Bilgisayardan Ses Gelmiyorsa Ne Yapmalıyım? İşte Çözüm

Bilgisayardan Ses Gelmiyorsa

Bilgisayar kullanıcılarının en sık karşılaştığı durumlarda birisi bilgisayardan ses gelmemesidir.Bu gibi sorunlarla karşılaştığınız zaman ne yapmanız gerekeceğini sizlere aşağıda sıraladık.İşte yapmanız gerekenler.

İlk yapmanız gereken sorun gidericiyi kullanmaktır.Sorun giderici ile ses ayarlarınızda herhangi bir sorun olup olmadığını test edeceksiniz.

Sorun gidericiyi açmak için izlemeniz gereken yol aşağıdaki gibidir;

Denetim Masası\Tüm Denetim Masası Öğeleri\Sorun Giderme\

Daha sonra burada Donanım ve Ses\Kayıttan ses çalmayla ilgili sorunları gider tıklayınız.Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin ve sorun gidericiyi çalıştırarak sorunları bulup gidermeyi deneyiniz.

NOT: Sorun gidericiyi bulamayanlar için ikinci yol:Ses Çalma sorun gidericisini açmak için Başlat düğmesini  ve sonra Denetim Masası’nı tıklatın. Arama kutusuna sorun giderici yazın ve Sorun giderme öğesini tıklatın.

Sorun Giderici İşe Yaramadıysa

Sorun giderici işinizi görmediyse aşağıdaki yöntemleri uygulayınız…

 • Ses kartınızın olup olmadığını kontrol edin.Kontrol etmek için şunları yapın;
  1. Aygıt Yöneticisi’ni açmak için Başlat düğmesini , Denetim Masası’nı,Sistem ve Güvenlik’i ve ardından Sistem’in altında Aygıt Yöneticisi’ni tıklatın.‌  Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.
  2. Kategoriyi genişletmek için Ses, video ve oyun denetleyicileri’ni çift tıklatın. Listede bir ses kartı görünüyorsa, bilgisayarınızda ses kartı var demektir. Listelenen ses kartı yoksa, ses kartı takılı olduğunu varsayıp saymamak için bilgisayarınızla birlikte gelen bilgileri kontrol edin. Ses kartı takılı olması gerekiyorsa, bir adet takmalısınız.

Bakınız: Ses Kartı Nasıl Takılır?

Notlar

 1. Ses kartının takılı olduğunu ancak Ses, video ve oyun denetleyicileri kategorisinde görmediğinizi düşünüyorsanız,Diğer aygıtlar kategorisini genişletin ve burada listelenen aygıtları kontrol edin.
 2. Dizüstü bilgisayarlarda genellikle ses kartları olmaz. Bunun yerine tümleşik ses işlemcileri olur ve bunlar Aygıt Yöneticisi’nde aynı kategoride görüntülenir.
 • Aygıt Yöneticisi’nde ses kartı adının yanında sarı soru işareti varsa, bir sorun olabilir.
  1. Ses kartının adını sağ tıklatın ve ardından Özellikler’i tıklatın.
  2. Genel sekmesini tıklatın ve ardından ses kartıyla ilgili sorunları belirlemek içinAygıt durumu kutusuna bakın.
 • Hoparlörleriniz varsa, çalışan bir güç kaynağına takılı ve açık olduklarından emin olun.
 • Hoparlörlerinizin bilgisayara doğru şekilde bağlandığından emin olun.Birçok bilgisayarda bir ses kartına veya işlemcisine bağlanan mikrofon jakı, hat giriş jakı ve hat çıkış jakı da dahil olmak üzere üç veya daha fazla jak bulunur. Hoparlörleriniz hat çıkış jakına bağlı olmalıdır. Bunun hangi jak olduğundan emin değilseniz, hoparlörlerinizi her bir jaka sırayla bağlayıp ses çıkarıp çıkarmadığına bakın.
  Normal bir masaüstü bilgisayardaki mikrofon, hat giriş ve hat çıkış jakları
 • Hoparlör veya kulaklık ses düzeyinin sessize alınmadığından veya çok az olmadığından emin olun. Bu özellikle duyulması zor olan küçük hoparlörlere sahip dizüstü bilgisayarlar için önemlidir.
  1. Ses Düzeyi Karıştırıcısı’nı açmak için Başlat düğmesini , Denetim Masası’nı,Donanım ve Ses’i ve ardından Ses’in altından Sistem sesini ayarla’yı tıklatın.
  2. Ses düzeyini artırmak için kaydırıcıyı hareket ettirin.Sessiz düğmesinin açılmadığından emin olun. Düğme bunun gibi görünürse: , sessize alma kapalıdır. Düğme bunun gibi görünürse: , sessize almayı kapatmak için tıklatın.

