Ekran Koruyucu Ayarları Nasıl Yapılır?

Ekran Koruyucuyu Ayarlayın

Windows kullanıcılarının yakından tanıdığı ekran koruyucuyu biraz inceleyelim.Yeni bilgisayar kullanıcıları için ekran koruyucu ayarlarının nasıl yapıldığına yakında göz atalım.Windows XP ile Windows Vista ve 7’de biraz farklılık gösterdiği için her iki ayarlara da değineceğiz.

Windows Vista ve 7’de ekran koruyucuya ulaşmak için masaüstünde boş bir alana mause ile sağ tıklayıp “Kişiselleştir” seçeneğini tıklıyoruz.Ardından açılan pencerede sağ al köşede “Ekran Koruyucu” seçeneğine tıklıyoruz.Karşımıza ekran koruyucu ayarlarını yapabileceğimiz ekran gelecektir.

Windows XP’de ise yine masaüstünde boş bir alana farenin sağ tuşu İle tıklamalı ve açılan menüden “Özellikler” satırını seçmelisiniz. Karşınıza “Görüntü Özellikleri” İsimli yeni bir pencere gelecektir. Üst bölümdeki sekmeler arasından “Ekran Koruyucu” sekmesine tıklayın. Ekran koruyucu ayarlarını buradan yapacağız.

Ekran koruyucu ayarları Windows XP, Vista ve 7’de hemen hemen aynı olduğu için ayrı ayrı anlatmayacağım.İlk önce “Ekran Koruyucu” bölümünden küçük oka tıklayarak seçebileceğiniz diğer ekran koruyucuları görebiliriz.Bu ekran koruyucular arasından istediğinizi seçiniz.

Hemen onun altında ise “Bekleme Süresi” kutusu bulunmakta.Bu bekleme süresi ekran koruyucunun devreye gireceği zamanı belirlemenize yardımcı olur. Yani bilgisayarda hiçbir işlem yapılmadığı takdirde belirlediğiniz sürenin sonunda ekran koruyucu devreye girecektir.Örnek vermek gerekirse; bekleme süresi kutusuna “10 dakika” değerini girdiğinizi varsayın. 10 dakika boyunca fare ve klavyeye dokunmazsanız, ekran koruyucunuz otomatik olarak devreye girecektir ve fare veya klavye ile bir işlem yapana kadar çalışmaya devam edecektir.

Windows 7 ve Vista İçin Ekstra Ayarlar

Windows 7 ve Vistada ekran koruyucunuzu kendiniz özelleştirebiliyorsunuz.İstediğiniz resimleri ekran koruyucu olarak ayarlayabiliyorsunuz.Bunun için Önizleme seçeneğinin yanındaki “Ayarlar”  seçeneğini kullanmanız gerekiyor.Ayarlar seçeneğine tıkladığınız vakit küçük bir pencere açılacaktır.”Gözat” diyerek resimlerinizin olduğu bir dosyayı seçiyorsunuz.Daha sonra Slayt gösteri hızını ayarlayıp “Kaydet” diyorsunuz.Ardından Ekran Koruyucu seçenekleri arasından Fotoğraflar seçeneğini seçiyorsunuz.Hepsi bu kadar.

Ekran Koruyucu Ayarları Nasıl Yapılır? İçin Yorum Yap