DNS Nedir? DNS Ayarları Nasıl Yapılır?

DNS Ne İşe Yarar? – DNS Hakkında Bilgi

İngilizce açılımı domain name system olan dns nin ne olduğunu, ne işe yaradığını kısaca dns hakkında bazı bilgileri bulabileceğiniz bir yaz hazırladık.

 

 

DNS

 

DNS Nedir? Tanımı

DNS, (Domain Name System) Etki Alanı Ad Sistemi’ni gösterir. Bu sistem, etki alanlarını düzenlemek ve tanımlamak için kurulmuştur. DNS, etki alanının bir veya daha fazla IP adresine ad sağlar. Örneğin kurt.example.com etki alanı adı 198.102.434.8’e karşılık gelebilir. Bu şekilde URL’ler ve e-posta adresleri çok daha kolay hatırlanabilir.
DNS, aynı zamanda belirli bir adres için e-postaların nereye gönderileceğini bulmak amacıyla da kullanılır. Bu, MX Kayıtları ile yapılır.
Google Apps’ı kullanabilmek amacıyla kayıtlı bir etki alanına sahip olmanız gerekir.

Etki Alanı Adı

Etki alanı adları bir veya birden fazla IP adresiyle ilişkilendirilen ve kolayca hatırlanan adlardır (URL’ler ve e-posta adresleri). Bir web sayfası kendi URL’sine göre tanımlandığından, bu sayfalar ziyaretçileri etkilemeden farklı bir IP adresine taşınabilir.
Örnek: www.singlespeed.com
* singlespeed.com etki alanı adıdır.
* com en üst düzey etki alanıdır.
* singlespeed, com’un bir alt bölümüdür ve ikinci düzey etki alanı’nı gösterir.
* www, bir alt etki alanıdır (üçüncü düzey etki alanı veya CNAME olarak da bilinir).
Tam etki alanı adı 255 karakterden daha uzun olamaz, ancak bazı kayıt kuruluşlarının daha kısa sınırlamaları vardır.

Etki Alanı Kayıt Kuruluşu

Etki alanı kayıt kuruluşları, İnternet etki alanı adları (örneğin blueshirt.com veya organicfood.org) satar. Bu şirketlerin çoğu, kayıt işlemine ek olarak barındırma hizmeti de sunar.
Etki alanı kayıt kuruluşunuz etki alanı barındırıcınızdan farklıysa, kayıt kuruluşunuzun hesabına barındırıcının ad sunucularını eklemeniz gerekir. Örneğin, namecheap.com adresinden (etki alanı kaydı sunan) bir etki alanı seçerseniz ve etki alanınızı DynDNS’de (etki alanı barındırması sunan) barındırırsanız, DynDNS ad sunucularını (ns1.mydyndns.org ve ns2.mydyndns.org) namecheap.com ile hesabınıza eklersiniz.
Google Apps, seçilen etki alanı kayıt ortakları grubuyla etki alanı kaydına olanak tanır. Bu şekilde bir etki alanı adı satın alabilir ve aynı anda Google Apps’a kaydolabilirsiniz. Kaydolma sırasında bir etki alanı adı satın aldıysanız, Google, etki alanı ayarlarınızı otomatik olarak yapılandırır, böylece MX ve CNAME kayıtlarını el ile yapılandırmanıza gerek kalmaz.
Etki alanınızın adını Google Apps’a kaydolmadan önce satın aldıysanız, Yardım Merkezimizde bulunan ve MX kayıtlarını değiştirme talimatlarını da içeren (ve bazıları aynı zamanda etki alanı kayıt kuruluşları olan) etki alanı barındırıcılarının listesini ziyaret edin.

En Üst Düzey Etki Alanı

En üst düzey etki alanları bir etki alanı adının son parçasıdır – son noktadan sonraki harfler. Bazı örnekler aşağıdaki gibidir: biz com org edu us ca fr de travel local es pl

İkinci Düzey Etki Alanı

İkinci düzey etki alanları en üst düzey etki alanlarının doğrudan aşağısındadır. Bazı geçerli örnekler aşağıdaki gibidir:
İkinci Düzey Etki Alanı Etki Alanı Adı
Google google.com.tr
Wikipedia wikipedia.org
Ontariotravel ontariotravel.com
Craigslist craigslist.com
louvre louvre.fr

Üçüncü Düzey Etki Alanı

Üçüncü düzey etki alanları alt etki alanları ve CNAME’ler olarak da bilinir. Bir URL’de alt etki alanı, etki alanı adından önce yazılır. Bazı örnekler aşağıdaki gibidir:
Alt etki alanı URL
affiliates Art.com Affiliate Program
www The Rockefeller Foundation
men GQ.com – Männer – Mode – Herrenmode 2010 – Girls – Gewinnspiele – Modetrends – Frisurentrends – GQ.com
mail http://mail.google.com
bus Home – Stephen M. Ross School of Business
Google Apps ile web yayıncılığı kurmak için web yayınlama adresiniz olarak bir alt etki alanı seçmeniz gerekir.

