğeleri\Performans Bilgileri ve Araçları yolunu izleyererek Performans Bilgileri ve Araçları’nı açın. Yada Başlat > Denetim Masası’nı tıklatın.Sağ üst köşedeki Arama kutusuna Performans Bilgileri ve Araçları yazın ve sonuç listesinde Performans Bilgileri ve Araçları’nı tıklatın.
  • Açılan pencerenin sol menüsünüden Gelişmiş araçlar’ı tıklatın.
  • Açılan pencerede Performans sorunları altında listelenen sorunları göreceksiniz.Onlardan birisine tıklatın.
  • Görüntülenen iletişim kutusundaki bilgileri okuyarak hangi program veya sürücülerin soruna neden olduğunu öğrenin.

Bilgisayar Başlarken Çalışan Programları Kontrol Edin

Bilgisayarınızı başlatırken otomatik olarak çalışan programlar  bilgisayarınızın yavaş açılmasına neden olmaktadır.Bu programların bilgisayar başlatılırken çalışmaya başlamaması ve performansın artması için Windows Defender’i kullanabilirsiniz.Yada aşağıdaki adımları izleyerek başlangıçta çalışan programları iptal edebilirsiniz.

Başlat’a gelin ve arama kutusuna msconfig yazın ve arayın.Karşınıza resimde gördüğünüz gibi bir pencere gelecektir.Bu pencereden Başlatma sekmesine gelin.Bu sekmede bilgisayarınız açılırken çalışan programları göreceksiniz.Burada açılışta otomatik çalışmasını istemediğiniz programların kutusundaki tiki kaldırınız.Bilmediğiniz programı iptal etmeyin çünkü sistem programı olabilir.

Bilgisayarınız Yavaş Kapanıyorsa

Bilgisayarı kapatmadan önce açık olan programları kapatın. Sorun büyük olasılıkla yalnızca program çalışırken ortaya çıkıyordur. Programı, Windows’dan önce kapatarak, bilgisayarın düzgün şekilde kapanıp kapanmadığına bakın.

Ayrıca güncelleştirme olup olmadığını öğrenmek için programın veya sürücünün üreticisine başvurun. Programın yeni bir sürümünde bu soruna çözüm getirilmiş olabilir.

Bu seçenekler sorunu çözmüyorsa, program veya sürücü Windows ile uyumlu olmayabilir. Programı veya aygıtı kendiniz yüklediyseniz ve artık kullanmıyorsanız, aygıtı çıkarmayı veya program ya da sürücüyü kaldırmayı deneyin.

Bilgisayarın Çok Yavaş Açılıp Kapanmasının Nedenleri” İçin 6 Cevap

  1. bnm pc win. 8 kısa süre öncesinde kapanmama sorunu oluştu. şimdi de yavaş kapanıyor. aslında o kadar da yavaş değil ancak daha yavaş kapanıyor.bir çözüm yolu bulursanız yazabilirmisiniz? teşekkür ederimşimdiden…

Bilgisayarın Çok Yavaş Açılıp Kapanmasının Nedenleri İçin Yorum Yap