DISK BOOT FAILURE Sorunu Ve Çözümü

DISK BOOT FAILURE Sorunu

Bilgisayar açılışın da “DISK BOOT FAILURE,INSERT SYSTEM DISK AND PRESS ENTER” hatası alıyorsanız. PC’nizi yeniden başlattığınız zaman genel olarak sorunun ortadan kalktığı görülüyor. Ama “DISK BOOT FAILURE” sorununun tamamen ortadan kalktığını göstermez. Bilgisayar üreticilerinin önerileri sabit diski silmek ve yeniden sisteminizi kurmanız. Bunu yapmadan önce kurtarmak için bazı çözümler yapabilirsiniz. Bu sorun ile karşılaşanlar için bazı çözüm önerilerimiz olacak.

“DISK BOOT FAILURE” bilgisayar sabit disk bir disk üzerinde yüklü dosyalardan önyükleme yapmaya çalıştığınızda ortaya çıkar bir sorun olabilir. Bu sorun için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

DISK BOOT FAILURE Çözümü

“DISK BOOT FAILURE,INSERT SYSTEM DISK AND PRESS ENTER” sorunu için en çok kullanılan ve çözüm üreten bir yöntemdir.

1.Adım

Floopy Disk veya CD-ROM. “Disk Boot Failure” sorunu için önyüklenebilir disk’in çok sayıda kaynaktan dolayı bozulmuş olmasından kaynaklanabilir. Bir önyüklenebilir bozuk disk neden olabilir.

2.Adım

IDE portu anakart ve daha birçok sorun olabilir. Ama bunun için birden fazla işlem sorunu çözülebilir. Diskinizde herhangi bir sorun var mı onu kontrol ediniz. Bozuk  veya disk okuyucudan dolayı sorun olabilir. Bilgisayarınızın fiziksel tüm kablo bağlantılarını kontrol ediniz.

3.Adım

Diski yeniden takın ve sistemi yeniden başlatın. Sorun hala devam ediyorsa 4.Adımı uygulayın.

4.Adım

“BIOS” önyükleme cihaz ayarlarını kontrol edin. Ayarları bilgisayarınızda sadece yerel sabit diskten önyükleme yapmak ve bu diskin düzgün çalışmıyorsa eğer önyükleme yapmak için herhangi bir şey olmaması gibi hata mesajı verebilir. Bu durum da bilgisayarınızın önyükleme sırasında “Del” tuşuna basarak “BIOS” ayarlarına gidin.Sonra “BIOS” ayarları ve önyükleme yapmak istediğiniz diskleri seçin. Sonra değişiklikleri kaydet ve sistemden çıkış yapın. Sistemi yeniden başlatın. Sorun hala devam ediyorsa 5.Adımı uygulayın.

5.Adım

“BIOS Pili” kontrol edin. Anakart üzerinde yerleştirilmiş dairesel pildir. Düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Bir ölü “BIOS Pil” aynı soruna neden olacaktır. Kaldırmak bir bez parçası ile temizleyin ve tekrar takın. Sistemi yeniden başlatın. Sorun hala devam ediyorsa 6.Adımı uygulayın.

6.Adım

Anakart RAM’i çıkarın ve bir bez parçası ile temizleyin ve anakart üzerine tekrar takın. Sistemi yeniden başlatın. Sorununuz hala devam ediyorsa teknik bir sorun olabilir ve bilgisayarınızın servisinden yardım isteyin.

DISK BOOT FAILURE Sorunu Ve Çözümü” İçin Bir Cevap

  1. Slm aleykum 7. madde olarak bir şey eklemek istiyorum hattaa bu adım başarılı olursa buraya 7. adımı da be eklerim diye düşünmüştüm ve işe yaradı gerçketen.. bios’a tekrar girip (benim pc asus ve çok eski bir pc) Advenced ‘tan onboard rom a giriyorsunuz ve pc yi restart yapıp ethernetten zaten o otomatik taramaya alıyor kendisini sonra ctrl+alt+delete yapıyorsunuz ve cd/dvd/usb/.. her ne ise neyle açmak istiyorsanız onunla boot ediyorsunuz.. ben usb-hdd yi seçtim ve xp de kur aşamasına geldim; sonuç olarak artık disc boot failure system, …. uyarısı gitmiştir.. bir de bunu denesin arkadaşlar.. teşekkür ederim.. tüm adımları uygulamıştım bu arada.. başarılar dilerim 🙂

DISK BOOT FAILURE Sorunu Ve Çözümü İçin Yorum Yap