Etki Alanı Barındırıcısı

Etki alanı barındırıcıları, etki alanınız için DNS sunucuları çalıştırır. Buna A kayıtları, MX kayıtları ve CNAME kayıtları dahildir. Birçok etki alanı barındırıcısı etki alanı adı kaydı da sağlar.
Google Apps bir etki alanı barındırıcısı olmadığından, e-posta ve web yayıncılığı için DNS kayıtlarınızı etki alanı barındırıcınızla değiştirmeniz gerekir. Etki alanınızı hangi şirketin barındırdığını bilmiyorsanız, burayı tıklayın.

A Kaydı

A kayıtları (barındırıcı kayıtları olarak da bilinir) DNS’nin temel kayıtlarıdır. Bu kayıtlar, bir etki alanını veya alt etki alanını bir IP adresine bağlar.
A kayıtlarının ve IP adreslerinin birebir eşleşmesi gerekmemektedir. Birçok A kaydı, tek bir makinenin birden fazla web sitesine hizmet ettiği tek bir IP adresine karşılık gelir. Ya da, tek bir A kaydı birden fazla IP adresine karşılık gelebilir. Bu şekilde hataya dayanıklılık ve yük dağılımı sağlanır ve sitenin fiziksel konumunu değiştirmesine olanak tanınır.
Google Apps, tek başına IP adreslerini desteklemez. A kayıtları kullanmak yerine, e-posta ve web yayıncılığını MX ve CNAME kayıtlarınızı etki alanı barındırıcınızla değiştirerek kurabilirsiniz.

NS Kaydı

Ad sunucusu kayıtları, bir etki alanı için DNS bilgilerini hangi sunucuların ileteceğini belirler. Her etki alanı için iki NS kaydı tanımlanmalıdır. Genellikle bir tane birincil ve bir tane ikincil ad sunucusu kaydınız olur – NS kayıtları etki alanı kayıt kuruluşunuzla güncellenir ve bunun etkinleşmesi 24-72 saat sürer.
Etki alanı kayıt kuruluşunuz etki alanı barındırıcınızdan farklıysa, barındırıcınız, NS kaydınızı kayıt kuruluşunuzla güncellemekte kullanabileceğiniz iki ad sunucusu sağlar.
Etki alanınızı kimin barındırdığını bilmiyorsanız, ücretsiz bir NS Araması yapabilirsiniz. Bunu şöyle yapabilirsiniz:
1. Google.com.tr adresini ziyaret edin.
2. NS araması için arama yapın.
3. Bir arama sonucunu seçin.
4. Araca etki alanı adınızı yazın.
5. Sorgunuz için NS kayıtları veya Herhangi bir kayıt seçeneğini seçin.
6. Ara’yı tıklayın.
Örnek sonuç (ad-hizmet.com.tr adresinin dinozor.com.tr için etki alanı barındırıcısı olduğunu gösterir):
dinozor.com.tr nameserver = dns1.ad-hizmet.com.tr.

MX Kaydı

Mail Exchange kayıtları, e-postaları etki alanı sunucularına yönlendirir ve öncelik sırasına göre listelenir. Posta birincil öncelik kaydı kullanılarak gönderilemezse, ikincil öncelik kaydı kullanılır, bu da gerçekleştirilemezse aynı şekilde bir sonraki öncelik kayıtları kullanılır.
Google Apps ile e-posta kurmak için etki alanı barındırıcınızla Google’ın sunucu bilgilerini kullanarak MX kayıtlarını yapılandırmanız gerekir.
MX kayıtlarınızın durumunu kontrol etmek isterseniz, ücretsiz bir MX araması yapabilirsiniz Bunu şöyle yapabilirsiniz:
1. Google.com.tr adresini ziyaret edin.
2. MX araması için arama yapın.
3. Listeden bir arama sonucunu seçin.
4. Etki alanı adınızı alana yazın.
5. Varsayılan arama sorgusu değilse, MX kayıtları’nı seçin.
6. Ara’yı tıklayın.
Örnek sonuç (dinozor.com.tr için gönderilen e-postanın Google’a yönlendirildiğini gösterir):
dinozor.com.tr mail exchanger = 10 aspmx.l.google.com.

