Eclipse ve NetBeans Arasındaki Fark

Eclipse ve NetBeans Arasındaki Fark

Daha önce en popüler IDE (Integrated Development Environment) Eclipse ve NetBeans progralama dillerinden bahsetmiştik. Eclipse ve NetBeans geliştirme ortamları arasındaki farklara bir göz atmak istedik. Birlikte bu programlama dillerinin farklılıklarını inceleyelim.

EclipseNetBeans Farklılıkları

Temel farklılıkları listeledik.

Platform Desteği

Bu segment altında ikisi arasında hiçbir fark yoktur. Eclipse ve NetBeans ikisinde de çapraz platform desteği var. JVM (Java Virtual Machine) yüklü olduğu sürece, Windows, Mac, Linux, Solaris ve diğer herhangi bir platform üzerinde çalışan bu uygulama olabilir.

Çoklu dil desteği

Her ikisi de C / C + +, Java, JavaScript ve PHP programlama dili desteği içeren geniş bir programlama dili aralığı vardır. Eclipse IDE tabanlı bir eklenti. İşlevselliğinin büyük bölümü eklentiler ile geliyor. Mobil uygulama SDK gibi özellikleri, zengin internet uygulamaları ve Mimari güdümlü uygulamalar çoğunlukla eklentileri kullanarak geliştirilebilir. Öte yandan NetBeans üzerinde birçok proje var ve IDE tabanlı bir araçtır. Bu takım desteği ile birçok platformda birleştirir. Böylece daha az dağınık yapar.

Java Desteği

Temelde bir çok kişi bu iki IDE Java tabanlı uygulama geliştirme için tercih ediyor.

NetBeans Java MVC tabanlı uygulama geliştiren güçlü bir desteği vardır. Servlet/JSP gelişme, özellikle dağıtım ve hata ayıklama alanında, Eclipse ile karşılaştırıldığında oldukça çok basittir.

Database (Veritabanı) Desteği

NetBeans dahili destek ve SQL, MySQL ve Oracle sürücüleri ile birlikte geliyor artı diğerleri de dahildir. Yani bu kesinlikle yeni başlayanlar için kolay şeyler yapıyor. Ancak Eclipse JDBC sürücü desteği var  ama bağlantı yapılandırmak için ciddi bir zaman alır.

Hangisi daha iyi?

Ben şahsen pek çok nedenden dolayı NetBeans üzerinden Eclipse tercih ediyorum. Nedenlerinden İlki başlangıç ​​zamanı, NetBeans yüklemek çok zaman alıyor. Eclipse ile başlamak çok basit. Eclipse üzerinde zeka özelliği NetBeans’a göre daha iyidir.

Diğer yandan NetBeans da ilginç olan varsayılan  AWT veya Swing widget desteği, Eclipse aksine hangi SWT kullanarak widget uygular.

Sizce hangi özellikler en iyi IDE yi gösterir? Yorumlarınızla paylaşabilirsiniz.

Eclipse ve NetBeans Arasındaki Fark” İçin 2 Cevap

  1. merhaba arkadaşlar Java Eclipse uygulama ödevi varda
    javada yapılacak program
    program usb takıldığında usb “Aygıt Takıldi” ve cıkartıldığında “Aygıt Cıkartıldı” demesini istiyorum yardımcı olabilirmisiniz
    şimdiden teşekürler

Eclipse ve NetBeans Arasındaki Fark İçin Yorum Yap