RAM (Bellek) Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

RAM ve Hız

Sistem belleğinin bir diğer ismi de RAM’dir.RAM açılımını yapmak gerekirse Random Acces Memory teriminin kısaltması olduğunu görüyoruz.RAM kapasiteleri MB cinsinden ifade edilmektedir.Günümüzde bilgisayarların en düşük RAM seviyelerinin 1MB olduğunu görmekteyiz.

Eğer bilgisayarınızın RAM’i ne kadar yüksek ise işlem hızınızda o kadar hızlı demektir.Bu yüzden RAM kapasitesinin yüksek olmasında her zaman fayda vardır.Çok eski bilgisayar olmamak koşulu ile bütün bilgisayarlara sonrada RAM eklenebilmektedir.Oynamak için kullandığınız bilgisayarın belleği yetersiz kalıyorsa, sistem belleğine istediğiniz zaman ilave yapabilirsiniz.Bellek terfisi fazla pahalı değildir ve uygulanması son derece kolaydır.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

RAM seçerken şunlara dikkat edin

  • Anakartınızın desteklediği RAM modellerini öğrenip ona göre seçim yapın.Anakartın üretici sitesinde desteklenen RAM modelleri yazar.
  • RAM alırken dikkat etmeniz gereken hususlardan biri de RAM hafıza hızı ile anakartımızın minimum hafıza hızıyla eşit olmalıdır.Örnek olarak anakartımız minimum 1333 Mhz hafıza hızındaysa, alacağımız ram’in de 1333 Mhz hafıza hızını desteklemelidir.
  • Anakartın desteklediğ bellek tipine göre RAM seçin.Örnek olarak anakartımız DDR 3 bellek tipi destekliyorsa, RAM’de DDR 3 bellek tipini desteklemelidir.
  • Orta düzey bilgisayarlar için uygun RAM düzeyi ; 2 GB – 1333 Mhz – CL7 veya CL9 olmalıdır.

RAM (Bellek) Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler İçin Yorum Yap