CNAME Kaydı

Kanonik ad kayıtları A kayıtları için takma adlardır. Her CNAME kaydı için bir takma ad ve bir barındırıcı seçebilirsiniz.
Google Apps ile web yayıncılığı kurmak amacıyla web sayfalarınız için bir adres seçebilirsiniz. Adresin üçüncü düzey etki alanı takma addır ve ghs.google.com barındırıcıdır.
Web yayıncılığı için CNAME kaydınızın durumunu kontrol etmek isterseniz, ücretsiz bir CNAME araması yapabilirsiniz Bunu şöyle yapabilirsiniz:
1. Google.com.tr adresini ziyaret edin.
2. NS araması için arama yapın.
3. Listeden bir arama sonucunu seçin.
4. Web yayınlama adresinizi ilgili alana yazın.
5. Varsayılan arama sorgusu değilse, CNAME kaydı’nı seçin.
6. Gönder’i veya Ara’yı tıklayın.
Örnek sonuç (başlat.dinozor.com.tr alt etki alanının ghs.google.com adresine yönlendirdiğini gösterir):
başlat.dinozor.com.tr için DNS Arama (CNAME). Döndürülen Öğeler: 1
# ghs.google.com

IP Adresi

İnternet Protokolü adresleri, aygıtların bir ağdaki bilgileri bulmalarına olanak sağlayan benzersiz numaralardır.
Bir etki alanı adının bir veya daha fazla ilgili IP adresi olabileceğinden, Google Apps sadece IP adreslerini kullanarak e-posta ve web yayıncılığı yapılandırmasını desteklemez.

Özel URL’ler

Özel URL’ler ya da kısa URL’ler İnternet kullanımını kolaylaştırır. Özel URL ile, siz ve kullanıcılarınız, etki alanınızdaki hizmetler için giriş sayfalarına basit ve anımsanması kolay bir adresten erişebilirsiniz. Google Apps ile özel URL’leriniz aşağıdaki biçimde olmalıdır:
http://[bu bölümü özelleştirin].etkialaniniz.com.tr
Kullanıcılarınızdan takvimlerine giriş yapmak için http://www.google.com/calendar/a/your_domain.com adresini ziyaret etmelerini istemek yerine kısa, özel bir URL oluşturabilirsiniz. Daha fazla bilgi
Takvim Örnekleri
http://takvim.etki_alaniniz.com.tr
http://c.etki_alaniniz.com.tr
http://9-5.etki_alaniniz.com.tr
http://ajandam.etki_alaniniz.com.tr
http://gidilecekyerler.etki_alaniniz.com.tr

Etki Alanı Takma Adı

Etki alanı adı takma adları birincil etki alanınızla ilişkili ek etki alanı adlarıdır. Google Apps ile, posta alan ve bunları birincil etki alanınızdaki posta kutularına dağıtan bir etki alanı takma adı ekleyebilirsiniz.
Genel kullanım alanları:
* Diğer en üst düzey etki alanlarını kapsayacak bir etki alanı takma adı ekleyin. Etki alanı adınız theurbanexperience.org ise theurbanexperience.com ve theurbanexperience.us’u takma ad olarak kullanabilirsiniz.
* Etki alanı adınızı hatalı giren kişilere yardımcı olacak takma adlar ekleyin. Etki alanı adınız theurbanexperience.org ise urbanexperience.org.tr, theurbanexperiment.org ve urbanexperiences.org.tr’yi takma ad olarak kullanabilirsiniz.
* İki ayrı etki alanına gönderilen postaları tek bir posta kutusunda almak üzere etki alanı takma adı ekleyin. admin@bradford.com ve admin@clarkston.com gibi iki etki alanı adında posta alıyorsanız clarkston.com’u bradford.com’a takma ad olarak ekleyebilirsiniz, böylece her iki adrese gönderilen postalar da admin@bradford.com adresine teslim edilecektir.

WHOIS dizini

WHOIS dizini, etki alanı adlarının ve bu etki alanı adları ile ilişkili kişilerin ve kuruluşların genel bir listesidir.
Bir gizlilik önlemi olarak, bazı etki alanı adı sahipleri, kişisel bilgilerinin WHOIS dizininden saklanmasını tercih edebilir. Bu, kişinin telefon numarasının yerel telefon rehberinde listelenmesini istememesiyle aynıdır.
WHOIS dizini, etki alanı adlarının ve IP adreslerinin sahiplerini belirlemek için kullanılır. İnternet’te bir çok ücretsiz, web tabanlı dizin bulunmaktadır. WHOIS dizininde sunulan bilgiler, bir posta adresini ve telefon numarasını içermektedir.

Kaynak: Temel DNS Kılavuzu – Google Apps Yardım

DNS Nedir? DNS Ayarları Nasıl Yapılır? İçin Yorum Yap