Bilgisayarın Dış Görünüşü Hakkında Bilgi

Bilgisayarın Dış Görünüşü

Bilgisayar temelden giriş yapmak gerekirse, bilgisayarın bir diğer isminin de PC olduğunu bilmek gerekir.Çünkü özellikle internet ortamında PC ismi sık sık dile getirilmektedir.Peki bu bilgisayar ne işe yarıyor.Öncelikle bilgisayar dış görünüşü itibari ile 4 ana kısımdan oluşuyor.Bunlar; Kasa, Monitör, Klavye ve Fare’dir.En basit hali ile bilgisayarı bu şekilde gösterebiliriz.

Bilgisayar Kısımları Ne İşe Yarar?

Şimdi bu 4 ana kısma ayırdığımız parçaların ne işe yaradığına bakalım.İlk olarak Monitörü ele alalım.Mobitör bilgisayarın bize sunacağı bilgileri görüntülemek için kullanılır.Aynı televizyon mantığı gibi görünen monitörler benzerlik açısından da birebir aynıdır.Bilgisayar monitör vasıtası ile size bütün bilgileri sunmaktadır.

Bir diğeri ise Kasadır.Kasa da bütün teknik işlerin gerçekleştiği bölümdür.İşlemler, bilgiler, görüntüler vs. monitöre gelen bütün bilgiler kasadan aktarılmaktadır.Bilgisayarın beyni kasadır.

Klavye ise bilgisayarınızı kullanmanızda ve veri girmenizde kullandığınız bir araçtır.Klavye ile bilgisayarınızı kullanabilir ve yazılar yazarak çeşitli verileri depolayabilirsiniz.

Fare ise sizi gitmek istediğiniz gerek götüren bir araçtır.Fare bilgisayarınızda nereye gitmek isterseniz sizi oraya götürecektir.Bildiğiniz peynir yakalayan fare mantığı ile çalışır.Elinizdeki mause sizin farenizdir, bilgisayarda gitmek istediğiniz yerde peynirdir.

Piyasada çeşitli boyutlarda monitörler bulabilirsiniz. Ekran büyüklüğü, televizyonlarda olduğu gibi çapraz iki köşe arasındaki mesafeyle ifade edilir ve “inç” değeri ile belirtilir.

Bilgisayarın Dış Görünüşü Hakkında Bilgi” İçin Bir Cevap

Bilgisayarın Dış Görünüşü Hakkında Bilgi İçin Yorum Yap