Bilgisayar Nedir? Açıklayalım!

Bilgisayarın ne olduğunu bilmeyen var mı bilmiyorum! Fakat böyle bir soru gelmiş. Bize de açıklamak düşer. Asıl soru “Bize bilgisayarı açıklayınız” şeklinde.” Bilgisayar nedir?” diye çevirdim. Okuyucumuz affeder umarım.

bilgisayar_nedir

Kısaca Bilgisayar Nedir?

Bilgisayarın kısaca tanımı: Çok sayıda aritmetiksel veya mantıksal işlemlerden oluşan bir işi, önceden verilmiş bir programa göre yapıp sonuçlandıran elektronik araç, elektronik beyin.

Bilgisayar Nedir? Ayrıntılı Tanım

Bilgisayar, çok sayıda aritmetiksel ya da mantıksal işlemlerden oluşan bir işi, çalışması sırasında bir işletmen’in işe karışması gerekmeksizin, önceden verilmiş bir izlenceye göre, özdevimli olarak yürüten bir veri işleyici. Bir bilgisayar dizgesi elektronik ve mekanik birimlerden oluşan donanım ile bu donanım birimlerini ya da kaynakları istenen işlere yöneltip verimli bir çalışma düzeni içerisinde kullanabilmek için gerekli tüm izlencelerden ve veri yapılarından oluşan yazılım öğelerini kapsar. Minibilgisayar, mikrobilgisayar tanımlarının dışındaki geleneksel bilgisayarlar ana işlem birimlerinin hız ve yapısına, ana belleklerinin sığasına, dış belleklerin ve giriş-çıkış birimlerinin türlülüğüne, sayısına ve hızına göre büyük, ortaboy ya da küçük dizgeler olarak sınıflandırılır.

Bilgisayar Hakkında Ayrıntılı Bilgi

Bilgisayar temel olarak 2 şekilde incelenir. Birincisi donanımsal yapı ki hardware olarak adlandırılır, ikincisi ise yazılımsal yapı. (Software)

Bilgisayarın Ana Donanım Birimleri

 1. Anakart
 2. İşlemci (CPU)
 3. RAM
 4. Harddisk(Sabitdisk)
 5. Ekran Kartı

Bilgisayarın Çevre Birimleri

 1. Fare(Mouse)
 2. Klavye
 3. Monitör
 4. CD-ROM
 5. Modem
 6. Yazıcı (Printer)
 7. Scanner(Tarayıcı)
 8. Güç Kaynağı(Power Suply)

Bilgisayar Nasıl Çalışır

Bilgisayarın çalışmasını anlamak için 4 ana başlık vardır.

 • Bilginin girişi
 • Bilginin depolanması
 • Bilginin işlenmesi
 • Bilgi Çıkışı

Bilgisayar Nedir? Açıklayalım!” İçin 3 Cevap

Bilgisayar Nedir? Açıklayalım! İçin Yorum Yap