Bilgisayar Hızlandıran 5 Basit Öneri

Bilgisayarınızı Hızlandırın

Bilgisayarınızın performası çeşitli nedenlerden dolayı yavaşlar.Bu yavaşlamanın sebebi ise kullanmış olduğunu uygulamar ve arka planda çalışan programlardır.Bu durumları en aza indirerek bilgisayarınızn performansını artırabilirsiniz.

Yapacağınız basit ama etkili beş işlem ile bilgisayarınızın performansını artırabileceksiniz.

1. Disk Temizliği

Genellikle hız  işlemcinin gücü ve bellek kapasitesine bağlı olarak belirlenir.Tabi en önemli etkenlerden biri de sabit diskinizdir.Sabit diskinizin neden önemli olduğunu şöyle açıklayalım. Bilgisayarınız bir işlem yaparken bellek yetersiz kalırsa sabit diskiniz devreye girer ve geçici olarak bellek işlevi görür. Tabi diskinizde yeterli boş alan yok ise çeşitli sorunların çıkması yüksek bir ihtimaldir.Bunun için ilk yapmanız gereken şey işletim sisteminizin kurulu olduğu diski gözden geçirmek.Bu diskin tam kapasite ile dolu olmamasına dikkat etmelisiniz.

İşletim sisteminizin kurulu olduğu diskteki gereksiz dosyaları temizleyiniz.Hatta temizleme ilk önce çöp kutusundan başlayınız.Bu temizlik performansınızı artıracaktır.İşletim sisteminizin kurulu olduğu diskin kapasitesinin en az %15’inin boş olması sizin için daha faydalıdır.

2.Disk Birleştirin

Diskinizi temizledikten sonra yapmanız gereken ikinci iş ise belirli aralıklarla disk birleştirmektir. Sabit diskinizin içine baktığınız vakit pikap iğnesine benzer bir mekanizma bulunduğunu göreceksiniz.Pikap iğnesi benzeri mekanizma verilerinizi diske yazmaktadır. Kimi zaman yazma alanında yeterli yer olmazsa iğne diskin başka boş bir yerine verileri yazmaya başlar. Uzun süreli bilgisayar kullanımı sonucu aynı programa ya da aynı videoya ait dosyalar diskin farklı farklı yerlerine yazılmaya başlar.

Bu programları çalıştırmak istediğinizde ya da dosyaları diskin değişik yerlerine yazılmış bir videoyu oynatmak istediğinizde sabit diskinizin iğnesi bir oraya bir buraya koşarak gereğinden fazla efor sarf etmeye başlar. Siz de işlemlerin yavaşladığını bariz bir şekilde hissedersiniz. İşte disk birleştirme işlemi bu dosyaları tek bir yerde toplar ve verilerinizin daha hızlı okunmasını sağlar. Windos’un içindeki Disk Birleştirici (Disk Defragmanter) aracını kullanarak birleştirme işlemini basitçe yapabilirsiniz. Yalnız bu iş biraz uzun süreceğinden 2-3 saatlik boş bir anınızda yapmanızda fayda var.

3. Arka Planda Çalışan Programları Kapatın

Üçüncü olarak ise arka planda çalışan programları kapanmanız gerekiyor.Sıklıkla kullanmadığınız programlar var ise bu programların çalışmasına izin vermeyiniz.Buu programlar mobitörün sağ alt köşesindeki saat simgesinin olduğu yerde yer alır.Bu programları kapatmak performansınıza katkıda bulunacaktır.

4.Masaüstünüzü Temizleyin

Sıra geldi masaüstü temizliğine.Eğer masaüstünüz dosya cenneti ise bu durumdan bir an önce kurtulmalısınız.Çünkü masaüstündeki dosya kalabalığı hızınızı yavaşlatmaktan başka bir işe yaramaz.Masaüstünüzdeki bunca dosya ekstradan kısayol görevi görerek bilgisayarınızı yavaşlartır ve performansınızı düşürür.

5.Duvar Kağılarının Boyutlarına Dikkat

Masaüstü için kullandığınız arkaplanlar veya duvar kağıtları içinde bir kaç değişikliğe gidin.Eğer kullandığınız duvar kağıdının boyutu büyük ise bilgisayarınızın performansını düşürecektir.Büyük boyutlardaki duvar kağıtlarından vazgeçerseniz pencereler arasında geçiş yaparken hızınızın arttığını hissedeceksiniz.

Bilgisayar Hızlandıran 5 Basit Öneri İçin Yorum Yap