Bilgisayar Başlarken Nasıl Hızlandırılır?

MSConfig İle Açılışı Hızlandırın

Bilgisayar ile biraz haşir neşir olanlar MSConfig uygulamasını çok iyi bilirler.MSConfig uygulaması bilgisayarınızı hızlandırmada kullanabileceğiniz ilk yöntemdir.Neden ilk yöntem siyoruz çünkü bilgisayarınızı en başta yani başlangıç itibari ile hızlandırmaya başlıyor.Bilgisayar açılırken çok bekleyenlerden iseniz MSConfig uygulamasına giriş yapmanızın zamanı gelmiş demektir.

MSConfig uygulamasını nasıl açacaksınız?

Bilgisayarınızın başlat menüsünde Run/Çalıştır kısmına yada arama çubuğunuza msnconfig yazın ve enter deyin.

Daha sonra karşınıza sistem yapılandırması peceresi gelecektir.Bu pencerede Başlangıç/StartUp sekmesini açtığınızda Windows’un başlangıcında yüklenen ve sonrasında çalıştırılan gerekli- gereksiz uygulamaları göreceksiniz.İşte bu sekmede gördüğünüz uygulamaları düzenleyerek bilgisayarınızın başlangıçta açılışını hızlandırabilirsiniz.

Başlangıç/StartUp sekmesi altında gördüğünüz gereksiz programların yanındaki tik’i kaldırın ve açılışını kapatın. Böylece PC’niz daha hızlı açılır ve siz çalışmaya daha hızlı başlayabilirsiniz.

MSConfig İçin İnce Ayar

MSConfig de hangi uygulamayı kapatacağınızı bilemezseniz ismini Google’da aratabilir ve bilgi edinebilirsiniz.

MSConfig ayarlarında en çok dikkat etmeniz gereken şey donanım sürücülerine ve temel uygulamalara karışmamaktır. Güvenlik uygulamaları da önemlidir ama sizin sonradan kurduğunuz araçlar, hemen başlamasa da olur.

Boot sekmesi altında daha fazla seçenek görebilirsiniz, No GUI boot ile biraz daha hızlı bir açılışa sahip olabilirsiniz. Zayıf sistemlerde etkisi çoktur, güçlü sistemlerde ise çok azdır.

Bilgisayar Başlarken Nasıl Hızlandırılır? İçin Yorum Yap