“bootmgr is missing” / “bootmgr eksik” hatası nasıl düzeltilir?

Eğer windows vista’nız açılışta “BOOTMGR is missing” / “bootmgr eksik” hatası verdiyse, korkmayın yalnız değilsiniz. Windows Vista Kurulum DVDsi ile çok kolay bir şekilde hatayı düzeltebilirsiniz. nasıl mı? Yazıyı okuyun…

Açılıştaki “bootmgr is missing” hatası ve çözümü

Windows vista kurulum DVDsi ile bilgisayarınızı başlatın ve ilk adımda ileriyi tıklayın

Ekranın sol tarafında “Bilgisayarı Kurtar” bağlantısını göreceksiniz. (Repair your computer) Tıklayın..

Kurulum, windows vista yükleme klasörünüzü arayacak ve birden çok klasör var ise birini seçmenizi söyleyecektir. Windows klasörünüzü seçin ve ileriyi yıklayın.

“Başlangıç Kurtarma” ya tıklayın. (Startup Repair)

Kurulum işlemi, windowsunuzu onaracak ve bilgisayarınızı yeniden başlatacaktır.

Alternatif olarak: Komut Sistemini seçerek aşağıdaki komutu da çalıştırabilirsiniz. Bu şekilde sadece açılış seçenekleri tamir edilir.

bootrec /fixboot

Bu noktada, bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz.Kurulum DVDsini çıkarın ve herşey eskisi gibi çalışıyor olmalı. Yani “bootmgr is missing” / “bootmgr eksik” hatasından kurtulmuşsunuzdur demektir. Eğer düzelmediyse donanımsal bir sorun var demektir.

Comments

 1. oktay says

  ben vista dvdsini takıyorum ama siyah ekranda sadece beyaz imge yanıp sönüyor hiç birşey yapamıyorum

 2. mustafa aksakal says

  ben şu şekilde çözdüm. bilgisayarımın içinde bir tane daha hdd vardı. nasıl olduğunu bilmiyorum bilgisayarım gidip o hdd ye bakıyordu ve doğal olarak onda bootmrg olmadığı için oradan açılmıyordu. Setup menüsüne girdim(bios) oradan boot menüsünden sistemin yüklü olduğu hdd yi birinci sıraya getirdim kaydedip yeniden başlattım sorun çözüldü. Denemeye değer sistemin vista home premium.

 3. mustafa aksakal says

  yukarıda anlatılanların hiç biri çözüm olmadı benim pc için. ama hata aynı hata bootmgr eksik ctrl+alt+del yeniden başlat hatası. Herkese selamlar çözümü bu şekilde yapanlardan tecrübelerini paylaşmasını beklerim.

 4. Bilal says

  Arkadaşlar valla bende windows 7′yi kurucaktım ama bu hatayı gördüm ve bios’ta boot ayarlarıyla biraz oynadım oldu .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir