FAT Nedir? FAT Dosya Sistemi

FAT Dosya Sistemi

FAT (File Allocation Table) yani Dosya Yerleşim Tablosu anlamına gelir.FAT dosya sistemi 1970’lerde ve 1980 yıllarında ortaya çıkmıştır.FAT dosya sistemi ilk olarak MS-DOS işletim sistemi tarafından desteklenerek ortaya çıkmıştır.

İlk önceleri FAT dosya sistemi 500 Kbden küçük diskler için uygun olarak tasarlanmıştır.İlerleyen zaman ve teknoloji ile birlikte bu basit dosya sistemi çok büyük medyaları desteklemiştir.

FAT dosya sistemi 3 çeşit halinde bulunmaktadır.Bunlar FAT12, FAT16, FAT32 dosya sistemleridir. Bu farklılıkların sebebi, FAT yapısındaki mevcut girdilerin bit olarak boyutlarının farklı olmasıdır. Bit sayısı 12 olan FAT12, bit sayısı 16 olan FAT16 ve bit sayısı 32 olan ise FAT32 olarak isimlendirilir.

Genel olarak sabit disk sektörlere bölünmüştür. Sektörler diskinizdeki en küçük fiziksel depolama ünitesidir. Bir sektörün bilgi kapasitesi 2’nin kuvvetleridir ki bu genellikle 512 bayttır. Dosya Yerleşim Tablosu dosyalama sistemine göre, disk kümelere (cluster) bölünür. Her küme de diskin büyüklüğüne göre belli sayıda sektörden oluşur. Maksimum 2TB’ a kadar sürücüleri desteklemektedir. (Windows 2000 işletim sisteminde maksimum 32GB’ dır).

FAT32 sürücülerinde kullanılan küme kapasiteleri disk sığalarına göre aşağıdaki gibidir:

Disk kapasitesi Küme sığası:

  • 260 MB’den az 512 bayt
  • 260 MB – 8 GB 4 kilobayt
  • 8 GB – 16 GB 8 kilobayt
  • 16 GB – 32 GB 16 kilobayt
  • 32 GB’den büyük 32 kilobayt

FAT dosya sistemi teknolojide flash bellek ünitelerinde kullanılmaya devam etmektedir.Ancak bilgisayarlarda kullanılan yeni işletim sistemleri, daha gelişmiş ve farklı dosya sistemleri kullanmaktadır.

FAT Nedir? FAT Dosya Sistemi İçin Yorum Yap