Ctrl Tuşu Nedir? Ne İşe Yarar?

Ctrl Tuşunun İşlevi

Klavye üzerinde bulunan Ctrl tuşu bir kısaltma olup ingilizce “Control” kelimesinin kısaltmasıdır.Control kelimesi C-T-R-L harfleri ile kısaltılarak kalvye üzerinde gösterilmiştir.Ctrl tuşu klavye üzerinde fazla fonksiyonu devreye soktuğu için genellikle 2 adet bulunmaktadır.

Ctrl tuşu yalnız başına hiçbir işe yaramamaktadır.Ancak diğer tuşlarla birlikte kullanıldığında anlam kazanır.Klavye üzerinde bulunan 2 adet Ctrl tuşunun da görevi aynıdır.Örneğin herhangi bir şeyi kopyalamak için Ctrl+C tuşlarına birlikte basmanız gerekir.Klavye üzerindeki kısa yolları kullanmada çok önemli bir rolü bulunmaktadır.

Ctrl Tuşu Nedir? Ne İşe Yarar?” İçin 8 Cevap

  1. Benim leptop klavyesi çalışmıyor KTR tuşuna 8 saniye basılı tutarsam düzelcekmiş ama KTR tuşunu bilmiyorum lütfen yardımcı olun.

  2. Klavye üzerinde bulunan ve gizemli tuşlardan biri diyebileceğimi Caps Lock tuşu çok faydalı ve kullanılan bir tuştur.Caps Lock tuşu klavye üzerindeki harfleri büyük veya küçük olarak yazmanıza yarar.Caps Lock tuşunu açık bıraktığınız zaman sürekli olarak harfleri büyük yazabilirsiniz. Shift tuşundaki gibi basılı tutarak harfleri büyük yazmanıza gerek yok.Etkin ya da devre dışı durumda olduğunu klavyenin sağ üst tarafındaki uyarı ışığının yanık ya da sönük olmasından anlayabilirsiniz. Aktif olduğunda yazacağınız tüm karakterler de büyük olacaktır.

  3. Ctrl+ L ne demek ve alt+ ctrl+ I ne demek yazıda bunu da yazar mısınız örnekleri çoğaltmanız gerek…

Ctrl Tuşu Nedir? Ne İşe Yarar? İçin Yorum Yap