5 Açık Kaynak Kodlu Veri Tabanı: Karşılaştırma ve Özellikleri

En İyi Ücretsiz Veri Tabanı Yazılımları

Bu yazımızda en popüler ücretsiz database-veri tabanı yazılımlardan bahsedeceğiz. Çevrimiçi olarak herhangi bir hizmete başlamadan önce tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek bir veritabanı seçmek çok önemlidir. Amacımız ihtiyacınıza uygun veritabanı seçiminde az da olsa yardımcı olmak.

İşte en iyi 5 açık kaynak kodlu veritabanı yazılımlarının özellikleri:

 

1) MySQL

MySQL veritabanı çok kullanıcılı erişim sağlayan en popüler ve en yaygın kullanılan ilişkisel veritabanı yönetim sistemidir. MySQL veritabanı yönetmek için Sequential Query Language kullanır. Güvenli GNU lisansı mevcuttur. MySQL PHP geliştiriciler arasında en popüler olanıdır ve web siteleri, web uygulamaları ve online servisler için kullanılır.

MySQL ticari amaçlı olmayan kullanıcılar için ücretsiz olarak kullanılabilir ve ticari kullanım için ise en az 200$ olabilir.  Sadece MS-SQL, Oracle ve IBM DB2 gibi veritabanı uygulama özellikleri sunuyor.

 

2) PostgreSQL

PostgreSQL Global Development Group tarafından geliştirilen ve bir ORDBMS (Object Relational Database Management System – Nesne İlişkisel Veritabanı Yönetim Sistemi) dir. MIT lisansı altında tüm platformlarda Mac, Windows, Solaris ve Linux için, PostgreSQL önemli veritabanlarına tüm özelliklerini destekler. PostgreSQL şu anda 9.1 versiyonu olarak kullanılabilir.

 

3) SQLite

SQLite mobil uygulamalar ve web siteleri için Veritabanı, Uygulama Dosya formatlarında kullanılan küçük hafif gömülü veritabanı. SQLite veritabanı ACID özellikleri ile uyumludur. Hızlı ve API kullanımı kolaydır. SQLite veritabanlarını yönetmek için kullanılabilecek bir komut satırı arayüzü (CLI) istemcisi ile birlikte geliyor.

 

4) Berkeley DB

Oracle tarafından sahip olunan, Berkeley DB uygulama için temel depolama hizmetleri vermektedir. Berkeley DB de ANSI-C, C + +, Java, C #, Perl, Python, Ruby ve Erlang de dahil olmak üzere hemen hemen bütün programlama dilleri mevcuttur.

Berkeley DB kayıt veri üzerinde hiçbir sınırlama koymaz. Berkeley DB tam bir DBMS olmadığını unutmayın.

 

5) Firebird

Firebird daima MySQL den daha tam özellikli olmuştur ve PostgreSQL aksine, her zaman Linux ve diğer ‘Nix çeşitlerinin yanı sıra, Windows üzerinde de çalışır. Firebird saklı yordamlar, tetikleyiciler, anında yedekleme (yedekleme veritabanı çalışırken) ve çoğaltma dahil olmak üzere ticari veritabanları için mevcut bir çok özellik sunar. Firebird veritabanı iki varyasyon, klasik sunucu ve süper server ile geliyor.

Ayrıca;

MySQL ve SQL Server karşılaştırması konumuzdan da faydalanabilirsiniz.

5 Açık Kaynak Kodlu Veri Tabanı: Karşılaştırma ve Özellikleri” İçin Bir Cevap

  1. Hocam merak ettiğim bir soru var.Yaptığım bir desktop uygulamasında mysql veritabanını kullanmıştım fakat uygulamanın kullanılacağı alanların değişmesinden ötürü sqlite geçiş yapmam gerekebilir.İki veritabanı arasında insert,update komutlarında herhangi bir syntax farkı var mıdır?Yoksa birebir aynı komutlar geçerli olur mu acaba?Önden bir bilgi almak istedim araştırmadan önce?

5 Açık Kaynak Kodlu Veri Tabanı: Karşılaştırma ve Özellikleri İçin Yorum Yap