İnsanın Vücut Sıcaklığı Neden 37C Derecedir?

Konu Başlıkları

Vücut Isısı

Okullarda küçük yaştan beri öğrenmişizdir.Sağlıklı bir insanın vücut sıcaklığı 37 C derecedir diye…Peki neden 35C derece değilde 37C derece diye hiç düşündünüz mü? Bunu düşünen bilim adamları sağlıklı bir insanın vücut sıcaklığının neden 37C derece olduğunu araştırarak cevabı da buldular.

Memeliler diğer canlılardan farklı olacak daha yüksek bir vücut ısısına sahiptirler.Bu vücut ısısı ise mükemmel ayarlanmış bir sıcaklıktır.Çünkü insan için gerekli olan vücut ısısı tamda 37C derece olması gerekiyor.

İşte bilim adamlarının araştırma sonucu;

Vücudun, hem mantar hastalıklarından korunması hem de fazla yemek tüketiminden korunması için, sıcaklığın 30 ila 40 derece arasında olması gerekiyor. Bir matematiksel model hazırlanıp, tüketimi minimuma indirip kazancı maksimuma indiren sıcaklığın 36.7derece olduğu bulundu yani normal insanın vücut sıcaklığına yakın bir sıcaklık.”

Comments

  1. İbrahim Bakışlı says

    Bu bilgiler çok güzel, ama ben tıp tahsili yapmıyorum ki…! İnsan vucudunun ısısı nasıl oluyor? pek anlayamadım, daha açık anlatılamazmı ? ama yinede teşekkür ederim…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir