Bilgisayar Çalışma Masası ve Sandalyesi Oturma Düzeni

Çalışma Masası ve Sandalyesi

Bilgisayar başında saatlerce oturuyorsanız ve her kalkışınızda sırtınız tutulmuş bir şekilde kalkıyorsanız bu işte bir terslik olduğunu anlamış olmanız gerekir.Bilgisayar başında otururken sırt ağrısı çekiyorsanız bunun en büyük sebebi masa ve sandalyedeki oturma düzeninizin yanlış olmasıdır.

İlk yapmanız gereken düzenli bir masa ortamı oluşturmanızdır ve ardında sandalyenizin ergonomik açıdan uygun ve kaliteli malzemeden üretilmiş olmasına dikkat etmelisiniz.

Daha sonra masanıza uygun bir şekilde klavye ve fareyi ayarlamalısınız.Çalışma masanızın yükseklik ve alçaklık durumunu iyi analiz edin.Çok yüksek ve çok alçak olmamasına dikkat edin.Klavyeye ulaşmak için eğilmemeli, ya da kollarınızı çok yukarıda tutmamalısınız. Klavye, sırtınız dik dururken ulaşabileceğiniz bir yerde olmalı ve oturduğunuz zaman size göre yatay pozisyonda durmalıdır.

Bazı sandalyelerde kolluklar bulunmakta.Eğer sizin sandalyenizde de masa seviyesinde ayarlanmış kolluklar varsa, bunları dirseklerinizi yaslamak için kullanmanızda fayda var.Sandalyenizin arkasında bulunan desteği ayarlanabilir olmalıdır.Kullanacağınız sandalye masaya göre uygun yükseklikle olmanın yanında, ayaklarınızı düzgün bir şekilde yere basma fırsatı da vermelidir. Eğer ayaklık kullanmıyorsanız oturduğunuzda ayaklarınız havada kalmamalı, masanın altında çapraz bir şekilde durmamalıdır.

Bilgisayar Çalışma Masası ve Sandalyesi Oturma Düzeni İçin Yorum Yap