Firefox Metin Biçimi, Boyutu, Parlaklık vs Değiştirme Eklentisi

Column Reader İle Metin Ayarlarını Değiştirme

Column Reader yapılandırılabilir düzeni olan bir den çok sütun içeren metinler için eşsiz ve ilginç bir Firefox eklentisi ve etki alanına özgü ayarlar içerir. Bu kullanışlı araç yatay veya dikey sayfa kaydırma modları, tam ekran ve daha fazlası olan bir web sayfası biçimlendirme gibi birden çok özellikleri ile size sunarak web okuma deneyiminizi daha iyi hale getirmeyi hedeflemektedir. Kolayca aydınlatma veya kontrast ayarlarını değiştirilebilirsiniz. Ayrıca, bir resme tıkladığınızda, tam ekran görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca varsayılan olarak veya farklı alanlar için farklı ayarlar kaydedebilirsiniz.

Column Reader Kullanımı

Column Reader içerik seçimi moduna girmesi veya çıkması için tıklamanız gerektiğinde araç çubuğuna bir düğme ekler. Kırmızı bir anahat etrafında göründüğünde içeriği seçin ve ayarları yapılandırabilirsiniz. Esc tuşuna basarak veya tekrar araç çubuğundaki butona tıklayarak okuyucu modundan çıkabilirsiniz.

İçeriği seçtikten sonra, sayfanın üst ya da sol tarafında bulunan bir araç bulacaksınız, sütun sayısı, tam ekran modu, kenar boşlukları, sayfa düzeni, kaydırma çubuğu düzeni, metin boyutu renk dönüşümü gibi bir çok seçenek ile ayarlamalar yapabilirsiniz. Ayrıca belgenizin bir küçük görünümü mümkün olacak, böylece rahatlıkla sayfanın belirli bir kısmına gitmek için kırmızı daireyi taşıyabilirsiniz.

Sayfanın parlaklığı artırılabilir veya azaltılabilir ve ayrıca sayfasına siyah bir arka plan da ekleyebilirsiniz. Benzer şekilde, metin boyutu ve sütun sayısı da artırılabilir veya azaltılabilirsiniz. Buna ek olarak, yukarı ve aşağı okları hızlı kaydırma ile kullanıcılara sunmak ve herhangi bir kablo olmadan sayfasının bir parçası olarak görmek için merkezli içeriği ile maskeli modunu etkinleştirebilirsiniz.

 

İstediğiniz seçili metin üzerinde kırmızı kare çıkınca fare sol tıklaması yapın. Tam ekran görünümünde metni gösterecektir. Üst tarafa fareyi sürüklediğiniz de metin ayar çubuğu çıkacaktır. İstediğiniz şekilde özelleştirme yapabilirsiniz.

Column Reader eklentisini özelleştirilebilir ve tercihinize göre ayarları değiştirebilirsiniz. Aşağıdaki linkten eklentiyi yükleyin ve kendiniz deneyin!

Firefox için Column Reader Eklentisini İndir

Firefox Metin Biçimi, Boyutu, Parlaklık vs Değiştirme Eklentisi İçin Yorum Yap