En iyi Ücretsiz Sürücü Yedekleme ve Geri Yükleme Yazılımları

En iyi Ücretsiz Sürücü Yedekleme ve Geri Yükleme Yazılımları

En iyi Windows 7/Vista/XP 32-64 bit işletim sistemleri ile uyumlu çalışan ücretsiz,bedava sürücü (driver) yedekleme ve geri yükleme, onarma (driver backup, restore) programları ile ilgili kapsamlı bir yazı hazırlamak istedim. Her bilgisayar kullanıcısı için faydalı bu programları kullanabilirsiniz. Sürücü yedekleme ve geri yükleme yazılımları gerçekten herkes için gerekli program. Özellikle kullanımınız açısından herhangi bir ücret ödemeden bu ücretsiz, bedava programları seçtim. Umarım sizler için faydalı olur.

Sürücüler, sistemin önemli bir parçasıdır. Bunlar, sistem ve donanım aygıtları arasındaki aracılar olarak hareket ederler. Cihazlar arasındaki iletişimi kolaylaştırırlar. Sürücüler olmadan, tüm cihazlar çalışmaz, ya da düzgün çalışmaz.

Genellikle, bir CD / DVD sürücüleri, donanım aygıtları ile geliyor. Alternatif olarak, üreticinin sitesinden de indirilebilir olabilir ve bu sürücüler veya yeni sürümlerini indirmek için en iyi yerdir.

Ama, bazen, CD’leri yanlış alabilirsiniz ya da kayıp edebilirsiniz hatta üretici sitesinde sürücüler artık kullanılmıyor olabilir. Bu gibi durumlarda, sürücü yedekleme yazılımı bir nimet gibidir. Bu yazılımlar ile farklı cihazlar için yüklü sürücüleri ve hatta Windows ile birlikte gelen sürücüleri yedekleyin.

Eğer eski bir sistem var ve bir CD yoksa veya herhangi bir yerden sürücüleri alamayan varsa, Windows sürücüleri de dahil olmak üzere, sistemde yüklü olan tüm sürücüleri, yedekleme için iyi bir fikir olacaktır. Ya da, CD veya sürücüleri olsa bile, ben yine de sürücülerin yedeklenmesini ve onları güvenli bir yerde saklanmanızı tavsiye ederim.

Ücretsiz Sürücü Yedekleme ve Geri Yükleme Yazılımları

Double Driver

Double Driver, basit bir arayüze sahip ve programın kullanımı çok kolaydır. Kurulum gerektirmez. En önemli özelliği, çevrimdışı sistem sürücüleri de yedekleme yapabilirsiniz. Bu özelliğe sahip diğer tek yazılım DriverBackup.
Yedekleme için, varsayılan olarak, listede olmayan Windows sürücüler seçilir. Tmünü, ya da hiçbirin seçin seçenekleri mevcuttur. Kullanıcılar ayrıca, isterlerse, kendi seçtikleri ayrı sürücüleri seçebilir.

Double Driver ile ilgili bir diğer iyi şey, o anda sisteme bağlı olmayan aygıtların sürücülerini yedeklemek mümkündür.

Sürücü yedekleme konumu, daha önceden yedeklenen klasörleri seçin ve restore (onarma) edilebilir sürücülerin listesini gösterir. Yine seçenekleri geri yüklemek için hangi sürücüleri seçmek içinde kullanabilirsiniz.Onarım süreci de oldukça hızlı ve güvenilir.

Double Driver, sürücülerin listesini bir metin dosyasına kaydetme seçeneği vardır. Listeyi yazdırmak için de bir seçenek vardır. Bu özellik sürücülerin sistemde yüklü olduğunu görmek için oldukça yararlıdır.Listede adı, sürüm numarası, tarih, donanım ID vb sağlayan, oldukça bilgilendirici liste sunar.

Double Driver Genel olarak, bu kategorideki en iyi seçenek, bazı iyi özellikleri var, basit ve çok güvenilir.

Windows XP/Vista/Windows 7 32-bit or 64-bit işletim sistemleri uyumlu çalışır.

Free Download: Double Driver İndir


SlimDrivers 

SlimDrivers oldukça modern ve çekici bir kullanıcı arayüzü vardır. Yedekleme ve geri yükleme için, Aygıt Yöneticisi görülen listeye çok benzer bir sürücü listesi sağlar.

Dezavantaj olarak, SlimDrivers sürücüleri sürücülerin genel veya donanım kimlikleri dayalı isimleri ile klasörlerde depolar. SlimDriverssürücüleri geri yüklemek için kullanılır ise, o bir sorun değildir. Ama bazı nedenlerden dolayı, SlimDrivers onarmak için kullanılır ise, o zaman, ilgili cihazlar için sürücüleri bulmak sorun olabilir.

SlimDrivers ile o anda sisteme bağlı olmayan cihazların sürücülerini yedeklemek mümkün değildir. Onarım açısından bazı hatalar oluşabilir.

Varsayılan olarak, Windows başlangıcında SlimDrivers çalıştırmak için seçilir. İlk kez çalıştırdığınızda, SlimDrivers tarayıcınızın ana sayfası açılacaktır. Artık sonradan programı çalıştırdığınız zaman böyle bir durum olmuyor.

