Fare Ayarları Nasıl Yapılır?

Mause Ayarları

Bilgisayarın küçük ama en önemli aksesuarlarında birisi hiç şüphesi faredir.Bilgisayar kullanma da adeta eliniz ayağınız olan fare bazı durumlarda isteklerinize yanıt veremez.Kimiz zaman farenin hızı, kimi zaman tıklama seçenekleri ve kimi zamanda fare işaretçisinin görünümü uygun olmayabilir.Ancak bütün bunları değiştirebilirsiniz.

Fare Düğme Ayarları

Fare düğme ayarlarını yapmak için izlemeniz gereken yol “Başlat” menüsünden “Denetim Masası” simgesine tıklamaktır.Denetim masasında “Yazıcılar ve Diğer Donanım” simgesine tıklayın.Açılan pencerede “Fare” simgesini göreceksiniz.Buradan fare simgesine ya sağ tıklyaıp ayarlar diyerek yada direk tıklayarak ayarlar sayfasına gidebilirsiniz.

Açılan pencerede üstte farklı seçenekler göreceksiniz.Bu seçeneklerden “Düğmeler” sekmesine tıkladığınızda, çift tıklama hızını ve fareyi hangi elinizle kullanmak istediğinizi belirleyebilirsiniz. Eğer solak bir kullanıcıysanız, sağ ve sol tuş fonksiyonları buna göre atanacaktır.

“Çift Tıklama Hızı”

Yine düğmeler sekmesinde farenin çift tıklama hızını ayarlayabilirsiniz.bunu yapabilmek için “Düğmeler” sekmesi altındaki “Çift Tıklama Hızı” seçeneğinin üzerindeki imleci istediğiniz şekilde ayarlamanız gerekir.Bu imleç sayesinde farenizin çift tıklama hızını da kendinize göre ayarlamanız mümkündür.

Solaklar İçin Yer Değiştirme

Eğer solak iseniz hiç sorun değil yine kendinize göre fare düğmelerini ayarlayabilirsiniz.Farenin sağ ve sol tuşlarının yerini değiştirebilirsiniz.Bunu yapmak için ise yine “Düğmeler” sekmesi altında göreceğiniz “Birincil ve İkincil Düğmeleri Değiştir” kutucuğuna tıklayın ve  solak bir mause ortaya çıkartın.

Devamı 2.  sayfada…

Fare Ayarları Nasıl Yapılır?” İçin 2 Cevap

  1. yha farenin aşağı yukarı itmek için bi tuşu varya onu aşağı veya yukarı çıkarınca sayfa tekrarlanarak gidio seri olmuyo yhani nasıl çözebilirim sorunu

  2. yha kardeş benim kullandığım laptop . Tam olarak adını bilmiyorum ama fareyi yönetmek için ayrılan bölüme tıklayınca çalışmıyor. Sağ ve sol tuş çalışıyor . Ortaya tıklayınca nasıl çalışır admin ? Acil

Fare Ayarları Nasıl Yapılır? İçin Yorum Yap