Başlangıçta Çalışan Programlar Kapatma

Bu yazıda bilgisayarınız açılırken otomatik olarak çalışan – açılan programları nasıl kapatabileceğiniz anlatılacaktır. Bu sayede kullanmadığını programları engelleyerek gereksiz bellek ve işlemci tüketiminden kurtulacaksınız ve bilgisayarınız daha hızlı – düzenli çalışacak. Bu tür programlara arkaplanda çalışan programlar denir ve eğer kullanmıyorsanız (ki birçoğu gereksiz) kapatmanızı öneririz.

Başlangıçta çalışan programlar için 2 yönteminiz bulunuyor. İsterseniz bu tür arkaplan programları geçici olarak kapatabilir ve daha hızlı bir çalışma ortamı sağlayabilirsiniz. Veya bu tür programların başlangıçta otomatik olarak yüklenmesini tamamen engelleyebilir ve kurtulabilirsiniz.

Tüm Windows Versiyonar İçin Program Kullanarak Başlangıç Temizleme

Başlangıç programlarını engellemek için Windows’un resmi bir programı mevcut. MSConfig’den bile çok daha etkili olan ve istediğiniz tüm işlemi rahatça gerçekleştirebileceğiniz bu programın adı Autoruns for Windows. Programı indirdikten sonra açıp gereksiz programları rahatlıkla engelleyebilirsiniz.

 

Programı indirmek İçin Tıklayın

 

Başlangıçta Çalışan Programları Tamamen Engelleme

Yüklediğimiz birçok program bilgisayar kaynaklarını düşünmeden kendisini başlangıçta açılacak şekilde yapılandırıyor. Bilgisayarınızın yavaşlamasını engellemek için her bilgisayarı açtığınızda tek tek kapatmak yerine başlangıçta kapanmasını engelleyebilirsiniz.

Windows 8’de Başlangıçta Çalışan Programları Engelleme

Windows 8 kullanıcıları eğer bilgisayarınız gayet güçlü donanıma sahip olmasına rağmen yavaş çalışıyorsa başlangıçta çalışan programınız çok demektir. Bilgisayarınızı hızlandırmak için yukarıdaki bölümdekileri yapın.

  • CTRL + ALT + DEL tuşlarına basın. Veya görev çubuğuna sağ tıklayın Görev Yöneticisini Başlat’ a tıklayın.

 

  • Görev yöneticisi açılacaktır. Başlangıç sekmesine tıklayın. Başlangıçta açılmasını istemediğiniz programlara sağ tıklayın ve Devre Dışı bırak’a tıklayın.

Engellemek istediğiniz tüm programlara aynı işlemleri tekrar edin.

Windows 7 İçin Programları Engelleme

Windows 7 kullanıcıları için registry kullanabilirsiniz.

Kendi kullanıcınız için –

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunOnce (Bir defaya mahsus başlangıçta çalıştırılan yazılımlar)

Tüm kullanıcılar için –
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunOnce (Bir defaya mahsus başlangıçta çalıştırılan yazılımlar)

 

Windows XP’de Başlangıçta Açılan Programları Engelleme 

Başlat => Programlar => Başlangıç’a tıklayın.

Başlangıçta çalışmasını istemediğiniz programlara sağ tıklayın.

Sil’e tıklayın.

Başlangıçta çalışan programı bu şekilde bulamazsanız sistem registry veya msconfig kullanarak kapatmayı deneyebilirsiniz.

 

Başlangıçta Çalışan Programları Geçici Olarak Kapatma

Başlangıçta açılan programları geçici olarak kapatma işlemini bu kısım inceleyecektir. Ancak bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda tekrar çalışacaklardır. Tamamen kapatmak için sayfanın aşağısındaki bölüme geçiniz.

Başlangıçta Açılan Programları Kapatma Windows 8, Windows 7, 2000, XP ve Vista İçin

Alt + Ctrl +  Del tuşlarına basılı tutun veya xp’de basar basmaz Görev Yöneticisini açılacaktır. Görev yöneticisinde uygulamalar sekmesine tıklayın. Kapatmak istediğiniz program üzerine tıklayın. Sonra aşağıdan sonlandıra tıklayın.

Yukardaki resimde gördüğünüz gibi Uygulamalar sekmesi o an çalışan ve görünür olan programları gösterecektir. Diğer başlangıçta açılan programlar İşlemler sekmesindedir. İşlemler sekmesine tıklayarak o an çalışan ve başlangıçta açılan tüm işlemleri görebilir ve ne kadar kaynak tükettiğini öğrenebilirsiniz.

Sadece bildiğiniz programları kapatmanızı öneririz. Eğer işlemin ne olduğunu bilmiyorsanız arama yapmak genellikle detaylı açıklama sağlayacaktır.

Not: Sistem işlemlerini kapatamazsınız.

Başlangıçta Çalışan Programları Engelleme Windows 95,98 ve ME İçin

ALT + CTRL + DEL tuşlarına basılı tutun. Programı Kapat penceresi açılacaktır.

Explorer ve Systray dışında istediğiniz programı seçin ve Görevi Sonlandır’a tıklayın.  Explorer ve Systray kalana kadar tüm işlemlere aynı işlemi uygulayın.

Çoklu seçim yapamazsınız.

Bazılarını kapatamayabilirsiniz. Sonraki işleme geçin.

“Bu program yanıt vermiyor” uyarısıyla karşılaşırsanız Görevi Sonlandır diyin.

Bilgisayarı tekrar başlattığınızda bu programlar tekrar yüklenecektir.

 

 

 

Kategoriden Daha Fazla

Başlangıçta Çalışan Programlar Kapatma
Bu yazıda bilgisayarınız açılırken otomatik olarak çalışan - açılan programları nasıl kapatabileceğiniz anlatılacaktır. Bu sayede kullanmadığını progr...
Bios Nasıl Açılır
Bios'a girmek için izlenen yöntemler bilgisayar üreten firmaların çeşitliliği nedeniyle birbirinden farklı olabiliyor. Aşağıda bios açmak için tüm yön...
Mobil Uygulama Nedir
Mobil Uygulamalar Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar program çalıştırabilen tek cihaz değildir. İsterseniz mobil cihazlarınız için de program indirebi...
Bilgisayara Program Nasıl Kurulur
Program Kurma Programların çalışması için genellikle önce kurulması gerekir. Bazı durumlarda kurulmadan çalışan programlar da vardır. Bunlara porta...
Yazılım ve Program Nedir
Yazılım Tam Olarak Ne Demektir? Yazılım, program, uygulama, app, application gibi birçok tabir kullanılıyor ama bunların ne demek olduğunu karıştırıy...

Başlangıçta Çalışan Programlar Kapatma İçin Yorum Yap