rundll32.exe Hatası Çözümü

rundll32.exe Hatası

Windows sistemin de birden fazla erişilebilir uygulama mantığı ortak parçaları saklamak için kullanılan her uygulama klasöründe . dll (Dynamic Link Library) uygulamaları mevcuttur.

Doğrudan bir DLL dosyasını başlatmak için herhangi bir yolu var, rundll32.exe uygulama sadece paylaşılan dll dosyaları saklanan işlevleri başlatmak için kullanılır. Bu yürütülebilir Windows’un geçerli bir parçası olduğunu ve tehdit içermediğini söyleyebiliriz.

Not: \ Windows \ System32 \ rundll32.exe olması normal bir durum, ancak bazen casus yazılım aynı dosya adını kullanır ve kendini gizlemek amacıyla farklı bir dizine çalışır. Eğer bir sorun olduğunu düşünüyorsanız, her zaman emin olmak için bir tarama çalışması yapılması gerekir.

rundll32.exe Hata Mesajı; “Windows C:\Windows\Rundll32.exe dosyası bulamıyor”

Önemli: Windows C:\Windows\Rundll32.exe dosyasını bulamıyor hatası veriyorsa. Bu sorun, kayıp veya bozuk bir Rundll32.exe dosyası nedeniyle veya bu soruna bir virüs de neden olabilir.

 

Windows XP İçin;

Windows XP için bu basit yöntemi kullanarak sorununuzu giderebilirsiniz.

  1. Windows XP CD-ROM’unu sürücüye yerleştirin.
  2. Başlat‘ı ve ardından Çalıştır‘ı tıklatın.
  3. Aç kutusuna “expandX:\i386\rundll32.ex_ c:\windows\system32\rundll32.exe” yazın; burada X, CD ROM sürücünüzün harfidir.
  4. Bilgisayarı yeniden başlatın.

Windows Vista İçin;

Sizler için yabancı bir siteden kaynak buldum. Burdan ziyaret edebilirsiniz.Sisteminizi incelemek ve rundll.exe dosyasını devre dışı bırakmak için aşağıda resimlerle anlatılan adımları uygulayın…

1.Adım; 

Görev Yöneticisini başlatınız ve rundll32.exe işlemini seçiniz.

2.Adım;

 rundll32.exe sağ tıklayarak “Dosya Konumunu Aç” tıklayınız. Karşınıza çıkacak olan System32 bölümünden nvmctray.dll yi seçiniz.

3.Adım; 

nvmctray.dll’yi seçtikten sonra sağ tıklayıp “Özellikler” ve ardından “Ayrıntılar” tıklayınız.

4.Adım;

“Process Explorer” programını açınız. Sisteminizde yüklü değilse burdan indirebilirsiniz.

5.Adım;

 rundll32.exe yi seçip sağ tıklayın Özellikler’i seçin ve daha sonra piyasaya sürülmüştür tam yolunu görmek için Resim sekmesinde bir göz atın

Aşağı tarama ve  görev yöneticisi bölümünde yukarıda yaptığımız gibi dosya ayrıntılarını görebilirsiniz.

6.Adım; Süreç devre dışı bırakma

Sürecin ne olduğuna bağlı olarak, devre dışı bırakmak  isterseniz, başlat menüsünden aramak ya da koşmak kutu içine msconfig.exe yazın ve komut sütunu Process Explorer  “Komut Satırı” alanında aynı olmalıdır. Otomatik olarak başlatılmasını önlemek için kutunun işaretini kaldırmanız yeterlidir

Windows 7 İçin;

Windows 7 ve diğer işletim sistemleri için download.cnet’te “Rundll Errors Fix Wizard” program mevcut. rundll32.exe den dolayı çıkan sorunlar için bir önleyici program olarak kullanabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için download.cnet program sayfasını burdan ziyaret edebilirsiniz.

rundll32.exe Hatası Çözümü” İçin 2 Cevap

rundll32.exe Hatası Çözümü İçin Yorum Yap