Not

Bazı dizüstü bilgisayarlarda kasanın dışında harici bir ses düzeyi denetimi vardır. Dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, tamamen kapatılmadığından emin olmak için harici ses düzeyi denetimini kontrol edin.

 • Kulaklığınızın ses kartı veya bilgisayarınızın hat çıkışı (kulaklık) jakına takılı olmadığından emin olun (hoparlörler yerine kulaklıktan dinlemek istemediğiniz sürece). Kulaklık takıldığında, çoğu bilgisayar otomatik olarak hoparlör sesini keser.

Bu adımlar sorunu çözmezse, bilgisayarınız veya hoparlörleriniz ile birlikte gelen bilgileri kontrol edin veya üreticinin web sitesine gidin.

Bilgisayardan Ses Gelmiyorsa Ne Yapmalıyım? İşte Çözüm” İçin 35 Cevap

 1. mahmut eroglu

  vallahi cok yardimci oldunuz Allah razi olsun saolun.az kaldi laptobu tüm dagitacaktim niye sesi cikmiyo diye saolun

 2. merhaba benim sorunmu şu ; 1 ay önce asus i 3 işlemcili bir laptop aldım herşey normal ama müzik dinlerken belli bir süreden sonra ses kesiiyor… kapatıp açtıktan sonra tekra düzeliyor.. konunun sebebini bilmiyorum ama teknik servi hakkında kötü yorumlar var mahvetmelerini istemiyorum pc yi… lütfen yardım konu hakkında

 3. çok teşekkür ederim Allah Razı olsun sizden sizin sayenizde hoparlörüm çalışmaya başladı çok saolun . 🙂

 4. arkadaşlar bn leptaın kağıdını okudum bazılarında şoyle ses geliyo gidiye:
  ctrl nin yanında bazı leptoplarda FN yazızı var tuşu işte onla ESC YE TIKLAYIN SES GELİR AMA BU BAZI LEPTOPLARDA GERLİ HERHALDE ( FN+ESC ) AMA BNM BİLGİSAYARIMDA BU İŞE YARAMADI BAŞKA BİR SORUNU OLMAKLI ONU ÇOZMEYE CALIŞIYORUM

 5. bnm bilgisayarımdan ses gelmiyor hopörlor açk ışığı yanıyor ama ses gelmiyor neyapabilrim??????????

 6. arkadaşlar benim bilgisayara format atım formatı atmadan önce beş artı birden ses geliyordu ama formatı atıktan sonra sesgelmiyor drivir yükledim ama hangisini yüklediysem kabul etmedi

 7. arkadaşlar hopörlor açık film izleyeceğim ama bir türlü ses gelmiyor napabilirim

 8. offffffffff sinir oldum ya bilgisayrarın sesi yok nasıl düzeltebilirim yardımcı olursanız sevinirim

 9. aptullah says

  benim bilgisayarımda ses sistemi vardı ses geliyordu ses sistemini söktüm artık bilgisayardan ses gelmiyor ne yapmalıyım

 10. bilader benim herşey son ses youtube normal ses bilgisayarın hoparlorde oyle ama ses cıkmıyo hatları cıkartıp taktım hala aynı bişey değişmiyo ne yapabılırım

 11. işe yarıyormuş gibi görünüyor mükemmel anlatılmış fakat sistem ve ayarlar’ı bulamıyorum

 12. Ben laptoptan tablete Tabletten de bilgisayara oyun gönderdim ama oyundan ses gelmiyo iki oyun yükledim ikisinden aynı sorun var

 13. Arkadaşlar benim laptop da formattan sonra bilgisayarı açınca bazen ses geliyor bazen de açınca hiç ses gelmiyor. Acaba bunun sebebi ne? Ben ayrıca driver da yükledim olmuyor

 14. arama yerine aygit yazin aygit yöneticisine girin çoklu ses ortam denetleyicisini güncelleyin.

 15. slm benim diz üstü bilgisayar açılırken ses ver ama videolar da ses yok yardımcı olur musunuz

 16. Bazı videolarda ses açılmıyor video oynuyor ama ses çıkmıyor kulaklıkla da çıkmıyor ne yapmalıyım?

 17. aşırı boş beleş saçma sapan gram işe yaramayan, sadece anne babalarımıza yardımcı olabilecek bir konu bence kaldırın

Bilgisayardan Ses Gelmiyorsa Ne Yapmalıyım? İşte Çözüm İçin Yorum Yap