Outlook E-Posta Gönderme

Outlook


Microsoft Outlook  E-Posta gönderimi ile ilgili sizlere kısa bilgi vermeye çalışacağım.

Outlook E-Posta gönderimi yaparken birçok özelliğinden faydalanabilirsiniz.Outlook ile E-Postanızı görüntülerken, oluştururken ve yönetirken zaman kazanın. Örneğin, Outlook araç çubuğundan yazıcı simgesini tıkladığınız zaman mesajınızı hızlı bir şekilde yazıcıya gönderebilirsiniz. E-Posta gönderirken faks ve adres gibi bilgilerin de otomatik olarak eklenmesini istiyorsanız “otomatik imza” özelliğinden yararlanabilirsiniz. Bu imzanızı birkez oluşturduktan sonra, artık diğer mesajlarınıza kolayca ekleyebilirsiniz.

Outlook ile alıcıları seçmek de çok kolaydır. Bunun için, mesajınızı oluştururken adres defterine göz atabilirsiniz. Dilerseniz mesajınızın alıcıya belli bir tarihte ulaşmasını sağlamanız bile mümkündür. Pek çok sunucu, bu komutların eklenmiş olduğu e-postaları bekletip, önceden belirlenmiş tarihte alıcıya ulaştırma yeteneğine sahiptir. Ayrıca mesajınızın karşı tarafa ulaşıp ulaşmadığını ve okunup okunmadığını da takip edebilirsiniz. Kısacası Outlook Express ile yapabileceğiniz tüm işlemler, Outlook ile de kolayca yapılabilir.

Outlook Kullanım Özellikleri

Birden çok e-posta hesabını tek bir yerden yönetin

Birden çok posta kutusundaki e-posta iletilerini kolayca yönetebilirsiniz. Hotmail®, Gmail veya herhangi bir başka sağlayıcının hizmetlerindeki birden çok e-posta hesabını Outlook 2010’la eşitleyin.

Büyük miktarda e-postayı kolayca yönetin

Outlook 2010’un konuşma görünümü, e-posta konuşmalarını izleme işlemini geliştirirken, aşırı bilgi yükünü azaltır. Birkaç tıklatmayla konuşmaların tamamı taşınabilir veya kategorilere ayrılabilir. Ayrıca, yeni konuşma yönetimi araçları, yeni Temizleme özelliğini kullanarak onlarca e-postayı birkaç konuşmaya dönüştürerek gelen kutunuzun değerli alanından tasarruf etmenize olanak tanır. Yoksayma özelliği, bir konuşmanın tamamını Silinmiş öğelerinize gönderir.

Sık kullanılan görevleri özelleştirip tek tıklatmalı komutlara dönüştürün

Outlook 2010’da Hızlı Adımlar özelliğiyle özel eylemleri yeni bir yolla oluşturun ve kaydedin. Zaman kazanmak için, yanıtlama ve silme, belirli bir klasöre taşıma ve atanmış gruplara yönelik yeni e-posta oluşturma gibi, tek tıklatmayla çalıştırabileceğiniz çok adımlı görevler oluşturabilir ve tanımlayabilirsiniz.

Zamanınızı kolayca planlayın

Rahat ve verimli bir yöntemle randevularınızı zamanlayın, takviminizin uygunluk durumunu paylaşın ve çalışma zamanlamanızı yönetin. E-posta Takvim özelliğiyle, zamanlamanızı başkalarına gönderebilir ve kısa sürede bir sonraki randevunuz için uygun zaman bulmalarını sağlayabilirsiniz. Yeni Zamanlama Görünümü, zamanlama görevlerinizi basitleştirmek için birden çok takvimin düzenli bir şekilde yatay olarak görüntülenmesini sağlar. Yeni takvim yönetim araçları sık kullanılan takvim gruplarını kaydetmenize, böylece gerek duyduğunuzda bunları hızla yeniden görüntüleyebilmenize olanak tanır.

