En Hızlı Mobil İşlemci

Akıllı Telefonların Hız Problemi Çözülüyor

Akıllı telefon piyasasının her geçen gün büyümesi ile birlikte bu telefonların hız problemleri de ortaya çıktı.Bu hız problemlerinden dolayı tüketici artık telefon alırken telefonun işletim sistemine de göz atıyor.Mobil işletim sistemi hızını da düşünen cep telefonu kullanıcısı tercihini de buna göre seçiyor.

Mobil oyunların, mobil içeriklerin ve  yüksek grafik iht,iyacı duyan uygulamar için en önemli konu işlemci hızı.Bunun için mobil işlemci piyasasından da oldukça büyük bir rekabet yaşanmakta.

Mobil işletim sistemlerin Qualcomm, ARM  gibi isimleri sürekli duyar olduk. Son döneme her ne kadar Qualcomm damga vurmuş gibi görünse de en güçlü mobil işlemcilerin ARM mimarisini kullandığını görüyoruz. Özellikle Apple A8 ile Samsung’un Hummingbird kod adlı işlemcisi bu konuya kanıt sayılabilecek en önemli ayrıntılardan.

Telefonları 5 Kat Hızlandıran Mobil İşlemci

Mobil işlemci sektörünün yeni göz bebeği ARM mimarisinin yeni ürünü Cortex A15 oldu.Cortex A15 mobil işlemci akıllı telefonları çok güçlü bir hale getirecek.

Cortex A15 mobil işlemcisinin verilerine göre akıllı telefonlar Cortex A15 ile 5 kat daha fazla güç elde etmiş olacak. Kod adı Eagle olan bu işlemciler, yeni nesil akıllı telefonların en fazla güce ihtiyaç duyduğu alanlarda daha fazla performans vaat ediyor. Yeni işlemciler aynı zamanda daha az enerji tüketimleri ile de ön plana çıkacak. Bilindiği gibi ARM, Texas Instruments, ST-Ericsson ve Samsung gibi firmalar ile bir süre öne ortak bir anlaşma imzalamıştı.

En Hızlı Mobil İşlemci İçin Yorum Yap