Facebook’un yapay zekası Nedir? nasıl çalışacak?

Facebook Ve Yapay Zeka

Facebook, yapay zeka çalışmalarına odaklanmak için bir laboratuvar kuruyor. Şirket, yapay zeka alanına büyük bir değişim getirmek istediklerini açıkladı.

facebook

Facebook, online içeriği çok daha iyi analiz etmek ve kullanıcıların taleplerini en iyi şekilde karşılamak için yapay zeka algoritmalarına odaklanmaya karar verdi. Facebook ve Google + üzerinden açıklama yapan New York Üniversitesi (NYU) bilgisayar ve sinir bilimi profesörü Yann LeCun, ‘Facebook’un yapay zeka alanına büyük değişimler getirmek için bir laboratuvar kuracağını’ duyurdu. Facebook ve NYU Veri Bilimi Merkezi arasında yapılan işbirliği kapsamında, veri bilimi, makine öğrenimi ve yapay zeka alanında çalışmalar yapılacak. Mashable sitesinin haberine göre, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg yapay zeka laboratuvarını gelecek hafta düzenlenecek bir konferansta duyuracak.BİRDEN ÇOK LABORATUVAR
Facebook, Eylül ayında sekiz kişilik üyelerini belirlediği ekibin, ‘insanların paylaştığı içeriği mantıklı bir şekilde analiz ederek soruların cevaplanması adına yeni bakış açıları oluşturulacağını, böylece mevcut özüm sunan teknolojilerin daha da geliştirileceğini’ belirtti. AllThingsD sitesinin verdiği bilgiye göre, yapay zeka ekibi New York, Londra ve California’da ofislere sahip olacak. Yapay zeka projesi, milyarın üzerinde üyesi olan Facebook’un verileri çok daha iyi analiz eden yazılımla doğru kişiye doğru reklamı sunmak istediğine işaret ediyor.

Facebook kullanıcıları her gün 350 milyonun üzerinde fotoğrafı Facebook sunucularına yüklüyor. İnsan beyninin algılamakta güçlük çekeceğii miktarlarda veri işleyen Facebook, New York Üniversitesi’nden Yann LeCun’ın eksperliğiyle yapay zeka çağına adım atıyor.

New York Üniversitesi’nde yarı zamanlı çalışmaya devam ederken bir yandan Astor Palace adlı Facebook merkezinde çalışacak olan LeCun, Facebook’un yapay zeka sistemini geliştirecek. Stanford Üniversitesi Yapay Zeka Laboratuvarı’ndan Andrew Ng’nin yorumuna göre, Yann LeCun’un hamlesi makinelerin öğrenme yeteneği ve Facebook’un sosyal datası ile ilgili gidişatta çığır açacak.

Öğrenen, veriler arası ilişki kuran Facebook!

Machine Learning adı verilen “makinelerin yapay zekayla öğrenme süreci”, Andrew Ng’nin yorumlarına göre hayal bile edemeyeceğimiz kadar karmaşık Facebook uygulamalarının hayatımıza dahil olmasını sağlayacak. Facebook’un yapay zekası, milyarlarca fotoğrafı birbiriyle ilişkilendirerek hayal gücümüzün ötesinde bağıntılar kuracak. Örneğin kayak yaparken çektiğiniz bir fotoğrafı Facebook’a yüklediğinizde Facebook neyin ne olduğunu siz etiketleme yapmadan bilemez. Yapay zeka sisteminde ilerleme kaydedildikten sonra Facebook dünya hakkında da, sizin hakkınızda da daha fazla şey öğreneceği için, tanımlaması mümkün değilmiş gibi görünen fotoğraflardan bile sebep-sonuç ilişkisi yürütebilecek.

Sonuç olarak, terabaytlarca veriyi her gün ücretsiz olarak kullanıma sunan Facebook, 25 yılını yapay zeka araştırmalarına adamış olan LeCun ile yaptığı işbirliğiyle derin öğrenme sürecine giriyor. Adım adım denemeler yapıldıktan sonra kendine daha fazla özellik katacak olan Facebook’un mevcut gidişatı teknolojik gelişmelerden hoşlananlar için etkileyici görünüyor. Ancak kayak yaparkenki halimizi bile tanıma yeteneğine sahip bir Facebook açıkçası biraz korkutucu görünüyor. Bakalım Facebook’un Yann LeCun ile yaptığı yapay zeka çalışması ilk meyvelerini vermeye başladığında hayatımızda ne gibi değişiklikler olacak.

Facebook’un yapay zekası Nedir? nasıl çalışacak? İçin Yorum Yap