Ekran Kartı Nedir? Sorunları Ve Çözüm Yolları

Ekran Kartı Nedir?

Ekran kartı, bilgisayarın görüntü vermesini sağlayan birimidir. Ekran kartları harici ISA, VLB, PCI, AGP veya PCI-Express veriyollarını kullanan PC kartları olarak veya anakart üzerinde chipset içerisinde yerleşik olarak bulunmaktadır.

Günümüzde ekran kartları için Gpu üreten iki büyük firma bulunmaktadır. Nvidia ve AMD aralarındaki sürekli rekabetten dolayı her geçen gün Gpu mimarilerini güçlendirmekte ve kapasitelerini arttırmaktadır.

 

Ekran Kartı Bileşenler

Görüntü işlemcisi (GPU Graphics Processing Unit)

Görüntü belleği veya Video-RAM

RAMDAC (Random Access Memory Digital/Analog Converter)

Harici görüntü kartları için bağlantı türü

 

Ekran Kartı Tarih

Görüntü kartı ilk olarak seri üretilen Apple II Mikrobilgisayar’da kullanılmıştır. IBM firması 1981 yılında tek renge sahip görüntü kartına sahip PC’leri piyasaya sürmüştür (MDA Monochrome Display Adapter). Daha sonra Hercules firması 1982 yılında daha yetenekli görüntü kartı olan Hercules Graphics Card adında ürününü piyasaya sürdü. İlk renkli görüntü standartları sırası ile

1981 yılında CGA (Color Graphics Adapter),

1984 yılında EGA (Enhanced Graphics Adapter)

PS/2 modeller için MCGA ve VGA (Video Graphics Array)

1989 sonrası IBM firması görüntü kartı standardı geliştirmedeki gücünü yitirmiştir. Günümüzde bütün PC’lere ait ekran kartları VGA modunu (yani 16 renkli 640 x 480 piksel) desteklemektedir.

VGA standardını 1.280 x 1.024 piksel çözünürlüğe ve 16 Bit renk derinliğine sahip günümüz bilgisayarlarında kullanılan VESA (Video Electronics Standards Association) takip etmiştir.

SVGA, XGA vb. gibi tanımlamalar daha sonra geliştirilen görüntü kartı standartlarını değil, monitor yani görüntü biriminin desteklediği çözünürlüğü tanımlamak için kullanılmakradır. (Örneğin XGA:1024 x 768 Piksel)

İlk başlarda yazı tabanlı (Text mode) geliştirilen görüntü modları daha sonra piksel tabanlı olarak geliştirilmeye başlanmıştır.

1990 yılında itibaren Görüntü işlemcisine (GPU Graphics Processing Unit) sahip görüntü kartları geliştirilmeye başlanmıştır.

1996 yılında Kaliforniya’lı 3dfx Interactive tarafından 3D hızlandırıcılı 3dfx Voodoo Graphics görüntü chipsetleri geliştirilmiştir. Bu chipsetler sayesinde bilgisayarlar ile 3. boyut aleminde geometrik şekillerin ve doku eşlemi (Texture mapping) işlemleri gerçekleştirilmiştir.

Artan 3D performans ihtiyacından dolayı Multi-GPU tekniği yani SLI ve Crossfire teknikleri geliştirilmiştir. Bu teknikler sayesinde birden fazla görüntü işlemcisi parelel olarak tek kart üzerinde bulunabilmektedir.

 

Ekran Kartı Güç gereksinimi

Ekran kartlarının görüntü işleme gücündeki artış, aynı oranda güç gereksinimlerine de yansımıştır. Mevcut yüksek performans sınıfı ekran kartları büyük miktarda güç tüketmektedir. Merkezi işlemci birimi ve güç kaynağı üreticileri son zamanlarda verimliliğe daha fazla önem verirken; grafik işlemci birimlerinin güç ihtiyacı artmaya devam etmiştir, başka bir deyişle ekran kartı artık bir bilgisayardaki en fazla güç tüketen donanım olabilmektedir. Esasen güç kaynakları giderek güçlenmesine rağmen, PCI-Express (Pci-e) bağlantısının yarattığı kısıtlama nedeniyle güç destekleri 75 Watt ile sınırlıdır. Günümüzde, 75 Watt üzeri güç tüketen ekran kartları genellikle güç kaynağına direkt olarak bağlanma özelliği bulunan 6 pin (75 Watt) ya da 8 pin (150 Watt) kombinasyonlu soketler içerirler.

 

Ekran Kartı Donanım arabirimleri

IBM uyumlu

ISA

VeESA Local Bus

PCI

AGP

PCI-Express

Diğer Bilgisayar Platformları

nuBus Apple Macintosh

Zorro-Bus Amiga

Harici Görüntü Kartları İçin Kullanılan Bağlantı Türleri

VGA-Out

DVI-Out

HDMI-Out

Mini HDMI-Out

Dısplay Port

TV-Out

Component-Out

TV-In

S-Video

Ekran Kartı Sorunları

Ekran kartı bilgisayarın çalışmasını doğrudan etkileyecek donanım birimlerinden biridir. Ekran kartında bir sorun olması durumunda ekrana görüntü gelmeyebilir, bilgisayar yavaş çalışabilir, yeniden başlayabilir ya da hiç çalışmayabilir.

Ekran kartı

Ekran kartı ile ilgili bir sorunla karşılaşmanız durumunda;

– Öncelikle ekran kartı ile monitör arasında bağlantı kablosunu kontrol ediniz.

-Bilgisayarınızın elektrik bağlantısını kesiniz.

-Kasayı açınız.

-Ekran kartı onboard (tümleşik) ise harici bir ekran kartıyla görüntünün gelip gelmediğini kontrol ediniz.

-Sorunun giderilmesi durumunda anakart değiştirilebilir ya da harici ekran kartı takılabilir.

-Ekran kartı harici ekran kartı ise slota tam olarak oturduğundan emin olunuz.

-Yeni bir ekran kartı deneyerek sorunun giderilip giderilmediğini kontrol ediniz.

Unutulmaması gereken bir nokta, sorunun donanımsal değil yazılımsal olabileceğidir. Böyle bir durumda ekran kartı sürücü dosyalarını sistemden silin ve tekrar yükleyin.

Ekran Kartı Resimleri

 

 

 

 

Ekran Kartı Nedir? Sorunları Ve Çözüm Yolları İçin Yorum Yap