Explorer, Mozilla Firefox Ask Toolbar Kaldırma

Explorer, Mozilla Firefox Ask Toolbar Kaldırma

Ask Toolbar kaldıramıyorum? Ask Toolbar kaldırma konusunda büyük bir sıkıntı yaşandığı içinve sizlere yardımcı olması için bu konuyu hazırladım.

Ask.com araç çubuğu Ask Toolbar sisteme yüklendikten sonra kaldırılması çok zor oluyor. Özellikle deneyimsiz bilgisayar kullanıcılar için çok büyük sıkıntı oluşturuyor. Çünkü Ask Toolbar sisteme yüklendiği zaman tarayıcıların arama sayfası ve ana sayfası olarak değiştiriliyor.

İnternet Explorer ve Mozilla Firefox Ask Toolbar araç çubuğunu sisteminizden kaldırmanız ve silmeniz için sizlere yardımcı olmaya çalışacağım. Resimli anlatım yardımı ile rahatlıkla sisteminizden kaldıracaksınız.

 

İnternet Explorer Ask Toolbar Kaldırma

İnternet Explorer dan Ask Toolbar kaldırmak, silmek için aşağıdaki adımları uygulayın.

 • İlk yapmanız gereken Ask Toolbar araç çubuğunun sağ tarafında Options-Seçenekler seçeneğinin yanında aşağı doğru gösterilen ok’a tıklayın ve Uninstall-Kaldır seçeneğine tıklayın.

 

 • Uninstall-Kaldır seçeğine tıkladığın an karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere çıkacaktır. Evet seçeneğine tıklayın.

 

 • Evet seçeneğine tıkladıktan sonra kaldırma işlemi başlayacaktır ve aşağıdaki gibi bir pencere çıkacak karşımıza. Tamam seçeneğine tıklayın ve İnternet Explorer tarayıcısından Ask Toolbar kaldırma işlemini bitirin.

 

 • Kaldırma işlemi bittikten sonra Ask Toolbar hala Explorer sayfasında görülür. Çünkü İnternet Explorer ana sayfanız Ask.com olarak değiştirilmiştir. Bunu da kaldırmak için aşağıda resimde de gösterdiğim gibi Oturum Aç yanında yer alan Ayarlar simgesine yada yanında buluna okuna tıklayın ve Seçenekler‘e tıklayın.

 

 • Araç Çubuğu Seçenekleri penceresinde Genel menüsüne tıklayın ve aşağıda belirttiğim gibi Google’ı ana sayfam olarak kullan seçeneğini işaretleyip Kaydet butonuna tıklayın.

 

Artık İnternet Explorer anasayfasına tıkladığınız zaman artık Ask ile ilgili herhangi birşey görmeyeceksiniz. Evet İnternet Explorer dan Ask Toolbar kaldırma işlemini yaptık.

Şimdi ise Firefox dan Ask Toolbar Kaldırma işlemine bakalım.

 

Mozilla Firefox Ask Toolbar Kaldırma

Mozilla Firefox dan kaldırmak için şimdi aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayalım.

 • Mozilla Firefox ana sayfasından Araçlar menüsüne tıklayın ve ardından Eklentiler sekmesine tıklayın.

 

 • Eklentiler bölümünde Ask Toolbar menüsü yanında yer alan Kaldır seçeneğine tıklayalım. Mozilla Firefox yeniden başlatılması istenir.

 • Yeniden açıktıntan sonra yine Ask.com anasayfasını göreceksiniz. Bunun da nedeni Ask Toolbar yüzünden Firefox anasayfası Ask.com olarak değiştirildiğinden dolayıdır. Bunu da düzenlemek için, Firefox anasayfasında Araçlar menüsüne ardından Seçenekler sekmesine tıklayın.

 

 • Seçenekler penceresinde Genel menüsüne tıklayın ve aşağıda belirttiğim gibi Giriş Sayfası yazan bölüme google.com.tr adresini yazın ve Kaydet butonuna tıklayın. Artık Firefox anasayfası Google olarak değiştirilmiştir. Firefox anasayfasına geldiğiniz zaman Google yi göreceksiniz.

 

 

 

Yapmamız Gereken Son Adımlar;

Tarayıcılardan Ask Toolbar’ı kaldırmamız sistemimizden kaldırıldığı anlamına gelmiyor. Sistemden kaldırmamız da gerekiyor. Bunun için Başlat> Denetim Masası> Program Kaldır bölümüne gelelim.

 • Program bölümün de Ask Toolbar‘ın olduğunu göreceksiniz. Üzerine sağ tıklayın ve Kaldır yapın. Artık Ask Toolbar sisteminizden de kaldırılacaktır.

 

 

 • Sisteminizden tam olarak kaldırıldığından emin olmak için Bilgisayar> Yerel Disk(C:)\ Program Files bölümüne bakın eğer Ask.com dosyası varsa silin. Artık Ask Toolbar sisteminizden tamamiyle silinmiştir.

 

Ask Toolbar Sorunu İle İlgili Tavsiye;

Ask Toolbar sorunu ile hiç karşılaşmamak için Google Chrome kullanmanızı tavsiye ederim. Nedeni Google Chrome’a Ask Toolbar yüklenemiyor olması. Ask Toolbar sadece İnternet Explorer 6.0 (veya üstü) ve Firefox 2.0 (veya üstü) tarayıcılarında çalışabiliyor. Google Chrome’a Ask Toolbar yüklemek istediğiniz zaman aşağıdaki gibi uyarı mesajı veriyor. Bu yüzden Google Chrome kullanarak bu sorundan da kurtulmuş olursunuz. Kaldırma ile ilgili herhangi bir sorun yaşarsanız yardımcı olmaya çalışırız.

Explorer, Mozilla Firefox Ask Toolbar Kaldırma” İçin 4 Cevap

 1. Çok Uzun Anlattın Kısaca Şöyle yapmanızı Öneririm: [Mozilla Firefox için]
  Üst Tarafa Sağ Tıklayın Sonra Kaldırmak İstediğiniz Toolbar’ın Yanını İşaretleyin Bu Kadar Basit..

 2. allah senden razı olsun, manyak siteler sümük gibi yapışmış bir türlü silemedim sayende halettim…

Explorer, Mozilla Firefox Ask Toolbar Kaldırma İçin Yorum Yap