CRC Hatası Nedir?

CRC Hatası Hakkında Genel Bilgi

CRC

CRC daha çok sıkıştırma sistemlerinde kullanılan bir veri kontrol yazılımıdır. Biz buradaki anlatımlarımızı winrar yazılımı üzerinden anlatacağız. Lakin aşağı yukarı bütün sıkıştırma yazılımlarında aynıdır.

CRC Tanım Ve Niçin Kullanılır?

CRC (Cyclic Redundancy Check) verilerinizin doğru olup olmadığını kontrol eden bir sistemdir. Gelen veriler ile alınan verilerin aynı olup olmadığını kontrol etmemiz gerekir. Eğer bu fark edilmezse bozuk olan veriler tekrardan iletilemez bu da sağlıklı sonuçlar vermez. Ayrıca gelen verinin içeriği bozularak veriye bir virus eklenerek de tehlikeli sonuçlar elde edebiliriz. İşte CRC bunları engellemek amacıyla kullanılır.

Bazen ise bize çok lazım olan bir veriyi açmamızı engellemekte karşımıza çıkar bu CRC ve bizleri fıtık eder. Genellikle RAR ve EXE dosyalarında çok olur bu.

RAR için;

CRC Hatalarının Sebepleri Nelerdir?

Bu hataların bir kaç sebebi olabilir. Internetten bir veriyi biz parça parça indiririz. Kullandığınız download programı bu parça parça inen verilerden bir parçayı eksik/yanlış indirmesi CRC nin çıkışına sebebiyet verir.Mesela 1 GB lık bir film indiriyoruz. 5 parçaya bölünmüş olsun film.Sadece bir parçada sorun varsa diğer 4 parçanın bir anlamı yok maalesef..Çünkü download programımız o bir parçadaki verilerin içindeki bir/birkaç veriyi eksik indirmiş. Bunu aşmanın farklı yolları vardır

Kullandığınız sıkıştırma programınızın son sürüm olmasına özen gösterin
Kullandığınız download yönetici programınızın sağlamlığına dikkat edin.Popüler olması önemli değil (flashgette bile bu olaylar karşımıza çıkar)
Bilgisayarımızda virus varsa dosya inmede sorunlar yaşatabilir ve bu hata ile karşılaşmamıza sebebiyet verir
Bazı programlar (firewall) bu hataya sebebiyet verebilir
Harddisk ya da ramdeki bir sorun yüzünden de veri alış-verişinde sorun çıkarak
Telefon hattınızda parazitlenme olabilir.Her indirdiğiniz veride bu oluyorsa telefon hattından kaynaklanıyor olabilir.Ahizeyi kaldırdığınızda cızırtı çıkıyorsa sorun olabilir.Ya da splitter kullanılmaması da bu hatayı meydana getirebilir

CRC hatalarını oluşturabilirler.

CRC Hatalarının Çözüm Yolları Nelerdir?

İlk olarak winrar programının bize sunduğu “Onar” fonksiyonunu kullanarak düzeltmeye gidelim
Eğer onarma işe yaramadıysa winrarın eski sürümünü kaldırıp yeni sürümünü kurabiliriz
Harddiskimizi söküp başka bir bilgisayara ikinci hdd olarak takıp ordan verileri kurtarma şansımız olabilir
Hattınızda parazit olmadığını tespit edin.Sorun verilerinizi indirirken parazitlenme sebeiyle eksik indirilmesi olabilir
Bağlantınızdaki TCP/IP protokolünde DNS de sorun olabilir
Anakart ın ağ yazılım programında ya da firewall programları indirmede sorun yapabilir.Buna dikkat etmeniz gerekir
DSL modem konsoluna girip gelişmiş ayarlarda CRC hatasının olup olmadığını kontrol edin.Eğer varsa TürkTelekom ile irtibata geçin (4440375)
Saçma bir mantık ama işe yaradığını öğrendim. Mesela 10 partlık bir şey indirdiniz. 5 partında CRC hatası veriyor. O 5 partı tekrar indirin.Bu sefer 3 part hata verecek.O hata veren 3 partı tekrar indirin.Bu sefer tek part hata verecek.Onu da tekrar indirin sorun olmayacak. Saçma geliyor ama bu şekilde olayı çözenler var.
Kaynağınız CD ise Cd nin sağlam olduğundan emin olun
VIA chipsetli anakartlarda driverlerin eksik/yanlış yüklenmesi de sebep olabilir
Bir program buldum. WinCRC adında. Bu program bozuk CRC lerin bozuk olan kısımlarını tekrar indiriyor. Ama şöyle birşey olması lazım.Sağlam olan program ile bozuk olan programı karşılaştırıyor ve eksikliklerini alarak kopyalıyor.İndirdiğiniz dosyayı başka bir arkadaşını indirmişse ondan o şekilde alabilrisiniz dosyanızın eksik yanlarını.Bu şekilde de tekrar indirme zahmetine girmezsiniz.

CRC Hatası Nedir?” İçin Bir Cevap

CRC Hatası Nedir? İçin Yorum Yap