Aradıklarınızı kolayca bulmak için arama yapın

Outlook 2010’la çok büyük hacimli verileri kolayca sıralayabilirsiniz. Gelişmiş Arama Araçları, büyük miktarlardaki e-posta, takvim, görev ve kişi öğelerini hızla bulmanız ve yönetmeniz için yollar sağlar.

Sosyal ve iş ağlarınızla bağlantıda kalın

Outlook 2010, iş arkadaşlarınız, müşterileriniz ve arkadaşlarınız için bir merkez işlevi görür. Kişilerden aldığınız e-postaların, toplantıların veya eklerin geçmişini hızla görüntülemek için Outlook Sosyal İçerik Bağlayıcısı’nı kullanın. İş ve sosyal çevrelerinizde gündemi kaçırmamak için, SharePoint Sitem, Windows Live™ veya diğer popüler üçüncü taraf siteler aracılığıyla kişiler hakkında aralarındaki ilişkiler veya başka sosyal haberler gibi ek bilgiler edinin.

E-Posta Oluşturma

 • E-mail mesajlarınızı Outlook Express uygulamasını kullanarak yazdığınızda, yazım kılavuzu ya da biçimleme gibi özelliklerden yararlanabilirsiniz. Yeni bir e-mail mesajı oluşturmak için; 
 • Araç çubuğundan “Compose Message” düğmesine tıklayın.
 • “New Message” penceresindeki “To:” kutusuna alıcının e-mail adresini, “Cc:” kutusuna ise, mesajın bir kopyasını alması gereken kullanıcının adresini yazın.
 • Kutuların içine birden fazla adres yazmanız gerekiyorsa, adresler arasında noktalı virgül kullanabilirsiniz.
 • Ayrıca “Address Book” düğmesine tıklayarak adres listesinden bir kayıt girebilirsiniz.
 • “Subject” alanına mesajın konusunu girin ve mesaj alanına tıklayarak mesajınızı yazın.
 • Mesajınızı normal metin ya da” HTML” biçiminde gönderebilirsiniz. Eğer “HTML” biçimini seçerseniz araç çubuğundaki düğmeleri kullanarak metninize biçim verebilirsiniz.
 • Mesajlara eklenen bu yazı biçimleri, mesajı alan kullanıcının Outlook Express ya da “Exchange Mail” uygulamalarını kullanıyorsa çalışır. Mesaj diğer uygulamalarla alınırsa metin biçimleri kaybolur.
 • Eğer mesajı HTML biçiminde gönderiyorsanız, arkaplan rengi verebilir ya da grafik ekleyebilirsiniz.
 • Arkaplan rengi verebilmek için, Format menüsünden, “Background” komutunu seçin. Ardından “Color” listesinden bir renk seçin.
 • Eğer bir arkaplan resmi eklemek istiyorsanız, yine Format menüsünden, Background komutunu seçin ve ardından “Picture” komutuna tıklayın. Arkaplan olarak kullanmak istediğiniz resmin adını yazın ya da “Browse” düğmesine basarak resminizi bulun ve “OK” düğmesine basın.
 • Mesajınızı tamamladığınızda, “Send” düğmesine tıklayarak mesajı “Outbox” içine gönderin.
 • Siz “Send and Receive” düğmesine basana kadar mesajınız Outbox içinde gönderilmeyi bekleyecektir.

E-Posta Gönderme ve Alma 

Outlook Express mesajları almak için Inbox, yazdığınız ancak henüz göndermediğiniz mesajlar için ise Outbox klasörlerini kullanır. Yeni mesajları almak ve bekleyen mesajları göndermek için, Send and Receive düğmesini kullanmanız gerekir. Bir mesajı yazdıktan sonra send düğmesine basmak, mesajı yalnızca Outbox klasörüne gönderir. Siz Send and Receive düğmesine basana kadar mesajlar Outbox klasörü içinde bekler. Outlook Express araç çubuğundan, Send and Receive düğmesine tıklayın. Outlook Express otomatik olarak, bekleyen mesajları gönderir ve size gelen mesajları alır.

