Bad Sector Nedir? Bad Sector Onarma

Sector Nedir?

Bir sektör, bir sabit disk veya bir disket yüzeyi üzerinde küçük bir alandır. Sabit diskler genellikle birkaç plakaların var.Plakaların veri saklamak için kullanılan manyetik malzeme ile kaplı diskler. Disketsürücüler, sadece bir tabağı içerir.Platters parça olarak adlandırılan bir dizi eşmerkezli halkalar ayrılmıştır. 1.44 MB disket, 160 parça vardır. Sabit diskler, binlerceparça var.Bu parçaların her biri sektörlerinde denilen küçük depolama alanlarında ayrılmıştır. Bir sektör, bir disk üzerinde en küçük bir depolama alanıdır.

Bad Sector nedir?

Sabit diskler sektörler milyonlarca içerirler. Bu sürücü ilk imal olsa bile, bazı kötü sektörler bu sektörler için çok normal.Buna ek olarak, az sayıda sektör normalde kötü bir sürücünün ömrü boyunca devam edecek.Bu durumda, bu sektörlerdeki veriler kaybolmuş olabilir, ama diskin geri kalanı üzerinde veri etkisiz olacaktır ve disk hala tamamen kullanılabilir.

Kötü bir sektör tamir edemez, ancak kullanışsız olarak işaretlenmiş olabilir. Bir kez kullanılamaz olarak işaretlenir, İşletim Sistemi,o kadar da kötü sektöründe veri depolamak için girişimi değil bilecektir. Diskin depolama kapasitesi, kötü sektöründe depolama alanı miktarı azalacaktır.

Sabit diskinize kadar kötü bir sektör, sabit sürücüyü hemen geliştirir. Kötü sektör, hatalı bir sürücünün kafası neden oldu, sorun,hızlı bir şekilde disk üzerindeki diğer sektörlere yayılabilir.

Bad Sector Nasıl Onarılır?

Bazen bir başka iyi bir sabit disk üzerinde bir veya daha çok sektör kötü gidecek. Bu durumda, bu sektörlerdeki veriler kaybolmuş olabilir, ama diskin geri kalanı üzerinde veri etkisiz olacaktır ve disk hala tamamen kullanılabilir.

Bu Bad Sector’ler tamir edemez, ancak kullanışsız olarak işaretlenebilir. Bir kez kullanılamaz olarak işaretlenir, İşletim Sistemi, Bad Sector’ler de veri depolamak için girişimi değil bilecektir.Toplam disk kapasitesi, Bad Sector’ler depolama alanı miktarı azalacaktır.

Sabit diskinizde bozuk bir kesimin ise, hemen yedeklemek. Bad Sector, hatalı bir sürücünün açtığı yol ise, sorunun disk üzerinde pek çok diğer sektörlere de yayılabilir.

Windows XP’de  “Bad Sector” Onarma

  • <Başlat> Düğmesine basın.
  • <My Computer> seçin.
  • Sabit Disk Sürücüleri (Hard Disk Drives) altında taramak istediğiniz disk vurgulayın.
  • <File> Menüsünü açın ve <properties> seçim
  • <Tools> Sekmesini açın.
  • <Check Now…> düğmesini tıklatın.

Microsoft Windows ve DOS önceki sürümünde, bu işlevselliği “scandisk” ve “chkdsk” yardımcı programları içine inşa edilmiştir.

“Bad Sector” veya sektörler “repaired” sonra, düzenli bir şekilde sabit diskinize yedeklemek için devam edin. Sabit diskler, mekanik cihazlar ve tüm mekanik cihazlar sonunda başarısız olacaktır.

Bad Sector Nedir? Bad Sector Onarma İçin Yorum Yap