Ağ Üzerinden Dosya Kopyalama

Çoğu zaman internet kafelerde veya evimizde iki bilgisayar varsa bunlar arasında taşınabilir disk kullanarak dosya paylaşımı yaparız. Dosya küçük boyutlu ise sorun yok, peki ya 10 GB kadar büyük bir dosya ise?  İnanın buna hiç gerek yok. Ağ üzerinden de dosyalarınızı kopyalayabilirsiniz.

Dosya Kopyalamanın Teknik Kısmı

Başka bir bilgisayardan dosya kopyalamanın ilk adımı aynı ip adresi üzerinde olduğunuzdan emin olmadır. Bunun için başlat menüsünden denetim masasını açınız. Buradan Ağ ve Paylaşım Merkezine tıklayınız. Bağlantılar kısmından Yerel Ağ Bağlantısını daha sonra açılan pencereden de Ayrıntılar düğmesine tıklayınız. Buradan IPv4 adresi sizin ağda kullandığınız ip adresinizi gösterir.

Yol: Denetim Masası\Tüm Denetim Masası Öğeleri\Ağ ve Paylaşım Merkezi > Ayrıntılar > IPV4 Adresi

Bu adresi kontrol ettikten sonra Tamam’a tıklayın. Ayrıca aynı çalışma grubu üzerinde olduğunuzdan emin olun.

Ağa Erişme

Dosya paylaşmanın ikici adımı dosyasına erişeceğiniz kişinin ağını bulmadır. Bu genellikle Lan olacaktır. Masaüstündn Bilgisayarım’a çift tıklayın. Sol tarafta en altta Ağ’a tıklayın. Ve bilgisayarına gireceğiniz kişinin üzerine çift tıklayın.

Dosyayı Bulma

Kopyalayacağınız dosyayı bulmaya çalışın. İsterseniz bilgisayar sahibine sorup dosyanın nerede olduğunu öğrenebilirsiniz. Eğer paylaşıma o dosya açılmışsa zaten direk görünecektir. Dosyaya sağ tıklayıp kopyala demeniz yeterli olacaktır.

Ağ Üzerinden Dosya Kopyalama İçin Yorum Yap