Dünyanın En İyi Bilgisayarı Yapılıyor

Dünyanın En Güçlüsü

Geçtiğimiz günlerde dünyanın en hızlı bilgisayarını Çililerin yaptığını duymuştuk fakat ABD bunun altında kalmayacağını yeni bir proje ile gösterdi.ABD yeni proje ile birlikte 8 yıllık bir süre sonunda bugünkü bilgisayarlardan bin kat güçlü bir bilgisayar üreteceğini duyurdu.

Dünyanın en güçlü bilgisayarını yapmak için Intel, DARPA ve San Diego Süper Bilgisayar Merkezinde bir araya geldiler ve 8 yıl sürecek projenin altına imza attılar.

Projenin amacı bugünün en güçlü bilgisayarından bile 1000 kat daha güçlü bir bilgisayar yapmak.Projeyi 2018 yılında bitirmeyi amaçlayan ekip, Exaflops seviyesinde, yani saniyede bir milyon trilyon işlem yapması hedeflenen süper bilgisayar için çalışmalar başladı.

Neden Böyle Bir Bilgisayar?

Şuan için dünyanın en güçlü bilgisayarının Çinlilerin yaptığı 2,507 petaflops’luk Tianhe-1A sahip bilgisayar olduğunu biliyoruz.Ancak yapılacak bu yeni bilgisayar ile birlikte gerçek zamanlı iklim modelleme, stratejik planlama gibi büyük veri setleri arasındaki karmaşık ilişkileri hesaplanabilir modellere çevirebilir hale getirilecek.

Dünyanın En İyi Bilgisayarı Yapılıyor İçin Yorum Yap