İki Bilgisayar Arasında Ağ Bağlantısı Nasıl Kurulur?

İki Bilgisayar Arasında Ağ Bağlantısı Kurma

İki bilgisayar arasında ağ bağlantısı kurmak için size gereken tek malzeme ethernet kablosudur.Aşağıda görmüş olduğunu standart bir ethernet kablosudur.Bu kablo saniyede 1 Gbit’lik veriyi taşımaktadır.

Ethernet kablomuzu aldığımıza göre yapmanız gereken tek şey kabloyu iki uç birimin ethernet portlarına takıp bilgisayarları aynı alt ağa almaktır.

Her iki bilgisayarda da  Internet Protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4) bölümünden bir kaç ayar yapacağız.Her iki bilgisayarı aynı alt ağa alabilmek için her iki makinede ethernet kablonuzu bağladığınız bağdaştırıcınızın özelliklerinden bir kaç ayar yapmamız gerekiyor. Burada iki işlem yapacağız.Birincisi IP adresi tanımlamak, ikincisi isealt ağ maskesi tanımlamak.  Her iki bilgisayarda bu bölümlere sırasıyla aşağıdaki işlemleri uyguluyoruz;

Birinci PC

  • IP adresi: 192.168.1.1
  • Alt ağ maskesi: 255.255.255.0

İkinci PC

  • IP adresi: 192.168.1.2
  • Alt ağ maskesi: 255.255.255.0

Bu iki işlemi yaptıktan sonra ağ bağlantısı kurulmuş olacak.İki bilgisayarda da bunları yaptıktan sonra aşağıdaki resimde de göreceğiniz üzere Gönderilen ve Alınan paketlerde hareketlilikler meydana gelecektir.

Ağımızın çalışıp çalışmadığını test etmek için ping uygulamasına gideceğiz.Ping atmak için komut satırına aşağıdaki gibi yazınız.

Ping hedefin IP adresi

Örneğin; ping 192.168.1.1

komutunu yazarsanız iki uç birim arasında iletişim olup olmadığını görebileceksiniz.

Bu ağı kurduktan sonra dosya paylaşımına veya oyun oynamaya başlayabilirsiniz.

Çalıştır’a hedef IP adresini başına iki tane ters taksim işareti koyarak yazarsanız hedef bilgisayara erişebilir ve Windows dosya paylaşımından faydalanabilirsiniz.

İki bilgisayarı aynı alt ağa alabilmek için her iki makinede ethernet kablonuzu bağladığınız bağdaştırıcınızın özelliklerine erişerek Internet Protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4) bölümünü seçerek özellikler düğmesini kullanmanız gerekiyor. Bu bölümde yapmamız gereken sadece IP adresi ile Alt ağ maskesi tanımlamalarını yapmak. İnternet veya ağ dışı erişim yapmayacağımız için diğer bölümlerle ilgilenmiyoruz. Her iki bilgisayarda bu bölümlere sırasıyla;

İki Bilgisayar Arasında Ağ Bağlantısı Nasıl Kurulur?” İçin 3 Cevap

  1. Allah razı olsun ,çok teşekkürler,bakmadığım forum,sayfa kalmamıştı ama çözümü sende buldum.teşekkürler.

İki Bilgisayar Arasında Ağ Bağlantısı Nasıl Kurulur? İçin Yorum Yap