Bilgisayarınızdaki Donanımları Ve Özelliklerini Öğrenin

Bilgisayarınızın Özelliklerini Ve Isı Değerleri

Bilgisayarınızın içinde ne var? hangi parçalar var?  bilgisayarınızın hangi donanımlara sahip olduğunu, bu parça veya donanımların özelliklerini ne kadar ısındığını ve ne durumda olduğunu anlamak istiyorsanız öncelikle aşağıda linkini vereceğim küçük yazılımı indirip bilgisayarınıza kurun.
Bilgisayar dışarıdan görünüşünde sadece bir “kasa”dır. Çoğu zaman içinde ne olduğunu ve nasıl çalıştığını umursamayız. Fakat belki de onun içinde hangi bileşenlerin olduğunu bilmek sorun çıktığında çözebilmemiz açısından da daha iyi olacaktır.
Bilgisayarınızın kasasını açtığınız zaman karşınıza çıkacak görüntü; büyükçe bir kart, ortasında işlemciyi soğutan bir fan, ve belki bir kaç kart daha… Yani aslında çok da karışık sayılmaz. Ve tabii ki de bilgisayarınızın içindeki parçarları öğrenmek için kasanızı açmanızı istemeyeceğiz 🙂 Bunu programlar ile de öğrenebilir.

Bilgisayarınızın Özellikleri

Bilgisayarınızın hangi parçalara sahip olduğunu bilmeniz için öncelikle onları tanımanız gerekir. Şimdi size onları kısaca tanıtalım:

İşlemci (CPU) : Bilgisayarınızın işlemlerini yerine getiren temel parçadır. Hıza direk olarak etki eder. Hızı ve kalitessi arttıkça fiyatıda artar.
Harddisk(HDD) : Bilgisayarınızın tüm verilerinin yüklü olduğu bileşendir. Bilgisayarınız gerekli olduğunda veriyi buradan alır.
Ekran Kartı : Bilgisayarınızın işlemlerini görüntüye döken bileşendir. Bu aslında kartta olabilir anakartınızın üzerine monte edilmiş bir çipte olabilir. Ayrı bir kart olanlar “genellikle” daha performanslıdır.
Bellekler (RAM) : Bilgisayarınızın programları çalıştırdığı hafızadır. Yani bilgisayarınız çalıştıracağı dosyaları harddiskten belleğe yükler ve burda işler. Bunu bellek harddiskten çok daha hızlı olduğu için yapar.
Anakart : Yukarıda saydığımız tüm parçaların direk yada dolaylı olarak bağlandığı karttır. Tüm parçaları yönetir. Bunlar temel parçalardır. Yoksa bilgisayar parçalarını yazmak ve anlatmak günlerimizi alabilir.

Bilgisayarınızdaki Donanımları Ve Özelliklerini Öğrenin İçin Yorum Yap