Disk Birleştirme Nasıl Yapılır?

Windows’ta Disk Birleştirme

Bilgisayarınız üzerindeki veriler belli bir düzen üzere disk üzerine yazılmaktadır.Fakat diskinizden herhagi bir dosyayı sildiğinizde ise bir alan boşalacaktır.Daha sonra yeni bir program yada dosya yüklediğinizde ilk önce bu boş alana yükleme işlemi yapılacaktır.Bunun sonucu olarak da programınız diskinizde dağınık bir şekilde bulunacaktır.

Diskinizdeki dosyaların dağınık bir şekilde bulunması sisteminizin hızını düşüreceği için sizinde hızınız düşecektir.Bu sorunu ortadan kaldırmak için disk birleştirme işlemini yapmanız gerekiyor.Şimdi size nasıl disk birleştireceğinizi anlatacağım.

İlk önce “Başlat” menusunu açın ve “Donatılar” satırın tıklayın.Açılan menüde önce “Sistem Araçları”, daha sonra da “Disk Birleştiricisi” satırına tıklayınız.Disk birleştirici açıldığı vakit karşınıza aşağıdaki pencere gelecektir.

Birleştirmek istediğiniz diski seçtikten sonra ilk önce “Diski çözümle” düğmesine tıklayınız.Bu işlem bir müddet sürecektir ve sonuçta diskinizin ne kadar dağınık olduğunu % ifadelerle göreceksiniz.Bu işlemden sonra “Diski birleştir” düğmesine basmanız ise, birleştirme işlemini başlatmak içim yeterlidir. Bu işlem, ortalama olarak yarım saat ile bir saat arasında sürebilir. İşlem sırasında farklı bir uygulama çalıştırmamanızda büyük yarar var. Aksi halde sorun yaşayabilirsiniz ve birleştirme işlemi tamamlanmayabilir.

Disk Birleştirme Nasıl Yapılır? İçin Yorum Yap