Android Root Nedir?

Eğer yeni bir android kullanıcısı iseniz, Android’in sunduğu tüm özellikler ve ayarlar karşısında şaşırıp kalmış olabilirsiniz. Ama ben temel özellikler ve ayarların da üstüne çıkıp bir adım daha ileriye taşımak istiyorum diyorsanız cihazınızı rootlamanız gerekiyor. Peki root nedir biliyor muyuz?

Android root hakkında birçok kafa karıştırıcı yanlış anlatımlar bulunuyor. Bunların tümü konu hakkındaki yetersiz bilgiden kaynaklanıyor. Tüm bu karmaşıklığı çözebilmek için işin temeline inip en başından anlatmak istiyorum. Daha sonra rootlanmış cihazda neler yapabileceğinizi ve android root zararlarını anlatacağım.

Root Nedir?

En basit açıklama ile başlayalım. Root, bir cihazın dosya sistemindeki en üst düzey klasör demektir. Yani bilgisayarınızdaki C:\ sürücüsü gibi düşünebilirsiniz. C sürücüsüne ulaşabilmek için örneğin belgeler klasöründen sürekli yukarı çıkmanız gerekiyor.

Windows’un tersine Android dosya sisteminden yukarı çıkarken sanal bir bariyer çekilmiş durumda. Ancak belli bir klasöre kadar yukarı çıkabiliyoruz gerisine çıkış iznimiz maalesef engellenmiş durumda. Bunun tek amacı var o da yeni kullanıcıların önemli sistem dosyalarını silmesini veya yanlış değişiklikler yapmasını engellemek.

Bu güvenlik önlemini aşıp sistem seviyesinde değişiklik yapmak istiyorsanız bariyerin diğer tarafındaki android dosyalarında değişiklik yapmanız gerekiyor. Bu korunan dosyalara erişiminizin olması ve değişiklik yapabilmeniz demek root erişimi almanız veya diğer bir deyişle rootlanmış telefon demek.

Android cihazlardaki root klasörüne erişimi sağlayan birden çok yöntem bulunuyor. Bu yöntemlerden herhangi birini uygulamanın adı da rootlamak olarak geçiyor. Rootlama işlemi bazı cihazlarda tek bir uygulama yüklemek kadar kolay iken bazılarında ise telefonu bilgisayara bağlamanız ve terminal komutları yazmanız gerekebiliyor.

Rootlanmış Telefonda Neler Yapılabilir?

Root klasörünün android cihazınızdaki en üst seviye klasör olduğunu düşünürsek ve rootlamak demek bu klasöre tam erişim almak demek olduğunu da göz önünde bulundurursak rahatlıkla şu söyleyebiliriz ki rootlanmış bir telefon ile yapabileceklerinizin bir sınırı bulunmuyor.

En basitinden telefonunuzda yüklü gelen sistem uygulamalarını normalde root klasöründeki system klasörüne yüklendikleri için kaldıramıyoruz. Fakat root erişiminiz var ise rahalıkla silebilir ve android telefonunuzu hızlandırabilirsiniz.

Başka bir örnek ise telefonunuzun arayüzünün tümü SystemUI adındaki bir uygulama ile kontrol ediliyor. Bu uygulama ise root klasöründe bulunuyor. Dolayısıyla root erişimi aldıktan sonra bu uygulamayı değiştirerek telefonun görüntüsünü tamamen değiştirebilirsiniz.

Bu gibi dosya silme veya değişiklik yapma dışında Google Play üzerinde binlerce ücretsiz veya ücretli uygulama ile akıl almaz yeni özellikleri kullanabiliyorsunuz. Örneğin tüm reklamları engelleyebilir, arkaplan uygulamalarını uyutabilir, yedek alabilir veya çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

 

Root Zararları Nelerdir?

Her ne kadar rootlama mükemmel faydalar sağlasa da ister istemez birkaç zararı da birlikte getiriyor. En büyük zararı birçok cihaz rootlanmış telefona güncelleme vermiyor dolayısıyla odin gibi programlarla kendiniz güncellemeleri yüklemek zorunda kalıyorsunuz.

Bunun dışında, rootlanmış cihazlar eğer önlem alınmazsa güvenlik açığı barındırıyor. Root demek en üst seviye klasöre erişim demek olduğu için yüklemiş olduğunuz uygulamalar da bu erişime sahip olabiliyor. Buna engel olmak için supersu veya magisk gibi root yönetim uygulaması yüklemiş olmanız gerekiyor. Bu sayede artık uygulamalar root erişimi sırasında sizden izin almak zorunda kalıyor.

Son olarak, yukarıdaki risklerden dolayı bazı uygulamalar rootlanmış cihazlarda çalışmayı reddedebiliyor. Genelde bu tür uygulamalar sadece bankacılık uygulamaları gibi güvenlik riskleri büyük olan uygulamalar ile sınırlıdır.

 

Android Root Nedir? İçin Yorum Yap