En İyi Firefox Web Eklentileri

Tarayıcınızı Özelleştirin

Firefox kullanım kolaylığı ve sunduğu sayısız özellik sayesinde bir çok internet kullanıcısı için vazgeçilmez hale gelmiştir.Öyle ki Firefox İnternet Explorer ile rekabet edebilen en büyük internet tarayıcısı konumuna gelmiştir.

Firefox kullandığı eklentiler ile birbirinden güzel özellik ile tarayıcınızı zenginleştirme fırsatı veriyor.Tarayıcınızı kendinize özel bir şekilde tasarlamanıza da imkan veren Firefox , web sayfasının görümününde olsun, canınızı sıkan reklamların engellenmesinde olsun, RSS okumak için, 3 boyutlu görselleri göstermek olsun bir çok özellik için eklenti barındırmakta.

İşte o eklentilerden bazıları…

Web Sayfanızı Dizayn Eden Eklentier

GreaseMonkey

Gezindiğiniz internet sayfalarının görünümünü değiştirmek istermisiniz? Ya da severek kullandığınız sayfalara yeni özellikler eklemek? O zaman GreaseMonkey ile tanışmanızın vakti gelmiş demektir. GreaseMonkey için yazılmış kod parçaları, bu eklenti tarafından çalıştırılarak internet sayfalarının görüntülerini değiştirebilir. Bu eklenti için yazılmış kodları kullanabilir veya yeterli bilginiz varsa kendiniz de oluşturabilirsiniz.

Adblock Plus

Dolaştığınız internet sitelerindeki reklamlar bazı zamanlarda abartıldığı için canızı sıkabilir.Canınızı sıkan bu reklamlardan kurtulmak için kullanabileceğiniz başarılı bir eklenti. Eklentinin güncellenen reklam engelleme listelerini kullanarak can sıkıcı reklamlardan kurtulabilirsiniz. Eğer listede bulunmayan reklamlara karşılaşırsanız, reklama sağ tıklayarak reklam kaynağını engelleyebilirsiniz.

Ancak AdBlock Plus’ı çok sık ziyaret ettiğiniz sitelerde kullanmamakta fayda var. Çünkü PC Labs gibi bir çok site, hayatını reklam gelirlerinden sağlamakta ve AdBlock gibi yazılımlar kullanıldığı zaman yayın hayatını sürdürmemizin çok zor olduğunu da belirtmek gerekiyor. Bu yüzden  AdBlock eklentisi, her tarafı reklamlarla kaplı siteler için sistem kaynaklarını rahatlatmak için kullanılabilecek bir eklenti.

AdBlock Plus’ın bir diğer artısı ise, gösterilen flash dosyalarının kaynaklarını görebilmeniz ve indirebilmeniz.

Cooliris

Cooliris firefox eklentisi olması yanı sıra başlı başına bir yazılım gibi duruyor. Eklenti 3boyutlu bir gösterim duvarına sahip. Seçtiğiniz kategoriye göre bu duvarda resimler, haberler, film fragmanları vs. görebilirsiniz.

Forecastfox

Bütün iller için havadurumunu Accuweather.com dan alarak gösteren bir eklenti.

NewsFox

NewsFox eklentisi, internet beslemelerini (RSS,Atom) okumanızı sağlayan bir eklenti. NewsFox aynı zamanda çevrımdışı okuma, istediğiniz zaman güncelleme, tek tıkla besleme ekleme gibi özellikler içeriyor.

Image Zoom

Internet sayfalarındaki resimleri yakınlaştırmak veya uzaklaştırmak için kullanabileceğiniz bir eklenti. ImageZoom eklentisini ister sağ tık menüsünden isterseniz de fare kısayollarıyla kullanabilirsiniz.

Taboo

Taboo ile, daha sonra okumak istediğiniz sayfaları kayıt edebiliyorsunuz. İşlem şu şekilde gerçekleşiyor; eklenti tarafından oluşturulan kullanım kodu, sayfadakiş yerinizi, form girdilerini ve sayfa görünümünü kaydediyor daha sonra tekrar bu sayfaya bakmak istediğinizde kod eklenti tarafından okunarak sayfa size sunuluyor.

AutoCopy

Herhangi bir internet sayfasında seçtiğiniz yazının otomatik olarak kopyalanmasını sağlar. Aynı zamanda panodaki yazıyı orta klikle yapıştırabilirsiniz.

Devamı için 2. sayfaya bakınız…

En İyi Firefox Web Eklentileri İçin Yorum Yap