Bilgisayar Türleri Nelerdir

Bilgisayarın çeşitleri hakkında bilgi vermeden önce şunu söylemek istiyorum. Kabul edin çoğumuz bilgisayar dendiğinde “kişisel bilgisayar” olarak algılıyoruz ve aklımıza ilk gelen masaüstü veya dizüstü bilgisayarları. Bir tür olarak burada da gördüğümüz üzere en çok kullanılan bilgisayar türleri masaüstü ve dizüstü. Şimdi diğer bilgisayar türleriyle birlikte hepsini açıklayalım.

Masaüstü Bilgisayarları

İşyerlerinde, okullarda, kütüğhanelerde, internet kafelerde kısaca birçok yerde kullandığımız ve bilgisayar dendiğinde aklımıza gelen ilk tür masaüstü bilgisayarlarıdır. Büyük veya küçük boyutlarda olabilirler ve genelde masa üstünde dururlar. Bir ekran, fare ve klavye bilgisayar ile birleştiğinde elde ettiğiniz şey masaüstü bilgisayarı olur.

Masaüstü bilgisayarların çoğu kolayca yükseltilebilir veya yeni parça eklenebilir. Bir diğer avantajı ise masaüstünün fiyatıdır. Diğer bilgisayar türleri içinde en ucuzudur diyebiliriz. Eğer aynı özelliklerde bir masaüstü ve bir dizüstü bilgisayarı karşılaştırdığımızda masaüstü bilgisayarın çok daha ucuz olduğunu görürüz.

Dizüstü Bilgisayarlar

En çok kullanılan 2. bilgisayar türü, dizüstü bilgisayarlardır. Bataryadan güç alarak çalışırlar ve dolayısıyla hareket halinde kullanılabilirler. Taşınabilir olarak dizayn edilmiştirler. Bu sayede neredeyse her yerde kullanılabilirler. Boyut olarak masaüstü bilgisayarlarından çok daha küçük oldukları için iç donanım parçalarına erişim çok daha zordur. Bu da demek oluyor ki istediğimiz zaman kolayca yükseltme veye parça ekleme yapamıyoruz. Kolay olmasada RAM ekleme veya harddisk boyunu yükseltme elbetteki mümkün.

Sunucu Bilgisayarları

Sunucu temel olarak ağdaki diğer bilgisayarlara bilgi sunan bilgisayar türleridir. Özellikle iş yerlerinde çalışanların kullanması için dosya sunucular çok yaygındır. Sunucu normal masaüstü bilgisayarı görünümünde olacağı gibi çok daha büyük de oılabilir.

Bu yazıyı okurken kullandığınız internet ağı için de sunucular çok önemlidir. Mesela bu sayfa bilgisayarkurtu sunucusundaki veritabanında bulunmasına rağmen sunucu bunu işleyerek size sunmaktadır. Bir nevi internetin yapıtaşları sunuculardır.

Diğer Bilgisayar Türleri

Günümüzde bilgisayar olarak adlandırılan yüzlerce türde cihav var. Her ne kadar biz onları bilgisayar olarak düşünmesek de aslında yapıları olarak onlarda bir bilgisayardır.

Tablet Bilgisayarlar

Tablet bilgisayarlar sadece ekrandan oluşmuştur. Yazma ve gezinme için dokunma sensörlüdürler ve parmak hereketlerimizi algılayarak işlem yaparlar. Klavye ve fare gerekmediğinden dizüstü bilgisayarlara göre çok daha fazla taşınabilirdirler.

Mobil Telefonlar

Birçok telefon artık bilgisayarın taptığı çoğu işlemi gerçeleşitirmektediğrler. Onlarla internete girebilir veya ofis dölümanı oluşturabiliriz. Bu yüzden aklıılı telefon adlarını almışlardır.

Oyun Konsolları

Oyun konsolu, özellikle video oyunları oynamak için özelleştirilmiş bir tür bilgisayardır. Her ne kadar normal bir bilgisayar gibi işlem yapamasada yeni nesil oyun konsolları internette gezinme gibi işlevleri sağlamaya başardılar.

Televizyonlar

Samsun akıllı tvler gibi birçok tv artık bir bilgisayar gibi youtube üzerinden video izletebiliyorlar. İnternetten film izleyebilir hatta facebook haber kaynağınızı okuyabilirsiniz.

Bilgisayar Türleri Nelerdir” İçin Bir Cevap

Bilgisayar Türleri Nelerdir İçin Yorum Yap