Casus DNSChanger DNS Ayarları Değişikliğini Kontrol Edin

DNSChanger İle DNS Ayarları Değişikliğini Kontrol Edin

Domain Ad Sistemi veya DNS adreslerini sayısal Internet protokolü (IP) adreslerine dönüştüren bir İnternet servisidir. Bu sayısal IP adreslerinin birbirleri ile bağlanması için bilgisayarlar tarafından kullanılır.

Bir domain alan adı tarayıcınızın adres çubuğuna yazdığınızda, DNS sunucuları rehberine eklenir. Daha sonra bu web sitesi için IP adresini öğrenir. Bu yapıldıktan sonra, bilgisayarınızın web sitesine bağlanmak için bu IP adresi kullanır.

DNSChanger

Alman Federal Ofisi, Bilgi Güvenliği için son zamanlarda bilgisayarlarındaki DNS sunucusu ayarlarını ya da ev ağlarının ele geçirilip geçirilmediğini kontrol etmek için bilgisayar kullanıcılarına tavsiye etti. Ghost-Klick DNSChanger botnet 100’den fazla ülkede yaklaşık 4 milyon bilgisayarı istila etmişti. Bu Trojan, DNS sunucu adresini değiştirerek, kötü niyetli web sitelerinin bulaştığı bilgisayarlardan istekleri yönlendirir.

Örneğin; www.bilgisayarkurtu.com sitesini ziyaret etmek istiyorsunuz ama kendinizi başka bir sitede bulabilirsiniz.

DNS-Changer.eu sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Bu web sitesinde, ev ağınızda veya bilgisayarınızın DNS ayarlarının değiştirilmiş veya manipüle olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bilgisayarınızın veya ev ağı üzerinde DNS ayarlarınının değişikliklerini, bilgisayarınızın tehlikede olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Bilgisayarınıza bulaşmış olup olmadığını nasıl öğrenebilirsiniz?

DNS ayarlarınızın güvenliği aşılmışsa, öğrenmek istiyorsanız, aşağıdaki gibi yapabilirsiniz:

Çalıştır açın CMD komutunu yazıp Enter’a tıklayın ve dos ekranına windows istemi  ipconfig /all  yazın ve Enter tuşuna basın.

 

 

Şimdi başlangıç ​​girişler için “DNS Sunucuları …”  DNS sunucuları için ddd 0 ile 225 arasında bir rakam ddd.ddd.ddd.ddd biçimi IP adreslerini gösterir. DNS sunucuları için IP adreslerini bir kenara not edin. Bilinen kötü niyetli IP adreslerini içeren aşağıdaki tabloda belirtilen rakamlar ile karşılıklı kontrol edin. Eğer farklılık varsa bilgisayarınızı kötü niyetli DNS kullanıyor demektir.

Bilgisayarın DNS sunucuları arasında aşağıdaki tablodan daha kolay karşılaştırma yapmak için, ilk noktadan önce ilk sayısını karşılaştırarak başlayın. Örneğin, DNS sunucuları 85,67,93,77,213 ya da 64 ile başlamasını istemiyorsanız, bir sonraki adımla hareket edebilirsiniz. Eğer sunucularınız bu sayıların herhangi biri ile başlar ise, karşılaştırma devam etmektedir.

Bilgisayarınızın kötü niyetli DNS sunucularının bir veya daha fazla kullanmak üzere yapılandırılmış ise, bu DNSChanger zararlı yazılımdan bulaşmış olabilir. Daha sonra dosyalarınızı yedekleyin ve virüsten koruma yazılımı ile bilgisayarınızda tam bir tarama çalıştırmak iyi bir fikir olabilir.

Bu arada, bilgisayarınız hala casus DNS ile virüs bulaşmış ise, 8 Mart 2012 tarihinden sonra internette sörf yapmak mümkün olmayacak. Çünkü o gün bu yedek DNS sunucular kapatılacak.

Casus DNSChanger DNS Ayarları Değişikliğini Kontrol Edin İçin Yorum Yap