Ctrl + Alt + Del Ne İşe Yarar?

Ctrl + Alt + Del Uygulaması

Bilgisayar kullanırken bazı durumlarda kendinizi çaresiz hissedebilirsiniz ancak yinede yapacak bir şeyinizin olduğunu unutmayın.Eğer bilgisayarınızda bir program veya uygulama çalışırken bilgisayarınız yanıt vermiyorsa Ctrl + Alt + Del yaparak çözüme ulaşabilirsiniz.

Peki bu Ctrl + Alt + Del ne işe yarar ve nasıl kullanacaksınız?

Hangi Durumlarda Ctrl + Alt + Del Yapılır?

Bilgisayarınızda çalıştığınız esnada yada bir uygulamayı çalıştırmak istediğiniz de klavyeniz/fareniz çalışıyorsa ve bilgisayarınız donup kaldıysa bu uygulamayı kapatarak tekrar hayata döndürebilirsiniz.Bunu yapmak için aynı anda “Ctrl + Alt + Del” tuşlarına basın. Ekranda Windows XP’nin “Görev Yöneticisi”, yani o anda çalışan programları listeleyen bir pencere belirecektir. Bu listede, kilitlenmiş programın yanında “Yanıt Vermiyor” uyarısını göreceksiniz. Programı seçmek için adının üzerine tıklayın. Daha sonra “Görevi Sonlandır” düğmesine basın. Düğmeye bastıktan sonra birkaç saniye beklemeniz gerebilir. Ancak bir süre sonra ekranda bir diyalog penceresi belirecek ve programı kapatmanıza yardımcı olacaktır. Eğer bunlar da işe yaramazsa, yeniden “Ctrl + Alt + Del” tuşlarına başvurun. Ancak bu kez tuşlara iki kez üst üste basın. Bu şekilde bilgisayarınızı yeniden başlatmanız mümkün olabilir.

Ctrl + Alt + Del tuşlarını denemenize rağmen  sonuç alamadıysanız bu defa bilgisayarınıza reset atmanız sorunu çözecektir.Reset atmak için ise kasa üzerinde bulunan ve açma-kapatma düğmesinin yanında yeralan küçük yeniden başlatma (reset) tuşuna basmalısınız. Ancak bu tuşu çok sık kullanmamanızda yarar var. Çünkü reset tuşu, bilgisayarın hiçbir şekilde yanıt vermediği durumlarda son çare olarakkullanılmalıdır. Aksi halde tamir edilemez ve geri dönüşü olmayan sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

NOT: “Görev Yöneticisi”ni kullanarak kilitlenmiş bir programı kapatırken, çalışmakta olan başka bir programı kapatmamaya dikkat edin.

Ctrl + Alt + Del

Ctrl + Alt + Del Ne İşe Yarar?” İçin 3 Cevap

  1. benim bilgisayarım kendını kapatıp tekrar baslatıyor ve baslarken CTRL+ALT+DEL ibaresini werıyor uyguladıgum halde bu sorun devam edıyor ne yapmalıyım ?

  2. Makinanına büyük bir ihtimalle eski LapTop dur diye düşnüyorum yani bakım yapılmamıştır. Toz ve bunun benzeri havada bulunan pislikler Fanları çok sever. İşlemci yanmasın diye kendini kapatıyır. Bir Temizlik işinizi çözer veya Software yani Program ( Windows İşletim Sistemi) hatanız var. Bir Başlattan ….” msconfig” yaz entere bas bak bakalım açılışta hangi programlar açılıyor 10 den fazle olmassa iyi olur.

Ctrl + Alt + Del Ne İşe Yarar? İçin Yorum Yap