Gözden Geçirme:

E-mail gönderme ya da alma işlemi sırasında bir hata oluşuyor ve işlem tamamlanamıyor. Bu hata genellikle e-mail adresinin ya da parolasının yanlış yazılmasından meydana gelir. İnternet servis sağlayıcınızdan aldığınız kağıtlardaki e-mail POP server, mail account ve parolanızı tekrar kontrol edin.

E-Posta Okuma

Size gelen e-mail mesajları Outlook Express’in Inbox klasörü içinde saklanır. Okunmak için bekleyen tüm mesajlar, mesaj penceresinde görünür. Okumak istediğiniz mesajın üzerine tıklayınca, mesaj önizleme penceresinde görünecektir. Eğer mesajı kendi penceresinde görüntülemek istiyorsanız, mesajın üzerine çift tıklayın.

E-Postanıza Cevap Yazma

 • E-mail mesajlarına cevap yazmak bir düğmeye basmak kadar kolaydır.
 • Mesaj penceresinden cevap yazmak istediğiniz mesaja tıklayın.
 • Araç çubuğundan Reply to Author düğmesine tıklayın.
 • Yeni çıkan pencerenin To: kutusuna mesajı gönderenin e-mail adresi otomatik olarak yazılacaktır. Subject kutusunda ise orijinal mesajın konusu referans olarak görünür.
 • Asıl mesaj ise, metin alanında yer alır.
 • Cevabınızı bu alana yazın.
 • Send düğmesine tıklayarak, mesajı Outbox klasörüne gönderin

Eklenen Dosyaları Okuma

 • Mesajlara dosya eklemek, dosyaları internet üzerinden göndermenin bir şeklidir. İçine dosya eklenmiş bir mesaj aldığınızda, bu dosyaları açabilir ya da istediğiniz yere kaydedebilirsiniz.
 • Eğer bir mesajın içinde eklenmiş dosya varsa, mesajın başlığında bir ataç şekli görünecektir.
 • Bu dosyayı açmak ya da sabit diskin istediğiniz bir yerine kaydetmek için;
 • Mesaj penceresinden, içine dosya eklenmiş mesaja çift tıklayın.
 • Mesaj ayrı bir pencere içinde açılacaktır. Eklenen dosya, mesajın alt tarafındaki ayrı bir bölümde bir simge halinde görünür.
 • Dosyayı açmak için, simge üzerinde farenin sağ düğmesine tıklayın ve çıkan menüden, Open komutunu seçin.
 • Bu dosyayı sabit diske kaydetmek için ise, simgenin üzerine farenin sağ düğmesiyle tıkladıktan sonra, Save As komutuna tıklayın.
 • Save Attachment As iletişim kutusundan, kaydetmek istediğiniz yeri bulduktan sonra, Save düğmesine tıklayın.

E-Postalara Dosya Ekleme

 • İnternet üzerinden bir başka kullanıcıya dosya göndermenin en kolay yolu, dosyayı e-mail mesajına eklemektir.
 • Bir önceki derste anlatıldığı gibi mesajınızı oluşturun.
 • Araç çubuğundan, Insert File düğmesine tıklayın.
 • Insert Attachment iletişim kutusundan, eklemek istediğiniz dosyayı bulun ve Attach düğmesine tıklayın.
 • Eklenen dosya mesajın alt tarafında yeni bir kısım içinde simge halinde görünür.
 • Send düğmesine tıklayarak, mesajın Outbox klasörüne gitmesini sağlayın.

 

Not: Microsoft Outlook 2010 yazılımını Microsoft sayfasından inceleyebilir ve satın alabilirsiniz. Burdan ziyaret edebilirsiniz.

Faydalı Yazılar: Outlook Express E-Posta Gönderme sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

Outlook E-Posta Gönderme İçin Yorum Yap