Bilgisayarı Virüsten Korumanın 10 Yolu

Virüs Kapmış Olabilirsiniz

Bilgisayarlar için hiç şüphesiz en büyük tehdit virüslerdir.İnternet üzerinden kişisel bilgilerinizi çalmak için olsun, bilgisayrınıza zarar vermek için olsun ve bunun gibi bir çok sebepten dolayı bilgisayrınız virüs kapabilir.

Bilgisayrınızı tehdit eden zararlı yazılımlara karşı bir çok antivirüs programı geliştirilmiş olsada yapmanız gereken ve bilmeniz gereken bir çok önemli nokta bulunmakta.Bazı zamanlarda antivirüs programları bile yetersiz kalabiliyor.

Virüsten Koruyan 10 Altın Kural

İşte virüsten korunmanız için yapmanız gereken ve bilmeniz gereken çok önemli püf noktalar…

1. Çok yönlü ve güvenlik duvarı içeren güvenlik programları kullanın (Antivirüs, antispy, antiphising, antispam, Uygulama kontrolü, Sandbox içermeli).En önemlisi ise sizin için değerli verileri yedekleyip saklamanızdır.

2. Lisanslı yazılım kullanmaya özen gösteriniz.Korsan yazılımlar sadece size zarar vermekle kalmayıp, ülkenin vergi kaybına da neden olacağını unutmayın.

3. Ücretsiz yazılımlara dikkat edin.Bu ücretsiz yazılımlar fazla yatırım yapmadığı için güvenliğinizi tehlikeye atabilir.

4. Yasal yazılım, düzenli bir şekilde güncelleşiyor. Bilgisayarınızda kullandığınız yazılım güncelleştirmelerinden sizi haberdar ettiğinde yeni bilgileri hemen yükleyin.

5. Güvenliğinizi göz önünde bulundurup, kullandığınız yazılımı gözden geçirin ve bilgisayarınızı zararlı yazılımlara karşı düzenli olarak tarayın.

6. Ağ tehditleri ve yeni türde dolandırıcılıklara karşı gerçeğe uygun haberleri dikkate alın. Bu haberlerin Hoax (Sahte içerikli) olmadığını anlamak için uzmanlardan yardım isteyin.

7. İnternet üzerinde oyun oynarken sezgilerinizi kullanın. MSN, Facebook gibi sosyal ağlar ve sohbet ortamlarında kredi kartı, şifre gibi kişisel bilgileri asla paylaşmayın. Karışık şifreler kullanın ve şifrenizi sık sık – en az ayda bir kere – değiştirmeyi de ihmal etmeyin.

8. Ağ saldırılarının çoğunun ‘insan faktörü’nden yararlanarak, sadece merakınızı çekerek başarılı olduğunu unutmayın. İndirip çalıştırdığınız tüm dosyalar, tanıdığınız kişilerden gelse bile bağlantılarına dikkat edin.

9. Tüm hesaplarınız için tek bir şifre yerine, her hesap için ayrı ayrı şifre oluşturun. Aksi takdirde özel bilginize sızan korsanın çözeceği şifreyle, bütün hesaplarınızı kolayca ele geçireceğini unutmayın. Önemli verilerinizin kopyalarının yedeklerini saklayın.

10. İnternette dolaşan her bilginin başkaları tarafından okunabileceğini asla unutmayın. Çok gizli bilgiler içeren e-postalar yollayacaksanız, içeriğin başkaları tarafından okunmasını engelleyen yazılım ve sertifikalar kullanın.

Bilgisayarı Virüsten Korumanın 10 Yolu” İçin 3 Cevap

Bilgisayarı Virüsten Korumanın 10 Yolu İçin Yorum Yap