Chrom’da Özel Arama Motoru Nasıl Yapılır?

Kendi Arama Motorunuzu Yapın

Google Chrome üzerinde varsayılan arama motorunuzu kendiniz özelleştirerek istediğiniz bir web sitesinde arama yaptırabilirsiniz.Mesela bilgisayarkurtu.com üzerinde aramalarınızı gerçekleştirebilirsiniz.Şimdi bunu nasıl yapılacağına bakalım..

Özel Arama Motoru Yapma

Özel arama motoru nasıl oluşturacağınıza bakalım.Bu örneği bilgisayarkurtu.com üzerinden sizlere anlatacağım.

Chrome tarayıcınızın sağ üst köşesindeki “Anahtar” simgesine tıklayın ve açılan sekmeden “Seçenekler” kanalını seçin.Seçeneklere tıkladığınızda açılan pencerede “Varsayılan Arama” diye bir seçenek ile karşılaşacaksınız.Daha sonra “Varsayılan Arama” seçeneğinin yanında “Yönet” butonu bulunmakta buraya tıklayıyoruz.Karşınıza  bir pencere gelecektir.Bu pencerede sağ üstte “Ekle” butonu bulunuyor.Buraya tıkladığımızda küçük bir pencerede 3 adet satır göreceğiz.Şimdi bu satırlara ne yazacağımıza bakalım..

1.Satır:

İlk satırda arama motorumuza vereceğimiz ismi göreceğiz.Burada arama motorunuza vereceğiniz ismi belirleyin.Ben arama motoruma “bilgisayarkurtu“ismini verdim.

2.Satır:

İkinci satırda ise “Anahtar kelime” göreceksiniz.Buraya ise arama motorunuzun içeriği ne ile alakalı ise o şekilde bir anahtar kelime atayabilirsiniz.Ben “Teknoloji” dedim.

3.Satır:

En çetrefilli olan 3. satırdır.Adım adım gidelim.

bilgisayarkurtu.com a giriş yapın ve üstteki arama motoruna herhangi bir kelime yazıp aratıyoruz.Ben arama kutusuna “chrome” yazıp arattım ve url’yi olduğu gibi kopyaladım.Url aşağıdaki gibi;

“http://www.bilgisayarkurtu.com/?s=chrome”

Şimdi bundan sonra yapmanız gereken şey url üzerindeki “chrome” yazısını silip yerine “%s” yazmak.Bunu yaptıktan sonra yeni url aşağıdaki gibi olacaktır.

“http://www.bilgisayarkurtu.com/?s=%s”

Şimdi açmış olduğumuz küçük penceredeki 3. satıra bu url yi yapıştırıyoruz ve Tamam diyoruz.

Böylece arama motorumuzu oluşturmuş olduk.Artık Chrome’un adres satırına anahtar kelimenizi yazıp ara dedikten sonra “bilgisayarkurtu.com üzerinde arama yaptığını göreceksiniz.Bunu istediğiniz web sitesi için uygulayabilirsiniz.Kolay gelsin…

Chrom’da Özel Arama Motoru Nasıl Yapılır?” İçin 2 Cevap

Chrom’da Özel Arama Motoru Nasıl Yapılır? İçin Yorum Yap