Bilgisayara Virüs Bulaştığını Nasıl Anlarım?

Virüs Bulaştığı Nasıl Anlaşılır?

Antivirüs programı kullanan bilgisayar kullanıcılarının, bilgisayarıma virüs mü bulaştı diye tasalanmalarına pek gerek yoktur.Çünkü antivirüs programının bilgisayarınıza bulaşmak isteyen virüslere karşı koruma sağlayacaktır.Fakat antivirüs programı kullanmayan bilgisayar kullanıcılar, hele hele internet kullanıyorsa her an virüs ile karşı karşıya kalabilir.

Bilgisayara bulaşan virüsleri ise bulaştıktan sonra farkedeceğiniz için çok geç kalmış olabilirsiniz.Bilgisayarınıza virüs bulaşıp bulaşmadığını anlayabilmeniz için bazı durumlar meydana gelecektir.Eğer sizde bu sorunlarla karşılaşıyorsanız bilin ki bilgisayarınıza virüs bulaşmış.

İşte virüs bulaştığını işaret eden durumlar;

 • Bilgisayarınızda anormal yavaşlama olabilir,
 • Windows uygulamalarında beklenmeyen hata mesajları (application error, system fault, missing files vs. gibi) alabilirsiniz,
 • Bilgisayarınız durduk yerde kilitlenebilir,
 • Rastgele DOS işletim sistemine dönebilir,
 • Her zaman açtığınız dosya ve klasörlerin açılmaması,
 • Anormal sesler/görsel davranışlar olması,
 • Bilgisayarınızın kendi kendine işlemler yapması,
 • İnternet tarayıcınızla internette sörf yaparken sürekli kendi kendine açılan pencerelerin olması,
 • Anlık mesajlaşma yazılımını kullanan kullanıcının diğer arkadaşlarına bu tür link’ler göndermesi,
 • gibi durumlar ile karşı karşıya kalıyorsanız bilgisayarınıza virüs bulaşmış demektir.

Virüsler Nasıl Temizlenir?

Bilgisayarınıza virüs bulaştığını tespit ettiyseniz sıra temizlemeye gelmiştir.Bilgisayarınıza bulaşan virüsüleri temizlemenin en önemli ve ilk yolu bir antivirüs programı ile bilgisayarınızı taratıp temizlemektir.Ancak baqzı durumlarda buda çözüm olamayabiliyor.Çünkü virüsler bilgisayarınızın sistem dosyalarına büyük hasarla vermiş olabiliyor.

Antivirüs ile taratmanın yanı sıra bilgisayarınızın sistemini eski yani virüs olmadığı bir dönemdeki tarihe geri yüklemek çözüm olabilir.

Diğer bir çözüm yöntemi de bilgisayarınızı daha önce yedeklediyseniz, eski yedeğe geri yüklemektir.Tabi etkili bir antivirüs programı ile taradıktan sonra.

Etkili bir antivirüs programı çok önemlidir.Çünkü bazı vürüsleri bütün antivirüs programları göremeyebilir yada bulamayabilir.Bu da bilgisayarınızda virüs olmadığı anlamına gelmez.Bu gibi durumlar daha güncel ve daha etkili bir antivirüs programı ile bilgisayarınız yeniden taratınız.Bilgisayarınızı ücretsiz güvenlik yazılımları ile koruma altına almak için aşağıdaki yazımızı incelemenizi öneririz.

En İyi 10 Ücretsiz Güvenlik Yazılımı

Bütün bunlara rağmen bilgisayarınızı virüslerde kurtaramadıysanız, son çare işletim sistemini yeniden kurmak olacaktır.

Bilgisayara Virüs Bulaştığını Nasıl Anlarım?” İçin Bir Cevap

 1. merhabalar benim bilgisayarim bu aralar yavasladi gorev yoneticisine baktim disk alani 100 den inmiyor geçenlerde bir oyun yüklemiştim bilmediğim bir yerden ne yapmaliyim

Bilgisayara Virüs Bulaştığını Nasıl Anlarım? İçin Yorum Yap