Bios Nasıl Açılır

Bios’a girmek için izlenen yöntemler bilgisayar üreten firmaların çeşitliliği nedeniyle birbirinden farklı olabiliyor. Aşağıda bios açmak için tüm yöntemleri listeledim. Ayrıca alternatif bios açma yöntemlerini de inceleyebilirsiniz.

Yeni Bilgisayarlar İçin Bios Açma

Eğer son birkaç yılda üretilen bilgisayarlardan birini kullanıyorsanız, açılış sırasında aşağıdaki beş tuştan birine basarak bios’a girebilirsiniz. Genellikle Del tuşu olduğunu söyleyebilirim.

 • F1
 • F2
 • Del
 • ESC
 • F10*

F10 genellikle açılış menüsünü açmak için kullanılır. Eğer f10 açılış menüsünü açıyorsa Biosu F2 veya Del tuşlarına basarak açabilirsiniz.

Bios Açmak İçin Ne Zaman Tuşa Basacağım?

Bios açmak için ekranda aşağıdakine benzer bir uyarı çıktığı zaman gerekli duşa basmalısınız.

“Press <F2> to enter BIOS setup”

İpucu: Eğer bilgisayarınız yeniyse ve hangi tuşa basacağınızı bilmiyorsanız herhangi bir tuşa sürekli basmayı deneyin. Bu şekilde tuş basılı kaldı hatası oluşacak ve biosa girmenize izin verilebilecektir.

Bios’u açtıktan sonra aşağıdakine benzer bir ekranla karşılaşacaksınız.

Eski Bilgisayarlarda Biosa Nasıl Girilir

Günümüzdeki bilgisayarların aksine 1995 den eski bilgisayarlar çok daha farklı yöntemler kullanıyorlardı. Aşağıdaki örnekleri deneyerek eski bilgisayarlarda bios açmaya çalışabilirsiniz.

 • Ctrl + Alt + Esc
 • Ctrl + Alt + Ins
 • Ctrl + Alt + Enter
 • Ctrl + Alt + S
 • Page Up Tuşu
 • Page Down Tuşu

Bios Ayarlarını Sıfırlama (Fabrika Ayarlarını Yükleme)

Acer Bios İçin Ayarları Sıfırlama

Eğer bilgisayarınız açılmıyorsa veya bios ayarı değiştirdiniz ve orjinal ayarlara geri dönmek istiyorsanız bilgisayarınız açılırken F10 tuşuna basılu tutun. 2 kere bip sesi duyacaksınız ve ayarlarınız geri yüklenmiş olacak.

Ami Bios İçin Ayarları Geri Yükleme

Eğer daha eski olan Ami bios kullanıyorsanız açılışta insert tuşuna basılı tutun. Fabrika ayarlarına geri yükleyecektir.

Bios Disketleri

Çok daha eski bios sistemlerinde biosa girebilmek için disket kullanma zorunluluğu vardı. Bu tip disketlere ICU, BBU ve SCU diski denir. Eğer bu tür bir bilgisayar kullanıyorsanız her disket bilgisayara özel olduğu için üreticiden temin etmeniz gerekiyor.

İlk IBM Bilgisayarlarında Bios Açma

İlk IBM bilgisayarlarının bazı sürümlerinde bios açmak için iki fare butonuna da basılı tutarak bilgisayarınızı açmanız gerekiyor.

Bios Açmanın Diğer Yöntemleri

Eğer üstteki yöntemlerin hiçbiriyle bios ayarlarına giremediyseniz açılşta herhangi bir tuşa basılı tutun. Bu şekilde tuş basılı kaldı hatası oluşturacaksınız. Bilgisayar birkaç kere bipleyebilir. Korkmayın. Açılış duracak ve bios ayarlarına girmek için seçenek sunacaktır. Veya herhangi bir tuşa basım açmaya devam edebilirsiniz.

 

Kategoriden Daha Fazla

Başlangıçta Çalışan Programlar Kapatma
Bu yazıda bilgisayarınız açılırken otomatik olarak çalışan - açılan programları nasıl kapatabileceğiniz anlatılacaktır. Bu sayede kullanmadığını progr...
Bios Nasıl Açılır
Bios'a girmek için izlenen yöntemler bilgisayar üreten firmaların çeşitliliği nedeniyle birbirinden farklı olabiliyor. Aşağıda bios açmak için tüm yön...
Mobil Uygulama Nedir
Mobil Uygulamalar Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar program çalıştırabilen tek cihaz değildir. İsterseniz mobil cihazlarınız için de program indirebi...
Bilgisayara Program Nasıl Kurulur
Program Kurma Programların çalışması için genellikle önce kurulması gerekir. Bazı durumlarda kurulmadan çalışan programlar da vardır. Bunlara porta...
Yazılım ve Program Nedir
Yazılım Tam Olarak Ne Demektir? Yazılım, program, uygulama, app, application gibi birçok tabir kullanılıyor ama bunların ne demek olduğunu karıştırıy...

Bios Nasıl Açılır İçin Yorum Yap