C# Kullanıcı Arayüzü Tasarım Rehberi

C# Kullanıcı Arayüzü Tasarım Rehberi

Bu yazımız da C Sharp öğretici C # uygulama kullanıcı arayüz tasarımı öğreneceksiniz. Adım adım resimli anlatım ile C # uygulama kullanıcı arayüz tasarımı temel yapı kavramını anlamamıza yardımcı olacaktır. C # Windows tabanlı bir uygulamadır, GUI kontrolleri ile farklı türde kullanmayı öğreneceksiniz.

Ön Koşul;

C# tam olarak bilmeseniz de temel söz dizimine aşina olmanız gerekir. Bende resimli anlatım ile adım adım anlatarak daha kolay anlamanıza, yardımcı olmaya çalışacağım.

1.Adım:Visual Studio’dan Yeni Bir Proje Açın

Visual Studio 2010. açın ve New Project (Yeni Proje) tıklayın. Proje kategorisi olarak “C# Windows Form Application” (C # Windows Form Uygulaması ) seçin. Alt kısmında uygulamayı yeniden adlandırabilirsiniz. Aşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi, “techlab_userinterface” olarak değiştirildi. Sonra “OK” (Tamam) tıklayın.

2.Adım:Form Adını Değiştirmek

Tamam tıkladıktan sonra, boş bir form göreceksiniz. Form İsmini değiştirmek istiyorsanız her şeyden önce, Özellikler penceresine gidin ve “Text” (Metin) seçeneğini bulun. Aklınıza ne gelirse onu değiştirin. Ben “Techlabs” olarak değiştirdim. Sol Tarafındaki Toolbars (Araç Çubukları) pencerelerini göreceksiniz. Temel bazı kontrolleri kullanmayı öğreneceksiniz. Bu araç çubukları incelemekte istemiyorsanız o zaman onları View->Toolbox etkinleştirebilirsiniz.

3.Adım:Form Üzerinde Kontrolleri Sürükleme

Şimdi araç çubuğu penceresinden Controls (Kontroller) sürükleyerek başlayacaktır. Bütün bunlar form üzerinde Control(kontrol) seçerek yeniden adlandırın form üzerindeki kontrolleri sürükleyin ve aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi  Özellikleri penceresinde Text (Metin) değişiyor.

4.Adım:Metin Kutusuna Şifre Özelliğini Ekleme

Şimdi Login Form (Giriş Formu) tasarlıyoruz. Hepimiz, Login penceresine parolamızı yazarken nokta olarak göründüğünü biliyoruz. Biz de Lower Text Box (Alt metin kutusu)’a bu seçeneği ekleyeceğiz.Sadece Lower Text-Box (Alt metin kutusunu) işaretleyelim. Sonra Özellikleri penceresine ve Password Char (Şifre) gidin. İstediğiniz karakter ile doldurun. Parolanızı girin, yıldız “*”  gözükecektir.

5.Adım:C# Kod Yazma

Şimdi temelden başlayalım. Login (Giriş) butonuna çift tıklayalım. Burada bazı kod parçaları yazacağız. Örneğin giriş bir kullanıcı kimliğini doğrulamak istiyorum.

Username: techlabs
Password: techlabsrox

Sonra aşağıdaki kodu yazacaksınız.

public inteface 
{

}

kod arasında kullanıcı arayüzü oluşturabilirsiniz.

Visual Studio İndirme Linki

Visual Studio C# programını Microsoft Visual Studio 2010 sayfasından temin edebilirsiniz.

C# Kullanıcı Arayüzü Tasarım Rehberi İçin Yorum Yap