GIF Nedir? GIF Özellikleri

GIF Formatı

GIF dosya formatı da tıpkı JPG gibi sık kullanılmaktadır.GIF formatının açılımı ise Graphics Interchange Format’tır.

Bir aralar patent davaları ile karşı karşıya kalan GIF formatı  TIFF ile aynı LZW sıkıştırma algoritmasını kullanıyor. Artık patent davaları bir kenara bırakıldı ve GIF formatı herkes tarafından kabul edildi.

GIF dosyaları 256 renk çeşidini desteklemektedir.Bunu 8 bit renkli görseller olarak desteklemektedir.Bu 256 adet renk bir renk tablosu üzerine yazılarak saklanıyor. Grayscale de 8 bit olduğu için bu format özellikle Grayscale dosyalar için son derece ideal.Gününüzde GIF dosyalarına en sık küçük animasyonlarda rastlıyoruz.

Kalite Kaybı Olmuyor

JPG dosya formatlarında yaşanan kalite kaybı GIF formatında yaşanmıyor.Ancak yüksek kalitedeki görsellerin saklanması için uygun olmayan bir formatır.Çünkü sadece 8 bit renk desteklemektedir.

Gife dönüştürmek istediğiniz resim çok kaliteli olursa ortaya komik bir resim çıkacaktır. Ancak bazen de ilginç bir etki ortaya koyuyor. GIF’in en iyikullanım alanları tipografi ve geometrik şekilleri saklamak oluyor. Ancak geometrik şekillerde de SVG ve AI gibi vektör formatlar öne geçiyor.Günümüzde JPG kullanımı GIF kullanımına yeğleniyor. GIF ise ancakküçük komik animasyonlar için kullanılıyor.

GIF Nedir? GIF Özellikleri İçin Yorum Yap