Chrome, Firefox, İnternet Explorer da Kayıtlı Şifrelerinize Dikkat!

Chrome, Firefox, İnternet Explorer da Şifre Kayıtlarına Dikkat!

Bu konuyu hazırlamam da ki amaç, güvenli internet kullanımınız için yardımcı olmaktır.

Şifreleri kaydetme ve gösterme konusu tarayıcılar ile ilgili araştırma yapmama sebep oldu. Yaptığım araştırmayla ilgili sizlere bazı gerçekleri sunacağım ve güvenliğiniz için bazı ipuçları vereceğim.Internet Explorer 9, Mozilla Firefox 8 veya 9 beta, Google Chrome 15 sürümlerini kullanarak bu araştırmayı yaptım.

Chrome, Firefox, İnternet Explorer da Şifre kayıtları tartışması hep devam edecek ve hiç bitmeyecek! Ben size Internet tarayıcı savaşlarından bahsediyorum. Bazıları Google Chrome en hızlı sunucu olduğunu söylüyor. Diğerleri, Mozilla Firefox, Internet Explorer.

Ancak, en güvenli tarayıcı olma söz konusu olduğunda, Internet Explorer 9 bu konuda diğerlerinden başarılıdır.

Konuyu fazla uzatmadan sizlere aşağıda resimlerle gösterdiğim araştırmamı kendiniz de uygulayarak görmenizi isterim.

Şifre Kayıtları İle İlgili Gerçekler;

Mozilla Firefox Şifre Kayıtları

 • Firefox tayacısı Araçlar menüsünden Seçenekler kısmına gidelim.

 • Seçenekler penceresinden Güvenlik sekmesine tıklayın ve Kayıtlı parolalar butonuna tıklayalım.

 • Mesala benim sadece Facebook’a kayıtlı şifrem mevcut. Aşağıdaki pencerede de görüldüğü gibi ve Kullanıcı ismim gözüküyor.
 • Parolalarınızı görmek istediğinizden emin misiniz? gelen penceresinden Evet seçeneğine tıklayalım

 • Evet seçeneğine tıkladıktan sonra aşağıda resimde de gözüktüğü gibi hangi siteye kayıtlı şifrem varsa Kullanıcı ismi ve Parola‘yı görebiliyorum. Firefox dan hangi siteye kayıtlı iseniz şifreleri görebiliyorsunuz.
 • Buda şu demektir ki, herhangi birinin bilgisayarından girdiğiniz zaman ve Şifrenizi Hatırla seçeneğine Evet dediğimiz andan itibaren artık o bilgisayardan  kullanıcı isminizi ve şifrenizi rahatlıkla görebilirler.

 • Güvenliğiniz için; Kaldır seçeneklerini kullanarak Firefox’a kayıtlı tüm şifrelerinizi kaldırabilirsiniz.

Google Chroma Şifre Kayıtları

 • Gelelim Google Chrome’a. Google Chrome tarayıcısından sağ üst köşede anahtar şekline ve ardından Seçenekler sekmesine tıklayalım.

 • Seçenekler sekmesine tıkladıktan sonra aşağıdaki ekran çıkacak karşımıza ve bu ekranda Kişisel Öğeler sekmesine tıklayalım
 • Sonra yanda çıkacak olan ekrandan Kaydedilen şifreleri yönet seçeneğine tıklayalım.

 • Aşağıdaki pencerede de gözüktüğü gibi Kayıtlı şifreler‘in yer aldığı ekran çıkacak. Bu ekrandan kayıtlı şifrelerimizin olduğu satırlara baktığımızda şifrelerimiz gözükmüyor ama  fare ile herhangi bir satıra tıklayalım ve hemen yan tarafta Göster seçeneği çıkacak.

 • Göster seçeneğine tıkladığımız an şifremiz gözükecektir. Yine şifremizin kayıtlı olduğu herhangi bir bilgisayardan şifrelerimizi ele geçirebilirler. Gizle seçeneğine tıkladığımız an sadece o anlık şifrelerimiz gizlenir, Göster dediğimiz zaman yine gözükür.
 • Güvenliğiniz için; Aşağıda resimde de gözüktüğü gibi Gizle seçeneğinin hemen yanında olan X işaretine tıkladığımız zaman kayıtlı şifremiz o bilgisayardan silinir.

Önemli Not ve Tavsiye: Google Chrome da güvenlik açısından güzel bir özellik mevcuttur.

Yeni gizli pencere den istediğiniz siteye girin şifreleriniz hiçbir şekilde kayıtlı olmaz. Bu nedenle kendi bilgisayarınızın dışında herhangi bir bilgisayardan giriş yapacaksanız Gizli pencere seçeneğini kullanarak güvenli biçimde internette gezinebilirsiniz.

İnternet Explorer Şifre Kayıtları

Internet Explorer Şifremi kaydetmek için izin olsa da, sadece düz metin olarak kaydedilen şifreleri görüntülemek için tarayıcı ayarlarında herhangi bir seçenek yok. Bu kesinlikle güvenlik seviyesine ve Internet Explorer 9 kaydedilen parolayı görmek isteyenlere engel olur, üçüncü bölüm yazılımı çalıştırmak gerekir, belki kayıtlı parolaları görüntülemek için IE PassView gibi.

Internet Explorer 9 oturum kaydedilmiş şifrelere erişim sağlaması için herhangi bir seçenek bulunmuyor.

Google Chrome ve Mozilla Firefox herkes için açıkça şifreleri görüntülemek dışında, üçüncü parti yazılımlar, kayıtlı parolaları düz metin olarak görünür olmaktan koruyan tek tarayıcı, Internet Explorer 9 dur.

Tavsiye: Internet Explorer 9 diğerlerinden daha güvenli. Ama size diğer tarayıcıları kullanmayın demiyorum. Sadece internetin ve internet hırsızlığının en yaygın olduğu şu zamanlar da güvenliğinize dikkat edin. Kendi bilgisayarınızdan hariç herhangi bir yerde internete giriyorsanız şifrelerinizin güvenliğine dikkat edin.

İnternet güvenliğiniz için bilinçlendirmeye, bilgilendirmeye çalıştım. Umarım yardımcı olmuşumdur. Bu konuda sizde arkadaşlarınızı ve yakınlarınızı bilgilendirin. Mutlu ve güvenli günler dilerim.

bilgisayarkurtu Editörü: Serkan Gönültaş Araştırması

Amaç: Bilgilendirme

30.11.2011

Chrome, Firefox, İnternet Explorer da Kayıtlı Şifrelerinize Dikkat!” İçin Bir Cevap

 1. merhaba internet explorer 9 kulkanıyorum şifreleri bulmak istiyorum ama böle 8 gini veya 11 explorer gibi parolaları göster seçeneği uok .explorer 9 nasıl göreceğiz şifreleri

Chrome, Firefox, İnternet Explorer da Kayıtlı Şifrelerinize Dikkat! İçin Yorum Yap