Bilgisayar Ekran Çözünürlüğü Ayarları

Ekran Çözünürlüğüne Ayar Çekin

Kullandığınız bilgisayarın görüntü özellikleri de çok önemlidir.Çünkü görüntü özellikleri sağlıklı bir şekilde bilgisayar kullanmanız için çok önemlidir.Görüntü özelliklerinden kasıt da ekran çözünürlüğü ve renk kalitesidir.Şimdi size bilgisayarınızın ekran çözünürlüğünü nasıl ayarlamanız gerektiği konusunda açıklamalarda bulunacağız.

Windows XP’de ve Windows 7 ve Vista’da birkaç farklılıklar söz konusu olduğu için her iki sistem için de anlatacağız.

Windows XP‘de masaüstündeki boş bir alana farenin sağ tuşu ile tıklayın ve açılan küçük menüden “Özellikler” satırını seçin. Böylece “Görüntü Özellikleri” isimli yeni bir pencerenin açılmasını sağlayacaksınız.

Windows Vista ve 7‘de ise masaüstündeki boş bir alana farenin sağ tuşu ile tıklayın ve açılan yeni menüden “Ekran Çözünürlüğü” satırına tıklayın.Açılan yeni pencerede ekran çözünürlüğü ile ilgili ayarları göreceksiniz.

Windows XP‘de  “Görüntü Özellikleri” penceresinin üst kısmındaki “Ayarlar” sekmesine tıklayın. Burada “Ekran Çözünülürlüğü” ve “Renk Kalitesi” isimleriyle belirtilen iki önemli bölüm bulunmaktadır.

Windows XP‘de”Renk Kalitesi”, Windows’un kullanacağı renk sayısını belirler. Eğer mevcut değer mümkün olan en yüksek seviyede ise (32 bit – 16.8 milyon renk), bu değeri “Orta” (16 bit – 65.536 renk) şeklin de ayarlamak bilgisayarınızı hızlandırabilir. Görüntü kalitesindeki değişimi fark etmeniz çok da kolay olmayacaktır. Ancak görüntüleme süresindeki farkı hemen hissedeceksiniz. Yine de Photoshop gibi profesyonel bir grafik programını kullanıyorsanız, bu ayarları değiştirmemeniz daha İyi olacaktır.

Windows 7 ve Vista‘da ise renk ayarlarına Gelişmiş ayarlar seçeneğine tıklatıp yeni bir pencere açarak ulaşabilirsiniz.Açılan pencerede Monitör sekmesine tıklayın ve aşağıdaki Renkler seçeneğini göreceksiniz.Burada 16 bir ve 32 bir seçeneklerini göreceksiniz.16 bit seçeneğini seçmek görüntüleme sürenizi artıracaktır.Fakat gerçek kalitede renkler için 32 bit seçeneğini öneririz.

Windows XP‘de yer alan “Ekran Çözünülürlüğü” ayarı ise, simgelerin ekranda nasıl görüneceklerini belirler. 15 inç bir monitör için 800×600, 17 inç bir monitör içinse 1024×768 değerlerini tercih edebilirsiniz. Daha yüksek çözünülürlükler hem gözlerinizi yorabilir, hem de görüntüleme süresini uzatabilir. Fakat şu önemli noktayı da asla unutmayın; pek çok oyun ve program, kullanılacak ekran çözünülürlüğünü kendileri belirlerler. Burada yapacağınız ayar, doğrudan masaüstü çözünürlüğü ile ilgilidir.

Windows 7 ve Vista‘da Ekran çözünürlüğü ayarları XP’de olduğu yapılabilir.

Bilgisayar Ekran Çözünürlüğü Ayarları” İçin 10 Cevap

 1. ya admın ben windows 7 kullanıyorum ekran cozunurlugunu 1366 olarak ayarlıyorum kapatıp acınca tekrar 640 donusuyo bu sorunu nasıl cozecem

 2. ADMİN ACİL YARDIM EDER MİSİN BEN PC DE XP KULLANIYORUM RENK KALİTESİNİ AYARLARKEN EN YÜKSEK ÇÖZÜNÜRLÜĞE ALDIM. bÖYLE YAPINCA MONİTÖRDEKİ GÖRÜNTÜ GİTTİ. bUNU NASIL DÜZELTEBİLİRİM.

 3. BErk, öncelikle bilgisayarı güvenli modda aç. güvenli moddayken monitör ayarlarına gir ve çözünürlüğü önce en düşüğe ayarla. bilgisayarı yeniden başlattan aç. bilgisayar yeniden açıldıktan sonra ekran çözünürlüğü ayarlarını istediğin gibi yap. ama o yaptığın ayarların sonunda tamama basmadan önce uygula tuşuna bas ve biraz bekle. görüntü güzelse ve gitmediyse tamama basabilirsin. fakat görüntü kaybolduysa bu da az önce yaptığın çözünürlük ayarının senin bilgisayarın için uygun olmadığı anlamına gelir. biraz bekle sonra eski haline gelir. çözünürlüğü az önce yaptığın ayardan daha düşük şekilde ayarla. öyle dene. ama tekrar ediyorum önce uygulayı tıkla. sonra çok can yakıyo. benim de başıma geldi de ordan biliyorum.

 4. admin benm pc windows xp ekran ayarlarini duzenleyemiyorum surekli yamuk oluyo menuye tikliyorum ayarlamaya calisiyorum duzeltemiyorum nasil duzeltcem?

 5. benim pc windows xp bilgisayarın görüntü ekranı normal fakat bi oyuna girince ekran küçülüyor bunu nasıl düzeltcem ?

 6. Yardım eder misiniz

  HD5650 ekran kartım var

  1920×1080 çözünürlük kalitesine erişemiyorum neden böyle.

 7. BARIŞIN DEDIGI GIBI Yardım eder misiniz

  HD5650 ekran kartım var

  1920×1080 çözünürlük kalitesine erişemiyorum neden böyle.

  Lüütfen Yardım Admin

 8. benim laptobumda 1300 lü falandı panel değiştirsim krılınca şimdi 1920 yazılar falan ufacık çözünürlük ayarlarında da o eski değer yok ne yapmam lazım sorun panelde mı yoksa bi kaç ayarla halledilebilir mi

Bilgisayar Ekran Çözünürlüğü Ayarları İçin Yorum Yap