SlimDrivers da kapatsanız bile, görev çubuğunda aktif olarak bulunur. Programdan tamamen çıkmak için, görev çubuğundan çıkış yapın. Bunu gereksiz bir özellik olarak bulabilirsiniz.

SlimDrivers ile sürücüleri yedekleme ve onarmak için gerektiği gibi çalışır.

Windows XP/Vista/Windows 7 32 bit işletim sitemleri ile uyumlu çalışır.

Free Download: SlimDrivers İndir


DriverMax

DriverMax Bu ücretsiz sürümü oldukça hayal kırıklığı yaratıyor, seçenekler ve özellikler açısından geriye doğru adımlar atıyor. Önceki sürümü Windows sürücüleri ve /veya üçüncü taraf sürücüleri kaydetmek için seçenekler sunuyordu. Şimdi, sadece üçüncü parti sürücüler yedeklenmiş olabilir.

Yedekleme ekranı sadece üçüncü parti sürücüleri yedeklemeyi gösterir. Yedekleme butonuna tıklayarak, tüm yedekleme seçenekleri ya da, sadece seçilen sürücüler görülebilmektedir. Eğer yedekleme konumunu seçmezseniz, sürücüler My Documents altında My Drivers klasöründe sıkıştırılmış bir zip arşivi olarak yedeklenmiş olacak.

Restorasyon süreci halen diğer programlara göre çok daha yavaş. Restorasyona rağmen, güvenilir.

Not:

  • DriverMax AVG Security Toolbar ile birlikte geliyor. Kurulumu ve sistem araç çubuğu istemiyorsanız, kurulum seçeneklerini seçerken dikkat edin.
  • Program artık varsayılan olarak açık pencereler ile başlayan seçeneği var. Bu seçeneği kapatmak isteyebilirsiniz. Varsayılan olarak, sürücü güncellemeleri için otomatik olarak kontrol etme seçeneği vardır. Yani, bununda kapalı olması gerekebilir. Ayrıca, program görev çubuğunda aktif olarak kalır. Tamamen kapatmak için görev çubuğundan çıkış yapmanız gerekiyor.
Windows 7, Windows Vista, Windows XP ve Windows 2003,  32-64 bir işletim sistemleri uyumlu çalışır.
Free Download: DriverMax İndir


DriverBackup! 

DriverBackup! yedekleme ve sürücüleri geri yüklemeye yardımcı bir programı. Gerçekten iyi özelliklere sahiptir. DriverBackup! bir hayat kurtarıcı olabilir çevrimdışı sürücüleri yedekleme özelliği de var.

Yedekleme için, DriverBackup! bazı yararlı seçenekleri sunar. Başladığında, varsayılan olarak seçilmiş tüm yüklü sürücüleri, sürücülerin açık bir listesini gösterir. Sadece Windows sürücüleri ya da sadece üçüncü parti sürücüleri seçmek istiyorsanız, daha kolay arayüzü ile sırasıyla sadece düğmeleri tıklayın. Sürücüler aygıt isimlerine göre ayrı ayrı klasörlerde yedeklenir. Program ayrıca yedeklenmiş sürücüleri hakkında bilgi içeren eşsiz bir BKI dosya üretir. Bu dosya yedekleme klasörlerdeki sürücülerin listesini sunmak için, onarım zamanında kullanılır.

DriverBackup! fantom cihazlar, yani sisteme daha önce bağlı olan cihazların sürücülerini de yedekleyebilir.

Bu program da, farklı işlemler gerçekleştirmek için nasıl yapıldığını anlatan, çok iyi bir yardım dosyası bulunmaktadır. Program komut satırından kullanılabilir.

Not: Program için .NET 2.0 kullanımı gereklidir, çünkü bu tamamen taşınabilir olarak kabul edilemez.

Bu programın etkin geliştirme ve gelecekteki sürümlerinde görülen eksikliklerinin giderilmesini umuyoruz.

Windows XP/Vista/Windows 7 32-64 bit işletim sistemleri ile uyumlu çalışır.

Free Download: DriverBackup! İndir


Driver Magician Lite

Driver Magician Lite sürücüleri geri yüklemek için bu özelliği sahip değildir ama çok iyi yüklü sürücüleri yedekleme yapabilen ücretsiz bir program. Daha kolay ayırt etmek için, kırmızı ile gösterilen üçüncü taraf sürücüler, Windows sürücüleri içermediği, yüklü sürücülerin düzgün bir listesini gösterir. Kullanıcılar, bu sürücülerden seçebilir ya da isteğe bağlı olarak bireysel olarak veya tümünü seçebilir.

İlgili cihazlar için sürücüler manuel kurulum için oldukça kolaylaştırır aygıt isimleri ile güzel bir şekilde yapılandırılmış klasörlerde yedekleme yapılır.

Windows 7/98/SE/ME/2000/XP/2003/Vista/x64 32-64 bit işletim sistemleri ile uyumlu çalışır.

Free Download: Driver Magician Lite İndir

En iyi Ücretsiz Sürücü Yedekleme ve Geri Yükleme Yazılımları İçin Yorum Yap