Bilgisayara Birden Çok İşletim Sistemi Yükleme

Çoklu Yada Çift Önyükleme

Çoklu yada çift önyükleme denilen şey bilgisayara birden fazla işletim sistemi yükleme anlamına gelmektedir.Eğer bilgisayarınızda yeterli miktarda boş alan var ise Windows’un yeni bir sürümünü daha yüklemeniz mümkündür.

Bilgisayarınıza ikinci bir işletim sistemini kurduğunuz vakit her başlattığınızda hangi Windows sürümünü çalıştırmak istediğinizi size soracaktır.Aşağıdaki resimde çoklu önyüklemeli disk yapılandırması örneği görüyorsunuz.

Bilgisayarınıza çoklu önyükleme yapacağınız zaman en çok dikkat etmeniz gereken şey ilk önce bilgisayarınızı eski Wndows sürümünü kurmak olsun.Örnek vermek gerekirse; Wndows 7 yüklü bilgisayara Vista kurmayın.Vista yüklü bilgisayara Windows 7 yükleyiniz.Bu sıraya uymazsanız sisteminiz çalışmaz hale gelebilir.

Windows’u Ayrı Bir Bölüme Yükleme

Yükleme yapmadan önce dikkat etmeniz gereken ilk şey vürüs programlarınızı devre dışı bırakmak ve dosyalarınızın yedeğini almak olsun. İşte yükleme yaparken uygulayacağınız adımlar;

 1. Bilgisayarınızı açarak geçerli Windows sürümünüzün normal başlamasını sağlayın ve ardından aşağıdakilerden birini yapın:
  • Windows 7’yi karşıdan yüklediyseniz, karşıdan yüklediğiniz yükleme dosyasına gidin ve ardından bu dosyayı (genellikle Tür sütununda Uygulama dosyası olarak belirtilir) çift tıklatın.
  • Windows 7 yükleme diskiniz varsa, diski bilgisayarınıza takın. Kurulum otomatik olarak başlamalıdır. Başlamazsa, Başlat düğmesini tıklatın, Bilgisayar’ı tıklatın, DVD sürücünüzü çift tıklatarak Windows 7 yükleme diskini açın ve ardındansetup.exe’yi çift tıklatın.
  • Windows 7’yi bir USB flash sürücüye karşıdan yüklediyseniz, sürücüyü bilgisayarınıza takın. Kurulum otomatik olarak başlamalıdır. Başlamazsa, Başlatdüğmesini tıklatın, Bilgisayar’ı tıklatın, sürücüyü çift tıklatın ve ardındansetup.exe’yi çift tıklatın.
 2. Windows’u yükle menüsündeki Şimdi yükle’yi tıklatın.
 3. Yükleme için önemli güncelleştirmeleri al sayfasında, yüklemenin başarıyla tamamlanmasına ve bilgisayarınızın güvenlik tehditlerinden korunmasına yardımcı olmak için son güncelleştirmeleri almanızı öneririz. Güncelleştirmeleri almak için Internet’e bağlı olmanız gerekir. Bilgisayarınız Internet’e bağlı değilse bu sayfa görüntülenmeyebilir.
 4. Lütfen lisans koşullarını okuyun sayfasında, lisans koşullarını kabul ediyorsanızLisans koşullarını kabul ediyorum’u tıklatın.
 5. Hangi yükleme türünü istiyorsunuz? sayfasında Özel’i tıklatın.
 6. Windows’u nereye yüklemek istiyorsunuz? sayfasında, yeni Windows işletim sistemini yüklemek istediğiniz bölümü veya diski seçin.Windows’u, önceki Windows sürümünün yüklü olduğu bölümden farklı bir bölüme yüklediğinizden emin olun.
 7. Yüklemeye başlamak için İleri’yi tıklatın. Bir uyumluluk raporu görüntülenebilir.

Kaynak:Microsoft

Bilgisayara Birden Çok İşletim Sistemi Yükleme İçin Yorum Yap